Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Gabrowo (77 000 mieszkańców) znajduje się w centralnej Starej Płaninie, nad rzeką Jantrą. Odległe jest od Sofii o 220 km, a od Warny – o 270 km, w bezpośrednim sąsiedztwie do geograficznego centrum Bułgarii. Średniowieczu była tu warownia broniąca dostępu do staropłanińskich przełęczy. Założycielem miasta był ponoć Raczo Kowacza – kowal, którego kuźnia była pod ogromnym grabem – stąd nazwa miasta. Dziś pomnik legendarnego kowala stoi w wodach Jantry. Ponieważ gabrowczanie słyną w Bułgarii ze swej, chorobliwej wprost, oszczędności, dowcip głosi, że wykorzystali wody rzeki, aby nie marnować miejsca na pomnik na ulicach miasta.

Miasto jest ważnym centrum niedaleko stolicy Tyrnowo. W podczas niewoli tureckiej, Gabrowo było dużym centrum handlowym i rzemiślniczym. W 1860 r. wybudowano tutaj pierwszą fabrykę, i miejscowość dostaje prawa miejskie. Należy zwiedzić: Muzeum Historyczne, Muzeum Oświaty, Galerię Sztuki, Baewijat Most (1855), cerkiew "Wniebowzięcia Matki Boskiej" i in.

Dom Humoru i Satyry jest jedynym w świecie. Posiada on dzieła twórców z 153 krajów. Bada się tu twórczość satyryczną oraz przeprowadza Międzynarodowy Festiwal – Biennale Humoru i Satyry.

Muzeum Oświaty przechowywane w historii bułgarskiej oświaty. To mieści się w pomnik kultury zabytkowym budynku szkoły "Aprilow". Tutaj, 02.01.1835 otwarto pierwszą świecką szkołę bułgarski. W celu stworzenia pierwszego podręczników szkolnych, pomocy i urządzeń. Od roku 1872 szkoła przekształciła się pełne imię szkoły Bułgarii w uciśnionych krajów.

Etyra to unikalny skansen na brzegu rzeki Siwek, o 8 km od Gabrowa. Jest to typowa wieś rzemieślnicza sprzed 150 lat. Są tu stare uliczki z domami mieszkalnymi, kamienne wodopoje, młyny wodne, pracownie rzemieślników działające i dziś, wieża zegarowa, oraz restauracja i kawiarnia.

Ekspozycja muzealna ukazuje architekturę, styl życia i gospodarstwa w okresie renesansu. Następnie w Gabrovo rozwiniętych ponad 25 towarowego, są na rynku w Bukareszcie, Wiedeń, Marsylia, Anatolii. Odwiedzający mogą nie tylko obserwować pracę i kupić gotowe wyroby, lecz także uczestniczyć w procesie wytwarzania pod okiem rzemieślnika.

Bożency są małą wioską – pomnikiem architektury bułgarskiego Odrodzenia, z 600-letnią historią. Leżą na obu brzegach rzeki Bożanka, i – według legendy – założyła je bojarka Bożana, która skryła się tu przed Turkami po upadku Welikiego Tyrnowa, w 1393 r. Wioską powstały jego architektura w XVII wieku, ma kilka kolorowych tawern, kawy, sklepów z pamiątkami oraz szereg udogodnień hotelu.

Uzana leży u stóp góry Ispolin (1240 m.) przy samym oznaczeniu geograficznego centrum Bułgarii. Stąd bierze początek wiele tras i szlaków turystycznych, także w kierunku szczytów Szipka i Buzłudża. Jest tu wiele hoteli, schronisk i domów wypoczynkowych. Latem można się kąpać w basenie, jeździć konno, zbierać grzyby. Zimą są tu doskonałe warunki do jazdy na nartach. Są trasy o różnym stopniu trudności, wyciągi, wypożyczalnia nart, zaprzęgi konne. Trasa o dł. 1200 m ma kategorię - "czarnej trasy".

Sokolski Monaster “Wniebowzięcia Matki Boskiej” znajduje się o 15 km od Gabrowa. Jesienią 1832 r. Archimandryta (przeor w Cerkwi Prawosławnej) Josif Sokolski przybywa w swe strony rodzinne wraz z mnichem Agapijem. Obaj wybierają taras skalny przed jaskinią Sokołową na miejsce założenia nowego klasztoru i ciosają skałę wapienną aby tam zbudować pierwszy kościół. Jest on mały, drewniany, a obok niego znajduje się mały dom mieszkalny. Poświęcenia kościoła dokonał metropolita tyrnowski Ilarion Kritski 15 sierpnia 1834 r.

Obecny kościół został wzniesiony w 1834 r., a malowidła ścienne pochodzą z 1862 r. Cały monaster, z freskami włącznie, został niedawno odrestaurowany z finansów przeznaczonych na ten cel przez Unię Europejską. Ikonostas i carskie wrota także został wykonany w 1862 r. przez mistrzów-rzeźbiarzy ze szkoły trewneńskiej. Istnieje teoria, że ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem, w małym ikonostasie z lewej strony kościoła, jest cudowny. Cennym zabytkiem architektonicznym w podwórcu jest duże, okrągłe ujęcie wody źródlanej pobudowane przez słynnego architekta i budowniczego – Koljo Ficzeto.

Klasztor i świątynia Sokolska odegrała ważną rolę w walce narodu bułgarskiego o wyzwolenie. W 1865 r. dokonano tu poświęcenia sztandaru oddziału partyzanckiego Kapitana Diado Nikoły, a w 1876 r. klasztor stał się miejscem wymarszu gabrowczan - uczestników Powstania Aprilskiego, z wodzem Canko Djustabanowem na czele. W północnej części monasteru mieści się kaplica z pięknym ikonostasem i obrazami Chrystusa i Matki Bożej z Dzieciątkiem, autorstwa wielkiego mistrza Zacharego Zografa.

Gabrovo, Etura, Bojenci, Sokol's Monastery
Gabrovo
Gabrovo
Etura
Bojenci
Uzana
Sokol's Monastery
Sokol's Monastery
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved