Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Botewgrad jest 50 km. z Sofii. Najstarszych tracki rozliczenia jest piątym tysiącleciu przed naszą erą. W słowian osada Zelin, w XVI wieku mieszkańcy którym poruszać bieżącej lokalizacji miasta. W 1866 roku zdał wojskowo-strategiczną drogowego Ruse-Sofia i na wniosek uznany za miasto Orkhanie nazwie sułtana Orhana Gazi.

Mieszkańcy walki przeciwko najeźdźcom Turków. W 1870 roku, apostoł wolności Vasil Levski założył komitet rewolucyjny. W 1876 r. mieszkańcy doświadcza okropności brutalne tłumienie powstania. Oddział partyzancki Christo Botewa zachować ostatnią bitwę z tureckim, który jest okazją w roku 1934 do nazwy miasta Botewgrad. Podczas wojny Rosyjsko-tureckiej 1877-1878 miejscowych organizacji wojska do walki po stronie wojsk rosyjskich. Miasto jest areną krwawych walk pomiędzy długimi armii rosyjskiej i ukrywał się w górach Stara Płanina przechodzi armii tureckiej.

Wieża zegarowa jest symbolem Botewgrada, wybudowany w 1862/64. Rezerwat "Leśny szkoły" jest starego lasu dębowego ze średnią wieku ponad 110 r. Obszarze "Dreneto" jest chroniony obszar między wsią Litakowo i Botewgrad. Park leśnym "Murgasz" między rzeki Iskyr i Tetewenska, tutaj jest to i szczyt "Murgasz" (1687 m).

Etropole (12 000 mieszkańców) leży w malowniczej kotlinie rzeki Małki Iskyr, u podnóża góry Baba, 80 km od Sofii. Istnieje ponad 2500 lat historii. Osada została tu założona w VII-VI w. p.n.e. przez plemię trackie – Trybali. Osada na skrzyżowaniu i to był bardzo bogaty. Znaleziono monety, ceramika i handel biżuterią z Fenicjanami i Egipcjanami. Dobyw metali kolorowych pociąga za sobą rozwój kowalstwa miedzi i żelaza, wyrobu noży, złotnictwo. W 1820 r. zarejestrowano tu 42 rzemiosła.

Jednocześnie następował i rozwój kulturalny miasta. Dom zwany "Arnaudowa Kyszta" od imienia właściciela jest pomnikiem architektury z XIX w. Cerkiew "Św Archanioła Michała" z XVII w. ma piękny ołtarz, carskie wrota i władiszki tron. Muzeum Historyczne jest w budynek zbudowany w 1853-1870, pomnik architektury. Wystawa prezentuje historię miasta i okolic do 10 sal wystawowych z 1200 oryginalnych eksponatów, 120 fotografii i dokumentów. Muzeum jest członkiem organizacji "muzeum na świecie" z siedzibą w Monachiumí.

Zegar miejski jest jednym z najstarszych w Bułgarii (1710) jako strażnicę z obroną i wysokości 20 m. W dolnej części podzielona jest na 14 poziomych warstw z dębowych belek, a następnie do typowych konstrukcji. W 1821 roku wieża została przekształcona w zegar, dzwon został pozyskany w zrujnowanym kościele klasztor św Atanazego. Zegar działa tylko dzisiaj, wieża jest zabytkiem architektury.

Etropolski Klasztor "Świętej Trójcy" znajduje się u podnóża szczyta „Czerni Wrych”, 5 km. na wschód od Etropole. Jest zbudowany na skale trawertyn, prawdopodobnie pochodzi z którym jego inna nazwa - "Warowitec". Według tradycji, w poszukiwaniu ciszy i samotności, Św Iwan Rilski ma swoją siedzibę w jednej z jaskiń. Odległość od wsi, jednak zmusił go do odejścia w Riła, od próżności mężczyzn. Mieszkańców Etropole przyjąć święte miejsce i fundacji klasztoru.

Klasztoru zniszczonego przez Turków i przywrócił na koniec XVI wieku i stopniowo stał się jednym z największych duchowych i literackich ośrodków w Bułgarii. Kościół klasztorny został zbudowany w 1858 roku, pachwina jest imponujący budynek z pięcioma kopułami. Zakładki są 76 tomów rękopisów.

Pamięci kostnica rebeliantów Botewa w Skrawena - 3.06.1876 r. w miejscowości zostały wprowadzone nadziany na palach 10 głowie rebeliantów Botewa. Mieszkańcy wsi i pochowali je odkupił. Dziś ich śmiertelne szczątki złożono w kostnica pamiątkę znalezionych w 1982 roku w każdym roku Skrawena zorganizowane okolicznościowe uroczystości.

Klasztor "Św Mikołaja" w Skrawena położony jest w południowo-zachodniej u podnóża Lakavishki. Na miejscu nie było pogańskie sanktuarium, w którym w czasie cara Piotra kościoła został wzniesiony. W 1938 roku ksiądz z Czelopecz jest proroczy sen w Świętego Mikołaja, bo pokazuje klasztor zniszczone przez Turków. Rozpoczął wykopaliska odkryli fundamenty świątyni zniszczone komórki z dużym kominkiem i szkielety ludzi, którzy brali udział w obronie klasztoru przed Turkami.

Najbliższe są fundacje i znaleźć inny kościół, który został mianowany “Wniebowzięcia Matki Boskiej”. Wydobytą ziemię dzisiaj na rosnące nowego kościoła, ale wzrasta do około 520 lat stary dąb. Poniżej niego znajduje się grób zakonnicy Ludmiła (1899-1986), który poświęcił swoje życie, aby przywrócić klasztor. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved