Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Burgas
Hotele
Restauracje
Kultura
Rozrywka
Sklepy
Transport
Burgas (250 000 mieszkańców) oddalony jest od Sofii o 390 km. Jest to czwarte co do wielkości miasto w Bułgarii. Znajduje się ono na półwyspie, w zachodniej części zatoki Burgaskiej. Otoczone jest trzema jeziorami: Burgaskim, Atanasowskim i Mandrenskim. Klimat tutejszy charakteryzuje się łagodną zimą i długim, słonecznym latem, a plaża ma ciemny czarny piasek.

Pierwszymi mieszkańcami tych terenów byli Tracy. Następnie istniało tu rzymskie miasto Deultum, później zwane Dewelt. Nieco później rozwinęło się tu centrum lecznicze, u źródeł wody mineralnej. W Średniowieczu wzniesiony został zamek warowny "Pirgos", w XVII w. przemianowany na Burgas. Po wyzwoleniu z niewoli tureckiej miasto razrasta się i staje się centrum południowej części czarnomorskiego wybrzeża.

Burgas ma piękny Park Nadmorski oraz wiele zabytkowych budynków, np: katedrę prawosławną "Św. Cyryla i Metodego", kościół armeński, katedrę katolicką, cerkwie "Świętej Marii Dziewicy" i "Św. Iwana Rylskiego".

Muzeum Historyczne zgromadziło bogate zbiory dotyczące starożytnych osad na brzegach Morza Czarnego, a także nowszej historii tego regionu. Muzeum Etnograficzne ma kolekcję strojów ludowych, przedmiotów codziennego użytku oraz masek używanych podczas tradycyjnego święta "Kukiery". W Muzeum Naukowo-Przyrodniczym można zobaczyć zbiory geologiczne charakteryzujące tutejszy teren i dno morza.

Festiwale. W Burgasie, w kwietniu odbywają się Dni Niemieckiej i Austriackiej Muzyki Klasycznej; w maju i czerwcu Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Era Wodnika"; w lipcu Festiwal Muzyki Operowej i Klasycznej im. Emila Czakyrowa; w sierpniu Międzynarodowy Festiwal Folkloru i Tydzień Sztuki Dziecięcej; we wrześniu Konkurs Piosenki "Burgas i morze" i w grudniu Międzynarodowy Konkurs Tańca Towarzyskiego.

Na brzegach Jezioro Burgaskiego gnieżdżą się pelikany, ibisy i czaple, a Jez. Mandreńskie jest ważnym rezerwatem ornitologicznym. Na północ od Burgasu znajduje się Jezioro Atanasowskie, które jest siedzibą wielu gatunków ptaków błotnych i morskich. Na Wyspie Św. Anastasji znajduje się zabytkowa cerkiew.

Interesujące są warzelnie soli na jez. Burgaskim i Atanasowskim. Pod budynkiem, w którym są łaźnie z wodą mineralną znaleziono ruiny antycznej rzymskiej osady. Na południe od Burgasu, w kierunku starej twierdzy Pirgos, znajduje się wieś Krajmorie. 15 km od miasta, w pobliżu Przylądka Czokalia, rozpościera się park.

Burgaski Łazienki Mineralne to jeden z najstarszych kurortów Bułgarii uzdrowisko położone między dobrze obszar krajobrazowy, winnice i ogrody owocowe, 15 km na północny zachód od Burgas. Woda jest przydatna do leczenia i profilaktyki: chorób układu ruchowego (choroby reumatyczne, lumbago, odnowa złamań kości, przykurcze inne), obwodowego układu nerwowego (nerwobóle, zapalenie nerwów, plexitis, dyskopatiach), przewlekłe choroby ginekologiczne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroby nerek i kamieni przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, dna moczanowa i hiperurykemia, profilaktyka i wzmocnienia organizmu. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved