Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Kurort Albena ma plażę o dł. 5 km i szer. 150 m. Leży nad malowniczą zatoką 30 km od Warny. Stanowi on połączenie czystego powietrza, delikatnego piasku plaży, kryształowej wody i zieleni. Hotele mają interesującą formę tarasów, tak, aby maksymalnie wykorzystać slońce. W Albenie są 43 hotele, w kategoriach od 1 do 4-gwiazdkowych. Jest to jeden z droższych kompleksów wypoczynkowych. Są tam trzy kempingi Albena, Internacjonał i Egzotika. Ciekawym obiektem jest rezerwat przyrody Bałtata i płynąca tam rzeka Batowa.

Kompleks Albena dysponuje: boiskami piłki nożnej, kortami tenisowymi także zakrytymi, boiskami siatkówki plażowej, bazą konną, halą sportową, basenami z wodą mineralną, salą do gry w kręgle. Są tu wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, pod opieką doświadczonych instruktorów. Do wypożyczenia jest sprzęt wodny i wyposażenie. Tutejsze centrum konferencyjne zapewnia idealne warunki do organizacji zjazdów i biznes-spotkań.

Bałczik (14 000 mieszkańców) i jest oddalony od Warny o 35 km. Przed wiekami był on tracką osadą. W V w. stał się miastem o nazwie "Kruni", co oznacza "Źródła", wyjątkowo ważnym centrum na północ od Odesos (Warny). Później miasto zostało przemianowane na "Dionisopolis", od imienia boga wina i biesiad. Jego wizerunek znajdował się na bitych tu monetach. Miasto podupadło po upadku Cesaratwa Rzymskiego. W czasach bojara Balika przyjęło nazwę Bałczik.

Po Wojnie Krymskiej zaczęło się rozwijać dzięki rozkwitowi hadlu zbożem i stało się ważnym portem. Po zakończeniu Wojny Międzysojuszniczej Bałczik znalazł się w granicach Rumunii. Rumuńska królowa Maria zachwycona pięknem tego miejsca wybudowała tu pałac wraz z ogrodem botanicznym, kaplicą i osadą willową. Miejscowość zaczęła przekształcać się w lususowy kurort. W 1940 roku Bałczik powrócił do Bułgarii.

Warto zwiedzić Galerię Sztuki, Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Muzeum Etnograficzne, zabytkową cerkiew "Św. Nikoła", stary meczet i starą szkołę. W odległości 15 km znajduje się wieś Obrocziszte z dobrze zachowaną twierdzą turecką. Miejscowość Tuzłata (4 km) jest znana z leczniczych błot. Ośrodek balneologiczny leży nad jeziorami i leczy choroby kości i stawów. Plaża w Bałcziku ma 4 km długoćci. Zbudowano tu duży ośrodek wypoczynkowy wiele willi, domków kempingowych i pól namiotowych.

Hotele w Miasto

Pałai rumńskiej królowej Marii w Bałcziku jest wyjątkowym w swoim rodzaju miejscem, gdzie współistnieją budowle islamu i chrześcijaństwa. Jest to zasługą królowej Marii, która wyznawała religię bahajską. Według jej kanonów Maria połączyła harmonicznie wiele kultur i wpływów, przekształcając swoją rezydencję w jedno z najpiękniejszych miejsc w Bułgarii. W roku 1924 mająca wtedy 47 lat królowa postanowiła wybudować swą letnią rezydencję na białych skałach Bałcziku.

Zaprojektowali ją architekci włoscy Augustino i Amerigo, a twórcą obszernego kompłeksu parkowego został ogrodnik szwajcarski Jules Janine. W 1937 r. pałac "Ciche gniazdo" wzbudziła zazdrość u sąsiednich monarchów. Królowa Maria była z pochodzenia Angielką, a dzieciństwo spędziła w Egipcie. Dlatego w rezydencji współistnieje wiele orientalnych, trackich, rzymskich i chrześcijańskich symboli zdobiących liczne kolumnady, podcienia, łuki, ujęcia źródeł i weneckie mostki. Jeszcze jedną dumą kompleksu pałacowego jest ogród botaniczny - "Ogród Allacha", stworzony w 1926 r. przez szwajcarskiego specjalistę Jules Janine. Jest to największy i najbardziej różnorodny ogród botaniczny na Bałkanach.

"Most westchnień", mauretańskie fontanny, ogromne trackie amfory i starorzymskie płyty nagrobkowe współżyją w harmonii wśród bogatej roślinnosci i setek rzadko spotykanych drzew. Roślinność czerpie wodę z wielu potoków, wodospadów i kaskad. Łaźnia rzymska, rozarium, kaplica, kolumnada z widokiem na morze są cichymi i romantycznymi zakątkami. Tutaj królowa Maria wydawała przyjęcia, na których gościła śmietanka europejskiej inteligencji. Była ona mecenasem sztuki a także poetką o pseudonimie Karmen Silva. Nazywana jest ostatnią romantyczką XX wieku.

Miała dwóch synów. Legenda głosi, że pewnego razu, kiedy doszło do sprzeczki między nimi, obaj sięgnęli po pistolety. Aby ich rozdzielić matka stabęła miedzy nimi i starszy z nich Michaj niechcący śmiertelnie ją zranił. Zgodnie z testamentem serce królowej zostało złożone w pałacowej kaplicy. W 1941 r. Rumuni opuszczają Bałczik. Wtedy książęta przybywają do Bałcziku z całą flotyllą statków i przy odgłosie salw artyleryjskich zabierają serce królowej do jej rodzinnego kraju. Lecz dusza "reginy" Marii wciąż jeszcze przebywa w jej ulubionych zakątkach, szepce legendy z przeszłości zachwyconym odwiedzającym.

Kraniewo jest małą osadą położoną ok. 20 km od Warny i 2 km od Albeny. Wysoki i malowniczy brzeg jest porośnięty ogrodami i winnicami. Znajduje się tu znany ośrodek wypoczynkowy dla dzieci i wiele obozów młodzieżowych. Kraniewo proponuje źródła wód mieralnych, czyste powietrze, kryształowo przezroczystą wodę morską i piękne plaże. Miejscowość polecamy turystom z ograniczonymi środkami finansowymi, ponieważ ceny są tu niskie. Jest tu wiele restauracji, przytulnych kawiarenek, barów szybkiej obsługi i nocnych lokali. W pobliżu można zwiedzić ruiny starych twierdz - Kranea i Gerania oraz rezerwat przyrody "Bałtata".

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved