|
Смолян, Златоград |
Пампорово, Чепеларе, Момчиловци, Рожен |
|
Батак, Цигов чарк, Ракитово |
Пещера, Брацигово, Кричим, Перущица, Въча |
|
Девин, Доспат |
Асеновград, Бачковски и Араповски манастири |
|
Триград, Буйново, Ягодина |
Кръстова гора, Наречен, Чудните мостове |
|
|
Батак (4500 жители, 1036 м. над м. р.) е в Западните Родопи на 35 км от Пазарджик и 155 км от София. Заобиколен е от всички страни с хълмовете на Баташката планина. Тук се намират защитената местност "Баташки снежник — Карлъка", недалеч от града са и едни от най-високите върхове в Родопите — Баташки снежник (2082 м) и Голяма Сюткя (2185 м). Поради разположението си градът е запазен от силни ветрове. Зимата е сравнително топла, със много слънчеви дни, но и с обилни снеговалежи по околните възвишения. Лятото е прохладно и приятно, благодарение на което Батак и районът му се утвърждават като привлекателен планински курорт.
Името на Батак се свързва с Априлското въстание, когато дава 5000 жертви. В центъра на града са църквите "Св. Неделя" и “Св. Богородица”, Историческият музей, Етнографска експозиция. Църквата "Св. Богородица" е от 1912 г. и е един от най-големите и красиви храмове в България. Старите баташки къщи, исторически и културни паметници, също заслужават интерес. В околностите на града има девет действащи параклиса.
Църквата "Св. Неделя" е построена през 1813 г. за 75 дни. Представлява каменна кръстовидна сграда, вкопана на метър и половина в земята. По време на Априлското въстание е последната крепост за батачани. Турците запалват църквата, но изгаря само дървената част. След Освобождението църквата е превърната в музей-костница.
Местността Беглика е в централната част на Западните Родопи с надм. височина около 1700 м. Живописният планински пейзаж привлича много туристи, а язовирите и кристално бистрите реки предлагат чудесни условия за риболов. Богатото дивечово разнообразие благоприятства развитието на ловния туризъм. Има два резервата – “Голям Беглик”, защитаващ вековна иглолистна гора и "Дупката”, природен феномен с разнообразна флора и фауна под егидата на ЮНЕСКО.
Местността Широка поляна се намира в северозападната част на Западните Родопи, с надморска височина е 1500-1700 м. Красивите гори с обширни поляни създават отлични условия за дивите животни. На територията на местността са и язовирите “Широка поляна” и “Тошков чарк”, предлагащи отлични условия за риболовен спорт и пълноценен отдих.
Пещерата Снежанка е в Баташката планина, Западни Родопи. Тя е малка, труднодостъпна, но изключително красива. В пещерата са запазени останки от огнища на първобитните хора. Получава името си от женска фигура във Вълшебната зала.
Пещера Юбилейна се намира на 600 м. надморска височина, с дължината около 1000 м. Открита е през 1974 г. и е много добре запазена. Няма пещерна форма на подземния карст, която да липсва в тази пещера. Тази пещера е училище по спелеология.
Язовир Батак е в Западните Родопи, на 6 км. от Батак, 15 км. от Велинград и 35 км. от Пазарджик. Курортът разполага с почивни бази, заведения и ресторанти. Водите на язовира дават възможности за воден спорт и риболов. В околността са разположени множество хижи и хотели, сред красотата и кристално чистият въздух на Родопите. През лятото брега на язовира е привлекателно място за къмпингови летувания, можете да разположите каравана или палатка в обозначените местности. Наблизо са резерватите “Голям Беглик” и “Дупката”, защитени от ЮНЕСКО.
Цигов чарк е един прекрасен курорт на брега на язовир Батак, който предлага отлични възможности за лов, риболов, водни спортове и забавления. Цените са достъпни за всички желаещи да посетят това великолепно място. Има ски-влек, ски-гардероб, пластмасови шейни и ски-учители. Пистата е с дължина 1200 м. Около нея има удобен паркинг и заведения, където да хапнете, пийнете и отпочинете.
Ракитово е в западната част на Родопите, в югоизточната част на Чепинската котловина, на 15 км. от Батак, 12 км. от Велинград, 85 км. от Пловдив и 50 км. от Пазарджик. Името на селището произлиза от ракитата (върба), в миналото се е славело като абаджийско и текстилно средище. През 1963 г. е обявено за планински климатичен курорт, подходящо място за хора страдащи от астма и белодробни заболявания. Тук се намира училище-пансиони за деца с подобни проблеми с дългогодишна традиция. Минералната вода в Ракитово лекува също артритни и стомашно чревно проблеми, има и предприятие за бутилиране на минерална вода.
Часовниковата кула (1872 г.) е един от символите на Ракитово. Параклисът „Св. Никола Летний“ се намира върху бивш манастир от XIV век, храмът на който е бил един от най-големите в страната. Държавното ловно стопанство има изградени ловни ниви и всички условия за почиващите ловци.
Село Дорково е заобиколено от красивите горски масиви на рида Каркария, част от Баташката планина, на 10 км. от Ракитово. В палеонтологично находище са открити фосили на мастодонти на няколко милиона години - най-древните открити останки на тези животни в Европа. През 1985 г. е организирана международна експедиция начело с проф. Ербер Тома. Находището е обявено за природна забележителност през 1990 г.
Средновековната крепост Цепина е разположена северозападно от село Дорково на конусовидния връх Цепина (1136 м.). Крепостта влиза в пределите на българската държава в средата на IX век, завладяна е от Византия през XI век, цар Калоян отново я включва в пределите на България. Племенника му Деспот Алексий Слав става управител в Родопите, а Цепина е негова столица. След убийството на Калоян през 1207 г., деспот Алексий Слав се обявява за независим. Крепостта е била внушителна, с площ от 25 дка, в най-високата част имало замък. През 1373 г. твърдината е завладяна от османските нашественици.
|
|
| |