|
Боровец, връх Мусала |
Банско, Разлог, Добринище |
|
Велинград, Юндола |
Костенец, Долна баня |
|
Белица, Якоруда, Добърско |
Самоков, Белчин, Говедарци |
|
Мелник, Роженски манастир |
Сапарева баня, Паничище, Мальовица |
|
|
Белица (9000 жители) е на 180 км от София и на 80 км от Благоевград. Мекият средиземноморски климат е лечебен за хората с белодробни заболявания. Тук се намира оздравително училище за деца. През зимния сезон шейни с пъстри черги возят гостите на Белица до различни туристически обекти и Семково.
Първото документално доказателство за съществуването на селището е от началото на XVI в. През втората половина на XVII в. част от населението е помохамеданчено. По време на Илинденско-Преображенското възстание градът е изгорен. Символ на Белица е изградената през 1835 г. църква, една от най-големите в Разложко. Тя също е изгорена през 1903 г., но е възстановена на още по-видно място веднага след Освобождението на града след Балканската война.
Днес Белица се развива като туристически град, център на екологичен туризъм и целогодишен отдих в Рила. Територията на общината навлиза в Националния парк „Рила", в близост е и Националния парк „Пирин”, признат за Обект на Световното природно наследство. Църквата „Св. Димитър” е най-старата постройка в Белица (1716 г.). Неповторима е атмосферата по уличките на стария квартал.
Паркът за танцуващи мечки се намира в местността "Андрианов чарк" на 1130 метра надморска височина. Резерватът е по проект на Австрийската фондация "Четири лапи" и Фондацията на Бриджит Бардо.
Якоруда (6 000 жители) се намира на 80 км от областния център Благоевград, на 30 км от Банско и на 40 км от Велинград. На територията на общината се намира Парков участък "Якоруда", част от Национален парк "Рила". Града е изходен пункт към езерата във високопланинския пояс - Якорудските, Грънчарските и Ропалишките. През Якоруда преминавал римски път от Филипополис към един от главните пътища на Римската империя - Виа Егнатия. Интерес представляват археологическите находки от праисторическо, антично и средновековно селище, средновековна църква (V-VI век).
Релефа на общината е планински и полупланински - обхваща части от Рила и Западните Родопи и тясната долина в горното течение на р. Места. На територията на общината и парковия участък Якоруда преминават два от основните туристически маршрута в Национален парк Рила. Якорудските езера са 7 на брой, разположени са сред Якорудския циркус. Най-високо разположено е Синьото езеро под вр. Суха вапа на 2 465 м н.в. През Якоруда преминава живописната теснолинейна жп линия Септември-Добринище. Тук е най-високата гара на Балканския полуостров - Аврамово - 1267 метра над морското равнище.
Семково (около 1600 м надморска височина) е планински курорт сред смърчове и борови гори на 17 км северно от Белица. Предлага отлични възможности за зимни спортове и летен планински туризъм. Курортът е изходна база за Националния парк “Рила”. Условията за почивка тук са разнообразни – хотели, ваканционно селище, удобни бунгала, спортни площадки, закрит плувен басейн и др.
През зимата Семково е оживен ски-курорт. Дълготрайната и дебела снежна покривка, 9 писти с различна трудност и дължина, 8 ски-плаца с малка дължина и наклон, както и многобройните влекове привличат любителите на зимния спорт. В края на февруари студентите, туристите и жителите на Белица организират голям зимен празник–фиеста.
Село Добърско е разположено по южните склонове на Рила планина, с невероятна гледка към три планини - Рила, Пирин и Родопите, както и към живописната долина на река Места. Най-интересната и изключително добре запазена старина в селото, а и в целият регион е църквата “Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат”, строена в далечната 1614 година. Вкопана дълбоко в земята, тя няма дори прозорци - само тесни, подобни на бойници отвори в дебелата каменна стена. От същата година датират и иконите в храма.
Стенописите са от 1672 г., те са оригинали. Нищо в църквата не е реставрирано, правено е само освежаване, като е свален опушения от вековете слой. Така иконите и фреските днес греят почти с първоначалния си блясък. Не случайно е избрано и името - светците Теодор Тирон и Теодор Стратилат са били византийски воини, покровители на християнската войска.
От Възраждането е и църквата “Сретение Господно” (1860 г.) с богат и ценен иконостас с дърворезба, изографисан от представители на Банската школа. В околността има няколко оброчища и параклиси, както и "Копаната църква". Пътят до тях е около час-два, през поляни и горички, откривайки неповторима панорамна гледка. Посещението може да се комбинира с пикник сред красивата местност.
|
|
| |