Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Hisaria jest miejscowością uzdrowiskową u podnóża południowych stoków łańcucha Sredna Gora. Leży na wysokości 360 m n.p.m. Miasteczko jest osłonięte od wiatrów i – od południa – wystawione na silne promienie słońca Tracji. Panuje tu przejściowo-kontynentalny klimat – lato jest gorące a zima łagodna, z umiarkowanymi temperaturami. Pokrywa śnieżna jest w tej okolicy krótkotrwała – jedynie śr. 28 dni w roku. Mgły są tu rzadkością, jedynie 11 – 14 dni w roku jest mglistych. Miasteczko jest otoczone parkami, ogrodami i dziko rosnącą zielenią, nie ma tam żadnych przedsiębiorstw przemysłowych.

Hisaria ma 22 źródła mineralne, o temp. 37-51 îŃ. Woda jest lekko mineralizowana, bez zabarwienia i zapachu, o przyjemnym smaku. Może być stosowana i jako stołowa, do codziennego użytku. Jednak najlepiej działa na schorzenia układu moczowego, szczególnie na leczenie kamicy nerkowej. Najlepszym dowodem działania Wód Hisarskich jest Muzeum Kamieni Nerkowych. Te oryginalne zbiory istnieją od 1981 r. i obejmują 12 000 sztuk kamieni, m.in. jeden o wadze 560 gram.

Pierwszymi mieszkańcami tych okolic było trackie plemię „Besi”. Potem przybyli tu Macedończycy, a w czasach Rzymian pojawiła się miejscowość uzdrowiskowa - „Dioklecjanopolis”. Była ona trzecim co do wielkości uzdrowiskiem w prowincji Tracji, po „Filipopolis” (Płowdiw) i „Beroe ” (Stara Zagora). Miasto było pobudowane wg starorzymskiej tradycji – miało szerokie i proste ulice, pomniki bogów i bogiń, łaźnie z marmuru, piękne pałace i wille. Otoczone było murami obronnymi, są one jednymi z najlepiej zachowanych na Płw. Bałkańskim do dnia dzisiejszego.

Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc był amfiteatr. Czas odmierzonał zegar słoneczny skonstruowany na podstawie klasycznej kolumny marmurowej. Na przełomie IV-V w. miasto stało się siedzibą prawosławnego episkopatu i wybudowano tu 10 cerkwi. W drugiej połowie XVII w. osada została nazwana przez Turków Hisar (od arabskiego - twierdza). Terytorium w obrębie murów obronnych wraz z zachowanymi zabytkami zyskała miano rezerwatu archeologicznego.

W 1892 roku Szwajcar inż. Louis Chevalais utworzył pierwszy park około dzisiejszej łaźni „Toplica”. Następnie powstały parki w okolicy źródła „Momina Bania”, Teatru Letniego i rezydencji. Ogromne parki mają i wszystkie sanatoria, hotele i wille. Obejmują one terytorium ok. 1000 dka, rośnie na nich ponad 300 gatunków roślin, wiele z nich chronionych i wpisanych do bułgarskiej Czerwonej Księgi. Parki są częścią kompleksu uzdrowiskowego, mają ścieżki terenowe do biegów, gimnastyki i ćwiczeń oddechowych. W okolicach Hisarii jest wiele schronisk, wspaniałych terenów łowieckich i zalewów.

Wieś Staroseł stanowi archeologiczną sensację, jest to największy zachowany tracki zespół budowli ze świątynią – mauzoleum. W V wieku pne. tu znajdował się starożytne trackie rozliczeń z potężnych wodzów i bogatych arystokratów. Istnieją jeszcze 9 kopce z unikalnymi elementami architektonicznymi i bukiety kwiatów. Grób jest imponująca, imponujący kamienny mur, schody parady, korytarz i religijnych miejscu. Wejście jest z płyt z tworzyw sztucznych i dekoracji kolorowe, ogromne okrągłe dome camera jest polukoloni i kolorowe ozdoby. Północnej stronie świątyni był kopany wanna rock do produkcji i przechowywania wina.

„Kozi Gramadi“ jest tracki architektoniczny V-IV wieku pne, 20 km na północ od Staroseła. Istnieje wiele zabytkowych budowli, otoczony murem twierdzy. Centralna budowla jest imponująca siedziba władcy. Istnieje wiele monet Władców Teres II, Cotis i Amatok i dwuosobowych ax (Labris), symbol władzy królewskiej w trackie kultury. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved