|
Пловдив |
Пазарджик, Варвара, Баткунски манастир |
Стара Загора, Нова Загора, Чирпан |
|
Казанлък |
Калофер, Павел баня |
Хасково, Димитровград, Свиленград |
|
Карлово, Баня |
Панагюрище, Стрелча |
Копривщица, Клисура, Връх Богдан |
|
|
Казанлък (63 000 жители) е в подножието на Стара планина, на 200 км от София в долината на Тунджа. Първото селище възниква през неолита - VI хилядолетие пр. Хр. През IV/III в. пр. Хр. тук е царството на тракийския владетел Севт III. При строителството на язовир Копринка е разкопан тракийският град Севтополис. Севтополис е голям град, в който се се развиват над 50 занаята, сред които е и розопроизводството. Пренесена от Индия през Персия, маслодайната роза намира благоприятни условия - подходяща температура, влажност и почви. През 1820 г. в Казанлък се създава първата розотърговска къща. От ХIX век Казанлък става център на българското розопроизводство. През 1836 г. се създава първото читалище. Градът е известен и като града на 100-те художници и на десетки известни артисти.
След Освобождението тук се развива текстилната промишленост, самолетната и военната промишленост. Днес Казанлък заема важно място в икономиката на страната. Развиват се хидравликата и пневматиката, оръжейното производство, парфюмерията, козметиката и др. Природата създава чудесни условия за отдих и спорт. В Стара планина и околностите са изградени много туристически обекти. Има добри условия за велотуризъм, ориентиране, алпинизъм, спортно катерене, ски-туризъм и др. Градът е отправна точка за много туристически маршрути към най-високия връх на Средна гора - Богдан (1604 м) и към Стара планина.
Празникът на розата - в чест на царицата на цветята повече от 100 години в първата седмица на юни се провежда Празникът на розата. Програмата включва коронясване на Царица Роза, ритуалите розобер, розоварене и шествие по улиците на града. Паралелно се провежда Международен фолклорен фестивал.
Долината на тракийските владетели - в Kазaнлъшкия край има много древни тракийски паметници. Тук се е намирала столицата на цар Севт III – Севтополис, Казанлъшката гробница, могилите Голяма Косматка, Светицата, Оструша, Шушманец, Грифоните, Хелвеция и други, без аналози в древната строителна практика.
Казанлъшката гробница е открита през 1944 година и е една от деветте културни и исторически забележителности в България, включена в списъка на Юнеско на историческите и архитектурни паметници с глобално значение. Разположена е в северната част на Казанлък. Това е шедьовър на тракийската архитектура и е цялостно съхранен паметник на живописта от ранноелинистичната епоха (IV-III в.). Системата от орнаменти в коридора е сложна и крайно интересна. Стените са покрити с блестяща мазилка. Двама войници се бият облечени с тогавашни военни дрехи и оръжия. Централната композиция е празненство и е посветена на покойника и съпругата му. Сцени на галопиращи коне и битки с каруци са прибавени в дълбочината.
Севтополис - столицата на Одриското царство се е намирала на малък полуостров на Тунджа. Открит е при строежа на язовир Копринка и днес е на дъното му. Основан в края на IV в. пр. Хр. от Севт III и съществува до 275 г. пр. Хр.
Градът бил здраво укрепен с крепостни стени, строен е по гръцки урбанистичен план с канализационна и водоснабдителна система. В центъра на града е била агората (градски площад с размер 46 на 48 м) с олтар, посветен на бог Дионис. В югоизточния ъгъл на града се е намирала цитаделата с царския дворец - личната резиденция на Севт III. Тук е намерен надпис с името на града. Имало е и второ светилище на древните тракийски богове - кабирите.
Севтополис е бил занаятчийско и търговско средище, център на монетосечене. Севт III е първият тракийски владетел, който е сякъл монети със собствения си образ, яхнал кон. При разкопките на Севтополис са разкрити и голямо количество керамика, монети и амфори от различни гръцки градове, свидетелстващи за оживени търговски контакти.
Могилата "Голяма Косматка" край гр. Шипка е една от най-големите и богати тракийски гробници по нашите земи. Гробницата е с 26 м. коридор и три камери. Построена е в края на V век пр. Хр. Гробницата е с украсена мраморна врата. Една от камерите е издълбана в гранитен блок, с тегло повече от 60 тона.
Тази гробница е на великия тракийски цар Севт III. Върху два съда пише, че са негова собственост, има и 4 златни монети с образа му.
Погребението е с богати дарове. Намерени са около 20 златни предмета, над 70 бронзови и сребърни предмета и едно уникално произведение на античното изкуство: бронзова глава на брадат мъж, с очи от благородни камъни. Тя е с естествени размери и е отчупена от статуя, за която се предполага, че е дело на известния атински скулптор Фидий или на негов ученик. Сред другите находки от злато се откроява киликс (чаша за вино), с тегло 300-400 г. с две елегантни дръжки отстрани, златен венец с дъбови листа и жълъди. Интересен е един сребърен съд, който по нищо не се различава от логото на компанията „Шел”.
В могилата "Светицата", на около 2 км от гр. Шипка е погребан един от най-могъщите царе на траките - Терес. В средата на V в. пр. Хр. той е обединил одрисите и е водил успешни битки с гърци и македонци. Счита се, че Терес е последовател на Орфей, защото при погребението е бил разчленен както певеца, който е бил разкъсан от вакханки. Част от принадлежащите му скъпи вещи също са начупени.
Сред запазените предмети тях се откроява масивна златна маска с форма на човешко лице в естествена големина с впечатляващо тегло - 682,5 г. чисто 23 каратово злато. Лицето е на цар Терес. В археологията са познати няколко подобни фиали от тънко фолио, но теглото и размерите им са несравними с тази.
Впечетлява и масивен 15 грамов златен пръстен с изящно изображение на гребец-олимпиец или почиващ си копиехвъргач. Бижуто е идеално запазено, без нито една драскотина. Други уникални предмети са: красиви рисувани съдове, сребърна фиала, бронзова хидрия (съд за вода), големи амфори, бронзови върхове за стрели, железни върхове за копия, железен меч и идеално запазена броня от бронз.
Средногорово е малко и спокойно селце на 11 км от Казанлък. Екопътека свързва селото с близкия язовир Копринка, където има възможности за риболов на щука, шаран и др. Интересна е местността Мирчов камък, както и разходка по "Пътеката на смеха". Възможностите за настаняване са разнообразни във вили, частни къщи и семейни хотели. Някой от тях организират походи, пикник, посещения на културни забележителности и др.
Хотели в селото
|
|
| |