Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Park Narodowy "Bałkan Środkowy” jest jednym z największych europejskich parków narodowych i został utworzony w 1991 r. Pod ochroną znajdują się tam wyjątkowa przyroda, tradycje i rzemiosło gór Środkowa Stara Płanina oraz najwyższych partii łańcucha Bałkan. Tutaj znajduje się najwyższy szczyt Starej Płaniny - Botew (2376). Park i osiem rezerwatów znajdują się na liście terenów chronionych ONZ. Boatin, Cariczina, Steneto i Dżendema są w programie UNESCO “Człowiek i Biosfera“. Pozostałe rezerwaty noszą nazwy: Seweren Dżendem, Stara Reka, Kozia Stena, Peeszti Skali i Sokołna.

W ciemnych, najbardziej oddalonych ostępach Starej Płaniny żyje największy mieszkaniec Europy – niedźwiedź brunatny. Jest on symbolem tego parku przyrody. W Europie jest spotykanych 30 gatunków nietoperzy, 18 z nich żyje w tutejszych jaskiniach i starych lasach, osiem gatunków jest uważanych za zagrożonych wyginięciem. Rośnie tu 1900 odmian roślin, z których 30 odmian spotyka się tylko w Bułgarii, a 11 – jedynie tutaj. Lasy w 61% mają średni wiek ok. 111 lat, a liściaste – 121 lat. Pozostała część terytorium parku to wysokogórskie łąki i hale.

Park narodowy stwarza wspaniałe warunki do uprawiania turystyki. Tutaj każdy może podziwiać przyrodę poruszając się pieszo, konno lub na rowerze. Jest tutaj wiele miejscowych muzeów historycznych i przyrodniczych, zbiorów etnograficznych, wzstaw miejscowego rzemiosła, tradycyjnych świąt ludowych i religijnych, źródeł i kąpielisk mineralnych. Można tu znaleźć spokój i odpoczynek w schronisku górskim czy wiejskim domu, lub przy ognisku pod usianym gwiazdami niebem. Na terenie parku są 22 schroniska i kilka domów noclegowych. Wiele oznakowanych tras pieszych wodzi do najbardziej atrakcyjnych zakątków parku narodowego “Bałkan Środkowy“. Można tu podziwiać wartkie potoki z wysokimi skalnymi progami oraz nieziemskie piękno wodospadów: Suczurum, Karłowsko Pryskało, Rajsko Pryskało (124,5 m – najwyższy wodospad w Bułgarii), Kademlijski i Widimski.

Szczyt "Botew" (2376 m) jest najwyższym szczytem w Stara Płanina. Położony w pobliżu miasta Karłowa i Kalofer, on ma wbudowaną stację meteorologiczną i wieży telewizyjnej. Botew jest częścią Kom-Emine, który jest ostatnim z E3 międzynarodowego szlaku turystycznego.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved