Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Dobricz leży 50 km od Warny i 35 km od Bałcziku. Na terytorium miasta odkryto pozostałości z epoki antycznej i wczesnego Średniowiecza. Niszczące najazdy w XI w. wyludniły Dobrudżę i życie w miastach zamarło. W XVI w. powstała tu osada, założona przez tureckiego handlowca Hadżiogłu Pazardżik, którego imię miasto nosiło do 1882 r. W XVII – XIX w. miasto rozkwitło jako ośrodek rzemiosła, handlu i rolnictwa.

Dekretem królewskim w 1882 roku miasto zostało przemianowane na Dobricz, Dobrudży imię władcy Dobroticy. Po podpisaniu traktatu pokojowego z Neuilly (1918) południowej Dobrudży i Dobricz pozostają w Rumunii. Walka z rumuńską okupacją trwał do 1940 Traktat z Craiova Według Południowej Dobrudży wraca do Bułgarii. W 25.09.1940 wojska Bułgarii weszły w Dobricz. W tym dniu obchodzony jest jako Dzień Dobricz.

Muzeum Historyczne w Dobricz zgromadziło pamiątki kultury oraz okazy przyrodnicze Południowej Dobrudży. Świątynia "Św. Jerzego Zwycięzcy" została wybudowana w 1843 r. W czasie Wojny Krymskiej (1853–56) zniszczył ją pożar, odbudowano ją w 1868 r. Ma ona wyjątkowo bogaty, będący arcydziełem sztuki sakralnej, ikonostas. Warto obejrzeć Salę Ikon w Galerii Sztuk Pięknych, bogaty zbiór świadczy o talencie i wysokim poziomie umiejętności tamtejszych "zografów" (mistrzów ikon i malowideł ściennych).

Muzeum Etnograficzne jest interesującym architektonicznie budynkiem z okresu bułgarskiego Odrodzenia, wzniesionym w 1860 r. Kolekcja pięknych dobrudżańskich tkanin, oryginalnych strojów ludowych i ozdób jest unikalna i zawiera arcydzieła sztuki ludowej. Skansen "Stari Dobricz" prezentuje architekturę, życie codzienne i działalność gospodarczą ludzi w końcu XIX i początkach XX w. Goście mogą zapoznać się z procesem wytwarzania w wielu dziedzinach tradycyjnego rzemiosła bułgarskiego. Atrakcją jest możliwość uczestniczenia w produkcji naczyń glinianych oraz degustacja tradycyjnych słodkich przysmaków i win w kawiarence.

Dom-Muzeum „Jordan Jowkow” jest poświęcone temu klasykowi literatury bułgarskiej, jednemu z największych humanistów, mistrzowi noweli. Jego utwory zostały przetłumaczone na 40 języków i weszły wskład wielu antologii literatury światowej.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved