Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Bełogradczik (6 000 mieszk.) to miejscowość położona na wys. 520 m. n.p.m., oddalona od Sofii o 180 km. Rozciąga się na dwóch masywach skalnych i jest otoczony fantastycznymi tworami zwanymi Bełogradcziszki Skali. Isniejąca od wieków miejscowość wzięła swą nazwę od rzymskiej twierdzy "Belija Gradeż" (Biała Budowla). Obecny oblik pochodzi z 1837 r. W 1850 r. wybuchło tu powstanie przeciw Turkom, które było krwawo stłumione, a wszyscy mieszkańcy wybici.

Muzeum Historyczne znajduje się w "Kyszta Panowi" domu z 1810 r. będącym pomnikiem architektury. Bogatych ekspozycji Muzeum Historii Naturalnej. Cerkiew "Św. Jerzego Zwycięzcy" została wzniesiona w 1868 r. Tutejszy meczet pochodzi z 1751 r. i jest jedynym ocalałym ze starego miasta budynkiem.

Hotele w Miasto

Biełogradcziszki skali to jedna z wielu cudów przyrody i atrakcji turystycznych Bułgarii. Zadziwiające formami twory skalne rozciągają się na terenie o dł. 30 km i szer. 15 km. Wiele z nich jest związanych z ciekawymi legendami i podaniami. Najbardziej imponujące i oryginalne grupy skalne znajdują się na południe od Biełogradcziku. Biełogradcziszki skali zostały włączone do pomników przyrody.

Druga grupa skał jest położona na zachód od miasta. Panuje tutaj krajobraz alpejski, skały wznoszą się nad ogromnymi przepaściami. Na wschód od miasta znajduje się trzecia grupa obejmująca skały wokół twierdzy Łatinskiej i pieczary Lipeniszkiej. Czwarta grupa jest położona między wsiami Borowica i Falkowec. Ostatnia grupa znajduje się wokół wsi Gjurgicz i Bełotincy.

Jaskinia "Magurata" jest najwiẹkszạ jaskinią w Bułgarii i znajduje siẹ 17 km od Bełogradcziku. Wejście jest usytuowane na zboczu wzniesienia Magurska Mogiła (461 m), ma ona ok. 3000 m długości. W jaskinii leżakuje naturalnie gazowane wino Magura, produkowane wg klasycznej francuskiej technologii. Jest ono degustowane w Sali Tronowej. Wielkie sale stanowią jakby muzeum. Woda wyrzeźbiła w skale wapiennej fantastyczne formy.

W sali Triumfalnej odkryto kości zwierząt jaskiniowych i pozostałości przedmiotów bytu plemion zamieszkujących pieczarẹ. Mieszkańców opuściło ponad 700 malowidła naskalne. Są to jedyne stworzenia w Europie Południowo-Wschodniej sztuki brązu osób w wieku powyżej 3000 roku.

Jezioro Rabiszkie jest położone 19 km od Bełogradcziku. W pradawnych czasach było ono dnem ciepłego morza. Nad jeziorem są bardzo dobre warunki do pływania, uprawiania sportów wodnych, rybołóstwa, jest też plaża i teren kempingowy.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved