|
Смолян, Златоград |
Пампорово, Чепеларе, Момчиловци, Рожен |
|
Батак, Цигов чарк, Ракитово |
Пещера, Брацигово, Кричим, Перущица, Въча |
|
Девин, Доспат |
Асеновград, Бачковски и Араповски манастири |
|
Триград, Буйново, Ягодина |
Кръстова гора, Наречен, Чудните мостове |
|
|
Кръстова гора (Кръстов връх) е кръгла поляна заобиколена от гъсти букови гори на 1545 м. над морското ниво, дълга около 500 м и широка около 300 м. След като през 1083 г. Григорий и Абазий Бакуриани основават Бачковския манастир, те го даряват с обширни поземлени имоти. Многобройни манастирски стада пасели из живописната местност Кръстова гора. Създаден бил и манастир “Св. Троица”, известен още като Троицкия.
От втората половина на ХVII век и през първата половина на ХVIII век настъпил най-трудният период в историята на родопските християни – масовата ислямизация на населението в Средните Родопи. Унищожени са Смолянската епископия, богословското училище, епископската църква “Св. ап. Петър и Павел”, убит е последния Смолянски епископ св. Висарион Смоленски (29 юли 1670 г.). Всички църкви и манастири в Средните Родопи са разрушени, разрушен е и манастира “Св. Троица” и повечето от монасите му били избити.
През 1933 г. в село Борово пристигнал Йордан Стойчев Дрянков. След една нощ, прекарана на Кръстов връх, му била открита историята на мястото - на този връх се издигал голям манастир, в който се пазела частица от Кръста Господен. На 1 май 1936 г. с помощта на цар Борис III е издигнат метален кръст на върха. През 1956 г. е построен параклиса “Св. Троица” върху част от запазените основи на старата манастирска църква на западното възвишение на Кръстов връх.
През есента на 1995 г. е осветена новопостроенатата църква “Покров на Пресвета Богородица”. През 1994 г. изчезва чудодейният кръст, подарен от цар Борис III. Отлят е нов 99-килограмов кръст, а старият е намерен в гората от местен овчар и сега се намира в новия храм.
Хотели в Кръстова гора
Наречен се намира на 22 км южно от Асеновград, 40 км от Пловдив и на 38 км от Пампорово. Разположен е в малко дефиле по течението на река Асеница, сред широколистни и иглолистни гори по склоновете на Средните Родопи, на височина 620-660 м над морското равнище. Климатът е преходно-континентален със средиземноморско влияние. Средногодишната температура на въздуха е около 9,5oС, през лятото не е горещо, а зимата е мека. Посочените благоприятни климатични показатели определят курорта и като климатичен.
Минералните води са от няколко естествени и сондажни източници, като преобладаващата част от тях са с ниска температура (33oС), слабоминерализирани, бистри, безцветни, без мирис и с добри питейно-вкусови качества. Има и един източник с по-висока радиоактивност и с по-ниска температура (21,5oС) - "Очното изворче", което се използва за промивки при очни заболявания.
Нареченски бани е един от най-известните балнео-климатични курорти за лечение и профилактика на функционалните разстройства на нервната система - неврози, неврастения и и хистерични разстройства; функционални нарушения на стомаха, дебелото черво, жлъчните пътища и жлъчния мехур; функционални нарушения в половата сфера от психо-невротично естество. Много успешно се повлияват и сърдечно-съдови заболявания - хипертонична болест, хипотонична болест, ангионевротични състояния; леки форми на атеросклероза, миокардиодистрофии, кардиосклероза, атеросклероза на периферните артерии на крайниците, следтромбофлебитни състояния. В курорта се лекуват и ендокринно-обменни заболявания като захарен диабет; леки форми на тиреотоксикоза; затлъстяване и нарушения в мастната обмяна, подагра.
Чудните мостове са интересен природен феномен, в Централните Родопи на 1450 м. надморска височина, на 5 км. северозападно от село Забърдо, 80 км. южно от Пловдив и на 35 км. от Чепеларе. Представляват огромни мраморни арки, свързващи двата бряга на река Дълбок дол, която тече от връх Голям Персенк (2091 м) сред вековни елови и борови гори. Интересен е произходът им - някогашна пещера се е срутила, навярно при заметресение, водите на реката са отнесли падналите отломки и така са се образували два редки по своята красота естествени скални моста.
По големият мост (дължина 96 м., височина 70 м. и 45-метров свод) зграден е широк 12-15м. минава път. В стените му има две свързани пещери, където намират убежище много птици и прилепи. На около 200 м е вторият мост, който прилича на дълъг тунел. Дълъг е 60 м., висок 50 м., а арката е 30 м., започва с широк отвор, който накрая се стеснява до цепнатина, в близост е входът на Ледената пещера. Непосредствено до тях се намира туристическа хижа Чудните мостове, туристически пътеки я свързват Чудните мостове с много красиви забележителности.
Орехово се намира на 60 км югозападно от Пловдив, на 900 метра надморска височина, в долината на река Орешица. Разположението на селото в планината и природните дадености – вековни зелени гори и свеж въздух, създават прекрасни възможности за планински и екологичен туризъм, почивка сред природата. В околностите има много туристически маршрути, Орехово е изходна точка към множество хижи.
|
|
| |