Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Stara Płanina jest największym bułgarskim łańcuchem górskim o długości 550 km. Ciągnie się od granicy z Serbią (rzeka Timok) do Morza Czarnego (przylądek Emine). Na północy graniczy z równiną Dunajską, a na południu z kotliną Sofijską, Sredną Gorą i niziną Gornotrakijską. Najwyższy szczyt to Botew (2376 m). Temperatura około szczyt w środku jest is -8,9 oCw styczniu i 7,9 oC w lipcu. Deszczowe miesiące w tych górach to maj i czerwiec, w lutym jest tam najmniej opadów. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana i o różnym okresie topienia.

Łańcuch staropłaniński stanowi dział wodny Bułgarii. Tu mają swe źródła rzeki wpadające do Dunaju, i razem z jego wodami - do Morza Czarnego: Łom, Ogosta, Jantra, Rusenski Łom. Do Morza Egejskiego wpadają Stara Reka, Tundża i Moczurica.

Bałkan Zachodni – o dł. 215 km. – ciągnie się do przełęczy Złatiszki Prochod. Najwyższy szczyt tej części to Kom (2016). W parku przyrody Wraczanski Bałkan istnieją wspaniałe warunki do uprawiania wspinaczki oraz jest wiele pięknych i dużych grot. Malownicza jest też przełęcz Iskyrsko Defile.

Centralna część – Sredna Stara Płanina leży między przełęczą Złatiszki Prochod i przełęczą Wratnik. Jest to najwyższa część tych gór. Oprócz wspomnianego szczytu Botew, znajdują się tu: Weżen (2198), Goliam Kupen (2169), Ambarica (2166), Małyk Kupen (2141). Rezerwaty i parki przyrody to: dolina rzeki Osym, przełęcz Prochod Steneto, Seweren i Jużen Dżendem, wodospad Rajsko Pryskało, Peesztite Skali, Stara Reka (wodospad Karłowsko Pryskało). W przełęczy Szipczenski Prochod na szczycie Stoletow znajduje się 32-metrowej wysokości pomnik bohaterskich obrońców Szipki. W obrębie Parku Narodowego Centralen Bałkan (Bałkan Środkowy) znajduje się wiele monastyrów: Trojanski, Kapinowski, Kilifarewski, Drianowski, Merdanski.

Wschodni Bałkan rozciąga się od przełęczy Wratnik do Morza Czarnego. Tu teren jest pagórkowaty i łatwo dostępny. Najczęściej odwiedzane są Park Przyrodniczy Sinite Kamyni i miasta utrzymane w stylu bułgarskiego Odrodzenia.

Vratschanski Balkan Nature Park
Shipkovo
Berkovitsa
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved