|
Плевен, Луковит |
Велико Търново, Арбанаси, Г. Оряховица |
|
Видин, Козлодуй, Кула |
Шумен, Плиска, В. Преслав, Мадара |
|
Свищов, Природен парк Персина |
Манастирите край Велико Търново |
|
Силистра, Тутракан, Сребърна |
Търговище, Разград, Исперих, Свещари |
|
|
Шумен е основан преди 3200 години, името му идва от шума (залесено място с много гори). Люлка на богата духовна и материална култура: тракийска, римска, византийска, българска. Център на Златния век на България. До XV век градът е разположен на платото във внушителна крепост. След кръстоносния похода на Владислав Варненчик и Янош Хунияди през 1444 г, крепоста е разрушена.
Градът се мести на сегашното място. Става един от центровете на Възраждането. В града се състояло първото в България честване на Светите братя Кирил и Методий и първата театрална постановка. През 1828 г. е основано килийно училище, през 1856 г. девическо класно училище и читалище. През 1850 г. се създава български симфоничен оркестър.
След Освобождението Шумен е административен, промишлен и културен център.
Хотели в Шумен
Томбул джамия (Шериф Халил паша) е вторият по големина действащ мюсюлмански храм на Балканския полуостров. Името на сградата идва от тумбестата форма на купола, строена е от 1740 до 1744 г. Тук са се намирали основно училище, мъжка гимназия и медресе. Дворът на джамията е аркаден, заради формата на сводовете пред дванадесетте стаи, които го обграждат, минарето е с височина 40 метра.
Природен парк “Шуменско плато" съчетава природна красота, историческо и културно наследство. През 1980 г.е обявен за защитена природна територия. Най-високата точка (502 м) е местността “Търнов табия”. В парка има 60 пещери, като най-голяма е пещера “Бисерна” – двуетажна, с дължина около 2,6 км. Много от пещерите са служили за жилища на хората. Има добре запазени останки от двуметрово землено укрепление. По склоновете са разпръснати скални манастири, църкви и монашески килии от времето на Второто българско царство (XII–XIV в.)
Шуменското плато заема стратегическо положение, определящо значителната му роля в историческото ни минало. Крепостта (Стария град) е в източната част на Шуменското плато върху скалистия хълм Хисар. В археологическия резерват има обекти с крепостна, църковна и гражданска архитектура. Природен парк “Шуменско плато” е място за отдих, спорт и туризъм, с много туристически заслони. Подходящ е за екологичен, природоопознавателен, културноопознавателен, селски, велотуризъм, пещерен туризъм и др.
Шуменската крепост е на 3 км. от центъра на града. Запазена е много добре. Построена е в ранната и късна античност, а през Средновековието е разширена. Аварите и Славяните я разрушават, а българският хан Омуртаг я възстановява.
Паметникът "Създателите на българската държава" е открит на 28 ноември 1981 г. в чест на 1300 години от създаването на българската държава и пресъздава най-важните моменти от историята на Първото българско царство от Аспарух до Симеон. Композицията е от осем бетонни тела под различен ъгъл, оформящи две полузали. Паметникът е с огромни размери.
Нови Пазар е разположен в източната част на Шуменското поле на 25 км от Шумен и на 70 км западно от Варна. От дълбока древност по тези земи е кипял живот, свидетелство за това са експонатите от музейната сбирка в Художествената галерия. Те са от племената и народите населявали новопазарския район от старокаменната епоха до късното средновековие. Впечетляват златните накити, открити в крайпътното римско селище Динея, голяма крепост от IV-VI век.
Нови пазар се споменава за пръв път във връзка с похода на Владислав Варненчик през 1444 г., като град-крепост с кула, който е бил изгорен. През XVII век е възстановен като важна станция на пътя Варна - Русчук, от където се отклонява пътя за Шумен. Тук се събирали зърнени храни за Варна и Цариград, ставал голям пазар. В занаятчийските работилници се изработвали каруци, бъчви, аби и др. Израстването на Нови пазар като промишлен център е свързано със завода за порцелан и стъкло "Китка", възникнал през 1924 г. като тухларница, а от 1935 г. започва производството на фаянсови и теракотни плочки.
Хотел "Гардения"
Хотел "Гардения" е малък семеен хотел, обзаведен според съвременните стандарти. Хотелът предлага ресторант със 70 места, тераса, лятна градина и охраняем паркинг. Удобен е както за кратки почивки при транзитно преминаване или командировка в Нови пазар или близките градове, така и за няколко дневна ваканция сред светините на България - Плиска, Мадара, Велики Преслав и чудната природа на Източния Балкан. Тази почивка може да се комбинира и с посещения на плажовете на Варна, които са на по-малко от 30 минути път по автомагистралата.
Допълнителна информация
|
|
Мадарският конник се намира в археологическия резерват "Мадара" на 1,5 км от с. Мадара. Той е под защитата на ЮНЕСКО. Уникалният скален релеф е изсечен на височина 23 м на отвесна скала. В естествена големина са изобразени конник, куче и прободен с копие лъв. Около фигурата са издълбани надписи. Изображението e с прабългарски произход, изобразен е хан Тервел в чест на голямата победа над арабите край Константинопол.
Първата столица на България Плиска е основана през 681 год. от хан Аспарух и е столица до 893–894 г. Градът се е състоял от три концентрирани укрепления. Външният град е ограден от ров със насипи. Почти в средата се намира вътрешната крепост със солидна каменна стена. На всяка от стените и в ъглите е имало кули. Третата защитна зона е стена, заобикаляща Вътрешния град. Големият дворец е най–добре запазената сграда от Вътрешния град. Построил го е хан Омуртаг, превърнал Плиска в един от най–големите европейски градове. В изящният и богат Малък дворец е била резиденцията на хана.
Велики Преслав е столица на Българското Царство от 893 до 969 година в епохата на нейното най-голямо величие. Възникнал е през IX век по време на хан Омуртаг (814–831 г). За столица е провъзгласен от цар Симеон (893–927 г) и се превръща в най-големия град в Югоизточна Европа. Велики Преслав има същите конструкции като Плиска. Вместо типичния за древна България ров пред укрепленията е изградена здрава и висока укрепителна стена. Тук за пръв път в Европа се построява град с две укрепителни стени.
През 969 година Велики Преслав е завоюван от принц Светослав Киевски, през 971 и 1186 година е разрушаван от византийците, които го прекръстват на Йоанополис. През 1388 година градът бива завоюван и окончателно разрушен от турците. През 1993 г. си връща името Велики Преслав.
Хотели във Велики Преслав
Преславското съкровище съдържа повече от 150 луксозни украшения, копчета и апликации за декорация на скъпи дрехи. То е едно от най–големите и интересни в България. Разкопките изясниха факти около превземането на града през 972 г. от византийците. Съкровището е скрито в бедняшка хижа. Има накити от Х век, изработени в Константинопол и Преслав, както от ІІІ-VІІ век.
Средновековният Патлейнският манастир (IX-X век) е в резервата Патлейна, част от Националният Археологически резерват Велики Преслав. Тук е бил центърът на известнитете писатели от Преславското литературно училище, както и за производство на преславска рисувана керамика и стъклени изделия. Тук е изработена известната икона на Свети Теодор Стратилат от отделни керамични плочки. Предполага се, че в него се оттегля Свети цар Борис I, след като се отказва от престола. Куполна църква е с кули и е със стени, богато украсени с рисувана керамика.
|
|
| |