Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Montana (55 000 mieszk.) jest oddalona od Sofii o 113 km., nad rzeką Ogostą. Pierwsza osada na tej strategicznie ważnej wyżynie została założona przez Traków. Była ona otoczona umocnieniami, które miały przynajmniej 1 m. grubości - do dziś zachowały się w tej formie – i pochodzącymi z epoki wczesnego żelaza. Znaczenie osady zostało docenione przez Rzymian i w l. 160-161 otrzymała ona prawa miejskie. Nazwa "Casta ad Montanesjum"pojawiła się w napisach z II w. Rozwój dospodarczy i kulturalny miasta został przerwany w III w. przez Gotów.

Aby uniknąć następnych napadów rozpoczęto budowę nowych umocnień – drugiego muru obronnego. Twierdza została zniszczona w VI – VII w. W czasach niewoli tureckiej było znane pod nazwą "Kutłowica" w roku 1575. W 1993 r. miasto otrzymało imię Montana.

Fortyfikacje z czasów antycznych znajdują się na wzgórzach na południowym zachodzie od miasta. Odnaleziono tu bramę z wieżą z IV tysiąclecia p.n.e., budynki koszar, bazylikę i fundamenty z epoki rzymskiej, siedziby z epok kamienia I miedzi, a także słowianskie pomieszczenia i świątynie.

Odnaleziono tu bramę z wieżą z IV tysiąclecia p.n.e., budynki koszar, bazylikę i fundamenty z epoki rzymskiej, siedziby z epok kamienia I miedzi, a także słowianskie pomieszczenia i świątynie. Zalew Montana znajduje się na południe od miasta – jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku, uprawiania sportu, turystyki wodnej i rybołóstwa. W okolicy jest wiele ośrodków wypoczynkowych i lokali gastronomicznych.

Berkowica (17 000 mieszkańców) znajduje się 90 km od Sofii. Miasto pochodzi z IV w. Znane jest za czasów cara Kałojana, a w okresie Carstwa Widinskiego było twierdzą graniczną. Nazwa Berkowica po raz pierwszy występuje w dokumencie tureckim z 1491 r. Rozwija się początkowo jako rzemieślnicza osada. Po Wyzwoleniu Bułgarii z niewoli tureckiej podupada, ponieważ nie leży na trasie linii kolejowej, która mija przez Iskyrsko Defile.

Ciekawym berkowickim muzeum jest zabytkowy Dom-muzeum "Iwan Wazow", z interesującą architekturą, wystrojem wnętrz, bogatymi rzeźbionymi w drewnie sufitami. W sąsiednim Muzeum Architektury jest i stała wystawa etnograficzna. Wieża zegarowa została wzniesiona w 1762 r. Wzgórze Kaleto jest porośnięte naturalnym leśnym parkiem i osłania miasto od silnych wiatrów. Są tu ruiny średniowiecznych umocnień.

Szczyt Kom (2016 m.) znajduje się na wysokości 1506 metrów 15 km. od Berkowica. Od chaty na szczyt można dotrzeć w ciągu około 2,30 h. razem szlak.

Wyrszec (7500 mieszk.) leży w niewielkiej dolinie rzeki Botunia, oddalony od Sofii o 90 km. Jest to jeden z najstarszych kurortów Północnej Bułgarii, ze wspaniałymi warunkami do leczenia i profilaktyki. Są tu wody mineralne, łagodny klimat górski, obszerny park będący miejscem spacerów. Jesień jest tu długa i ciepła, lato – niezbyt upalne, a zima – łagodna. Wyrszec dysponuje bogatą bazą sanatoryjną i wieloma prywatnymi kwaterami. Wykopaliska wskazują, że Dolina Wyrszeczka była siedzibą prymitywnych plemion, następnie – Traków, Rzymian i Bizantyjczyków.

Nazwę Wyrszec nadają miastu Słowianie. Znaleziono fundamenty rzymskie łaźnie, płytki ceramiczne, monety rzymskie. Również interesujące są kościół "Św. Jerzego Zwycięzcy”, “Słoneczne podwórze i galeria sztuki. O 3 km. jest wodospad w obszarze "Zielonych del". Tutaj co roku odbywa się festiwal pieśni ludowej. Szczyt "Todorini Kukli" (Lalki Todorki) blisko do miasta. 12 km na południowy-zachód jest Klisurski Monaster. Ruiny rzymskich umocnień zostały odkryte w okolicach wsi: Czerkaski, Dolno Ozirowo i Seliszteto.

Cziprowcy (3000 mieszk.) przyciąga w pięknej scenerii, historii starożytnej i Powstanie Cziprowcy, z unikalną Cziprowski dywany. Płynie tu rzeka Ogosta, z małym, malowniczym wodospadem. Cziprowcy czasu rozstrzygnięcia tracki nazywa monety miedziane. Mieszkańców jest zaangażowany w wydobycie, największym centrum sztućce Półwyspu Bałkańskiego w XVI/XVII wieku. Potem zbudowali kościoły, klasztory, szkoły, bogate i piękne domy. W XIX wieku rozwija się dywan.

Cziprowski Monaster „Św. Joan Rilski” znajduje się w dorzeczu Cziprowskiej Ogosty, ok. 5 km od Cziprowcami. Pochodzi z X w. i jest jednym z trzydziestu klasztorów I Państwa Bułgarskiego. Był ostoją i głównym punktem strategicznym podczas Powstania Konstantina i Frużina (XV w.) i Powstania Cziprowskiego (XVII w.). Monaster byl wielokrotnie pustoszony i 6 razy – w XIX w. - uległ częściowemu zniszczeniu, lecz potem zawsze był odbudowywany. Godna zwiedzenia jest wieża-grobowiec, w której przechowywane są szczątki poległych w Powstaniu Cziprowskim.

Klisurski Monaster pochodzi z okresu II Bułgarskiego Carstwa, został wzniesiony w 1240 r. Był wielokrotnie niszczony w czasie niewoli tureckiej. Odbudowę rozpoczęto w 1869 r., a w 1891 poświęcono nowy kościół „Św. Cyryla i Metodego”. Cerkiew ma ikonostas w stylu Bułgarskiego Odrodzenia ze szkół rzemiosła artystycznego Samokowskiej i Debyrskiej. Ikony w starej cerkwi pochodzą z XVIII/XIX w. W późniejszym okresie dobudowano nową kaplicę „Św. Mikołaja”.

Monaster proponuje bardzo dobre warunki wypoczynku – jest tam 80 miejsc noclegowych i dwa oddzielne apartamenty. W restauracji można zjeść tradycyjne potrawy przygotowane z produktów z przyklasztornego gospodarstwa. Oprócz dwu cerkwi w skład zespołu klasztornego wchodzą trzy duże budynki mieszkalne, zabudowania gospodarskie i „magiernica” – kuchnia klasztorna, które okalają dobrze utrzymany wewnętrzny podwórzec. Jest tam i „ajazmoto” – ujęcie leczniczej wody mineralnej, która wypływa spod szczytu „Todorini kukli”. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved