Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Carewo jest położone w południowo-wschodniej Bułgarii, o 60 km od Burgas. Okolica łączy morze, wzniesienia i rzeki z bogatą roślinnością i stwarza warunki do uprawiania eko- i foto-turystyki, żeglarstwa i myśliwstwa. Carewo jest najbardziej na południe wysuniętym międzynarodowym portem bułgarskim. Miasto pod nazwą Wasiliko - jest wspomniane w dokumentach z XIV w. Zachowały się także dokumenty tureckie nadające miastu statut portu. Rozbudowa portu ma pozytywny wpływ na rozwój całego regionu strandżańskiego, a miasto staje się jego centrum handlowym i kulturalnym.

W 1967 r. Carewo zyskało miano klimatycznego uzdrowiska morskiego. Są tu trzy plaże i dwa kempingi. W północnej części dzielnicy Wasiliko dokryto pozostałości osady średniowiecznej. Tam też znajduje się cerkiew "Św. Trojca", wzniesiona w 1810 r., gdzie przedtem była szkoła grecka. Obecny wygląd architektoniczny jest z 1895 r. Zachowały się ikony z XVIII w. Na przylądku Kastro znajdują się ruiny małej twierdzy pirackiej.

Achtopol jest oddalony od Burgas o 87 km. Położony jest na skalistym półwyspie u stóp Strandży. Jest tu najwięcej slonecznych dni w roku, a woda jest najcieplejsza. Plaża ma 2 km. Achtopol jest dobrym miejscem na odpoczynek rodzinny oraz dla osób ceniących spokój i izolację. Nazwa miasta pochodzi ze starożytności, kiedy to była tu osada tracka. Ok. VI w. p.n.e. pojawiła się tu kolonia grecka. Rzymianie nazywali ją "Perontikus".

Władca bizantyjski Agaton odbudowuje osadę po napadach barbarzyńskich plemion i nadaje jej imię "Agatopolis" ("miasto szczęścia"). W końcu XIV w. Turcy podbili Achtopol i zmienili imię na Achtenbołu. Miasto było grabionne i burzone wielokrotnie. Do dziś zachowały się mury miejskie, ryciny ścienne z okresu Pierwszego Państwa Bułgarskiego, cerkiew "Wniobowstąpienie" z 1776 r., klasztor "Św. Jani" i ujęcie wody z wizerunkiem trakijskiego jeźdźca.

W Achtopolu jest wiele ośrodków wypoczynkowych, hoteli i kempingów. Są i tanie pokoje do wynajęcia. Na południe od miejscowości znajduje się ujście rzeki Weleki i wieś Kosti, znana z tańców nestinarskich tańców boso na rozżarzonych węglach. Na północny zachód od wsi Kosti rozciąga się pierwszy bułgarski rezerwat "Silikosija". Na północy jest położona Warwara ulubione miejsce i raj dla nurków ze względu na moc podwodnych skał i zagłębień.

Sinemorec to najbardziej na południe wysunięte miejsce bułgarskiego brzegu Morza Czarnego. Łączy ono kryształowo czystą wodę morską z naj-czystszą wśród bułgarskich rzek Weleką. We wsi jest sklep spożywczy i małe gospody z różnorodnym menu. Do 1989 r. Siniemorec znajdował się w strefie przygranicznej i dostęp do niego był ograniczony. Obecnie każdy może się przekonać o pięknie tych okolic.

Hotele w miasto


 
2007 BgTourinfo © All Rights Reserved