Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Z bogactwa i różnorodności wód hydrotermalnych, Bułgaria jest jednym z najbogatszych krajów w Europie. Bułgarski wód mineralnych ze zróżnicowanego składu chemicznego, mineralnego, gaz i mikroorganizmów. Klimatu kontynentalnego i Śródziemnego, nie są poważniejsze burze w Europie Północnej. Połączenie źródła mineralne i lecznicze błota są korzystne dla roku wypoczynku przez cały, leczenia i wypoczynku.

Balneologiczne cech są wykorzystywane od niepamiętnych czasów. Kwitnące tracki osady nastąpił około mineralnych. Rzymianie stworzyli największych osiedli Augusta (Hisaria), Desudava (Sandanski), Pautalia (Kjustendił), Serdica (Sofia) i wiele innych. Ośrodki spa zbudowane są cesarza Trajana, Septymiusz Severin, Maksymiliana, Justyniana.

Bułgaria jest jednym z pierwszych miejsc na świecie w różnych ziół z wielką właściwości lecznicze. To ogromne bogactwa naturalne czynniki, w połączeniu z nowoczesnych hoteli i SPA ośrodków pozwalają na cały rok leczenia. Duże ośrodki spa są: Sandanski, Welingrad, Hisaria, Kjustendił, Kostenec, Dewin, Wyrszec, Saparewa Bania i innych.

Kurortów Morza Czarnego Albena, Złote Piaski, Riwiera, Św. Konstantyna i Heleny, Pomorie, Burgaski Łazienki Mineralne. Szerokie możliwości wypoczynku i leczenia w górskich kurortach. Wspaniałe krajobrazy, czyste powietrze, wody mineralne ich bezcenne skarby.
Albena
Kurort ma plażę o dł. 5 km i szer. 150 m. Leży nad malowniczą zatoką 30 km od Warny. Stanowi on połączenie czystego powietrza, delikatnego piasku plaży, kryształowej wody i zieleni. Hotele mają interesującą formę tarasów, tak, aby maksymalnie wykorzystać slońce. Są tu wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych, pod opieką doświadczonych instruktorów. Do wypożyczenia jest sprzęt wodny i wyposażenie. Tutejsze centrum konferencyjne zapewnia idealne warunki do organizacji zjazdów i biznes-spotkań.
Informacje dotyczące
Bania - Bansko
Bania e jedna z najstarszych wsi w regiona. Założycielami i pierwszymi osadnikami byli Traków, ma pozostałości z Tracji, Grodzisko greckiej i rzymskiej. Są to stare domy odrodzenie (11 zabytków kultury), a stare łaźnie rzymskie. W Bania posiada 70 źródeł wód mineralnych o temperaturze wody około 55o, stosowane w odkryte baseny i kąpiele. To w połączeniu z zasobami naturalnymi, piękne widoki gór Pirin i Riła, bliskość narciarski Bansko uzasadnić roku zainteresowania turystów rundy.
Informacje dotyczące
Bania Karłowski Mineralni Bani
Bania (Karłowski Mineralni Bani) to uzdrowisko u podnóży południowych stoków łańcucha Sredna Gora, w dolinie rz. Striamy, o 45 km od Płowdiwu i o 15 od Karłowa i Hisary. Przyroda w okolicach miejscowości jest wyjątkowo malownicza i stwarza wspaniałe warunki wypoczynku i turystyki. W uzdrowisku jest wiele źródeł o temp. 35-50,5oC. Wody te są średnio mineralizowane, stosowane są do kąpieli. Są tu i pokłady leczniczego błota torfowego. Klimat także sprzyja kuracjom i rehabilitacji.
Informacje dotyczące
Bankia
Bankia jest około 10 km na zachód od centrum Sofii. Miasto jest znanym centrum spa, krajowe centrum rehabilitacji pacjentów z chorobami układu krążenia oraz zapobiegania im zagrażają. Sytuacja na piechotę zieleni Liulin górskich i wiele słonecznych dni, umiarkowany klimat kontynentalny, z lekka bryza górskich, wody mineralnej - to sprawia Bankia prestiżowych krajowych i międzynarodowych kurort. Sanatoria i szpitale z wysoko wykwalifikowanych lekarzy specjalistów wyleczenie się z choroby układu krążenia i tysięcy pacjentów z udarem. Kliniki znajduje się w malowniczym parku, polikliniki, sanatoria nowoczesne, domy wypoczynkowe, hotele przytulne i rezydencje, ścieżki do leczenia i profilaktyki boisk sportowych.
Informacje dotyczące
Bełczin
Wieś jest położony w malowniczej dolinie rzeki Palakaria między Góry Riła, Werila, Witosza i Plana. Leży 50 km. od Sofii i tylko 15 minut od Borowec. Charakteryzuje się dekoracje bardzo łagodny i zdrowy klimat i piękne. Region ten charakteryzuje się obecnością wody mineralnej ze sprawdzonymi skutki działań profilaktycznych i leczniczych. Obszar jest bogata w wody termalne, zasoby naturalne regionu, w połączeniu z wodą mineralną uzdrowienia, tworzenie warunków dla zdrowia klimatu i centrum odnowy biologicznej. Temperatura wody wynosi 40-41oC i charakteryzuje się smak łagodny.
Informacje dotyczące
Berkowica
Berkowica znajduje się 90 km od Sofii. Miasto pochodzi z IV w. Znane jest za czasów cara Kałojana, a w okresie Carstwa Widinskiego było twierdzą graniczną. Nazwa Berkowica po raz pierwszy występuje w dokumencie tureckim z 1491 r. Rozwija się początkowo jako rzemieślnicza osada. Po Wyzwoleniu Bułgarii z niewoli tureckiej podupada, ponieważ nie leży na trasie linii kolejowej, która mija przez Iskyrsko Defile.
Informacje dotyczące
Burgaski Łazienki Mineralne
Burgaski Łazienki Mineralne to jeden z najstarszych kurortów Bułgarii. Woda jest przydatna do leczenia i profilaktyki: chorób układu ruchowego (choroby reumatyczne, lumbago, odnowa złamań kości, przykurcze inne), obwodowego układu nerwowego (nerwobóle, zapalenie nerwów, plexitis, dyskopatiach), przewlekłe choroby ginekologiczne, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, choroby nerek i kamieni przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, dna moczanowa i hiperurykemia, profilaktyka i wzmocnienia organizmu.
Informacje dotyczące
Cziflik
Cziflik jest w górnym biegu rzeki Bieli Osym, wśród wzgórz Trojanski Bałkan. Najniższej części wynosi 600 m npm, najwyższym - szczytem "Boba" ("Fasoli") - 1707 m. Połączenie gór i wody mineralnej jest atrakcyjnym punktem na turystycznej, jak również przez osoby, lubiący zabawy wodne, a te, proszę przejść do okolicznych schronisk górskich. W górnej części Cziflik to szybko rozwijający się ośrodek w pobliżu zewnątrz źródła mineralne, które są wypełnione wielkim odkrytym basenem olimpijskim wielkości. Wody mineralnej w temperaturze 50 .
Informacje dotyczące
Dewin
Dewin jest położony na wys. 710 m n.p.m., w małej dolinie 2 km. od rz. Wycza, 45 km. północno-zachodni od Smolianu i 195 km od Sofii. Nie ma takiego drugiego uzdrowiska na Płw. Bałkańskim. Miasto ma dwa spa-kompleksa i ośrodek wypoczynkowy oferuje balneoterapia, błoto, parafiny i alg leczenia, terapii fizycznej i fizjoterapii. Woda w Dewin jest wykorzystywane w przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, wątroby, nerek, urologiczne, endokrynologiczne, skóry, choroby narządów ruchu, układu nerwowego, płeć, układu sercowo-naczyniowego oraz dla sportu i celów profilaktycznych.
Informacje dotyczące
Dobriniszte
Dobriniszte z malowniczą panoramą na najpiękniejszą część Pirynu. Miasto jest stacją docelową kolejki wąskotorowej z Septemwri. We wsi są źródła wód mineralnych, znanych ze swoich leczniczych właściwości i basen plywacki o rozmiarach olimpijskich. Dobriniszte to uzdrowisko, umożliwiające leczenie i profilaktykę wodami mineralnymi, turystykę pieszą jak i uprawianie alpinistyki i narciarstwa.
Informacje dotyczące
Dołna Bania
Dołna Bania jest w malowniczej dolinie, w pobliżu prawego brzegu rzeki Marica do południa otoczony jest na północnych zboczach Góry Riła. Sofia jest 70 km., tu idzie droga z Plovdiv w Borowcu (19 km) i Samokow. Łagodny i zdrowy, górski klimat, czyste powietrze, obecność gorących źródeł mineralnych stały się kurortem wypoczynkowym. Wody nadają się do leczenia i profilaktyki chorób układu ruchu i warunków pourazowych, układu oddechowego i nerwowego, ginekologicznych i chorób skóry, niedokrwistość średniego, problemy z metabolizmem i zapobiegania próchnicy ze względu na jego wysoką zawartością fluoru.
Informacje dotyczące
Goce Dełczew
Źródła mineralne w pobliżu wsi Ognianowo, 10 km od miasta, sprężyny są o 16 liczby. Ognianowski wody mineralnej jest jasny, bez zapachu i przyjemne do picia, o temperaturze około 39-43oC. Źródła w Toplika (10 z nich), około 4 km od Goce Dełczew. Temperatura wody jest stała 22oC i nie marznąć nawet w najzimniejsze dni zimowych. Obszar jest malowniczy, z pięknym lesie wokół akacji, z panoramicznym widokiem.
Informacje dotyczące
Hisaria
Hisaria jest miejscowością uzdrowiskową u podnóża południowych stoków łańcucha Sredna Gora. Miasteczko jest osłonięte od wiatrów i od południa wystawione na silne promienie słońca Tracji. Hisaria ma 22 źródła mineralne, o temp. 37-51 . Woda jest lekko mineralizowana, bez zabarwienia i zapachu, o przyjemnym smaku. Może być stosowana i jako stołowa, do codziennego użytku. Jednak najlepiej działa na schorzenia układu moczowego, szczególnie na leczenie kamicy nerkowej. Najlepszym dowodem działania Wód Hisarskich jest Muzeum Kamieni Nerkowych. Te oryginalne zbiory istnieją od 1981 r. i obejmują 12 000 sztuk kamieni, m.in. jeden o wadze 560 gram.
Informacje dotyczące
Kostenec
Kostenec u stóp Riła, położona ok. 75 km od Sofii, Światowej sławy narciarskie Borowec ośrodku jest 28 km. Wody mineralnych są 47-73o temperatura, wody jest lekko zmineralizowana, hydrocarbonate, siarczan sodu, nieco fluoru, z trochę radości, dużo niższe całkowitej twardości wody. Źródeł znane były już w starożytności, są zachowane pozostałości rzymskich łaźni.
Informacje dotyczące
Kjustendił
Kjustendił to jedno z najstarszych miast bułgarskich. Klimat w tym regionie jest kontynentalnie-śródziemnomorski. Wody mineralne w okolicach Kjustendiłu mają stały skład chemiczny i temperaturę. Są czyste, bezbarwne, o przyjemnym smaku.W pobliżu jest też złoże leczniczego torfu koło wsi Bajkał.
Informacje dotyczące
Mericzleri
Mericzleri leży o 60 km na wschód od Płowdiwu, nad rz. Maricą, na wys. 150 m n.p.m. Tutejsza woda mineralna jest wykorzystywana w leczeniu i profilaktyce chorób przewodu pokarmowego, przemiany, cukrzycy, podagry i przewlekłych zatruć metalami ciężkimi.
Informacje dotyczące
Momin Prochod
Momin Prochod nazwano uzdrowiskiem o znaczeniu krajowym, ma sanatorium dla SPA i rehabilitacji. Wody z 9 źródeł są tu zebrane i ujęte w jeden basen. Woda ta jest na drugim miejscu pod względem radioaktywności w Bułgarii, zaraz po Nareczenskich baniach i na trzecim - w Europie. Wody łagodzeniu i leczeniu chorób układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i pokarmowego i problemy alergii metabolicznych i innych.
Informacje dotyczące
Nareczen
Nareczen jest położony 22 km na południe od Asenowgrada, 40 km od Płowdiw i 38 km od Pamporowo, w niewielkim wąwozu wzdłuż rzeki Asenica, w tym lasy liściaste i iglaste, 620-660 m npm. Klimat ma charakter przejściowy, kontynentalny z wpływami śródziemnomorskimi. Średnia roczna temperatura wynosi około 9,5o, lato jest gorące i zimy są łagodne. Wody mineralne są bardziej naturalne i źródła wiercenia, większość z nich jest niska temperatura (33o), niskie zmineralizowana, przezroczysty, bezbarwny, bez zapachu i dobrej jakości smaku. Nie ma jednego źródła wyższych radioaktywności w niższej temperaturze (21,5o), która jest używana do chorób oczu.
Informacje dotyczące
Paweł Bania
Paweł Bania to miasteczko i centrum balneologiczne, oddalone o 185 km od Sofii i 85 od Płowdiwu. Klimat jest kontynentalny, gorące lato, sucha jesień i łagodna zima. Lecznicze wody mineralne pochodzą z 7-iu naturalnych źródeł, są lekko mineralizowane, ich temperatura dochodzi do 63 oC. Wysoka zawartość fluoru powoduje, że są one stosowane w leczeniu zwyrodnień stawów, przewlekłego reumatyzmu, artretyzmu, dyskopatii i in. Paweł Bania jest punktem wypadowym na trasy turystyczne do łańcuchów górskich Stara Płanina i Sredna Gora.
Informacje dotyczące
Pomorie
Pomorie dawne Anchialo powsało w VI V w. p.n.e. W kompleksie sanatoryjnym przez cały rok tysiące pacjentów z Bułgarii i zagranicy korzysta z leczniczych właściwości znanych pomorijskich błot i solanek. Urok kamiennych uliczek, romantycznych nadmorskich bulwarów i stylowych domów, duża plaża i możliwość kuracji przyciąga wielu wypoczywających. Jest też wiele możliwości uprawiania sportu i rozrywek.
Informacje dotyczące
Rakitowo
Rakitowo zachodniej części Rodopy w dolinie, 15 km. z Batak, 12 km. z Welingrad i 85 km. z Płowdiw. Nazwa pochodzi od rozstrzygnięcia Rakita (wierzby). W 1963 r. oświadczył, górskiej miejscowości, dobre miejsce dla osób cierpiących na astmę i choroby płuc. Jest to szkoła z internatem dla dzieci z podobnymi problemami, z długoletnią tradycją. Woda mineralna także leczy stawów i problemy trawienne.
Informacje dotyczące
Sandanski
Sandanski leży u stóp łańcucha górskiego Piryn, przy ujściu Sandanskiej Bistricy. Jest znany ze swego unikalnego klimatu i źródeł mineralnych o temp. dochodzącej do 83. Średnia roczna temp. wynosi 14,7 oC. Zimy są krótkie i łagodne, a jesienie długie i ciepłe. Miasto cieszy się sławą najlepszego naturalnego uzdrowiska dla astmatyków w Europie. Klimat ten jest zalecany także przy przewlekłych chorobach płuc, alergiach i in.
Informacje dotyczące
Saparewa Bania
Saparewa Bania jest oddalona od Sofii o 70 km. u północnego podnóża łańcucha Riła. Oto jedyny gejzer w Europie z temperatury wody 103oC. Sanatorium położony jest zaledwie kilka kroków od Gejzer. Ośrodki medyczne i instytucje specjalizujące się w leczeniu chorób układu ruchu, obwodowego układu nerwowego uszkodzenia centralnego układu nerwowego, choroby ginekologiczne, ostre i przewlekłe zatrucia, choroby skóry, górnych dróg oddechowych i innych.
Informacje dotyczące
Sliwenski mineralni bani
Sliwenski mineralni bani to zespół uzdrowiskowy o 12 km. od Sliwenu. Znajduje się on 245 m. n.p.m. i był znany jako uzdrowisko jeszcze w epoce antycznej. Kompleks balneologiczny składa się z kilku sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli. Są tu świetne warunki do wypoczynku oraz kuracji. Wody mineralnej gorące, niskie zmineralizowanego. Jest to przydatne w leczeniu następujących chorób: trawienia (pokarmowego, wątroby, żółci, przewlekłe trzustki), ruchowej i obwodowego układu nerwowego.
Informacje dotyczące
Starozagorski Łazienki Mineralne
Starozagorski Łazienki Mineralne kurort z bogatej historii, położone wśród południowych leśnych ostrogi z Surnena Sredna Gora, 12 km od Stara Zagora. Od tracki i czasów rzymskich, ciekawe zabytki zachowały się - baseny przejrzystych marmuru oraz urządzenia do kąpieli. Ośrodek jest przejściowy, kontynentalny złagodzone kuchni śródziemnomorskiej. Woda mineralna jest ciepły, lekko zmineralizowana. Leczenie i zapobieganie obejmuje następujące choroby: układu ruchu, obwodowego układu nerwowego, ginekologicznych, urologicznych nerek i przewodu pokarmowego.
Informacje dotyczące
Strełcza
Strełcza znajduje się 60 km na północ od Płowdiw i 100 km na wschód od Sofii, 475 metrów nad poziomem morza. Woda mineralna w gorących i słabo zmineralizowana. Przydatne w leczeniu i profilaktyce układu ruchu, obwodowego układu nerwowego, choroby ginekologiczne, endokrynologiczne Exchange, układu krążenia, układu oddechowego, nerek i dróg moczowych, skóry, przewodu pokarmowego i wątroby oraz chorób żółciowego.
Informacje dotyczące
Św. Konstantyna i Heleny
"Św. Konstantyna i Heleny" jest to miejscowość wypoczynkowa oddalona o 9 km od Warny. Cieszy się ona sławą od dawna ponieważ łączy czyste powietrze, źródła wód mineralnych i morze. Budowę trgo kurortu rozpoczęto jeszcze w 1908 r. w okolicach monasteru pod tym wezwaniem. W uzdrowisku znajduje się wiele źródeł leczniczych wód mineralnych i centrów balneologicznych. Jest tu 50 hoteli z basenami, kawiarniami, restorantami, fitness-salami i in. Połączenie łagodnego morskiego klimatu z gorącymi wodami mineralnymi daje możliwość jednoczesnego odpoczynku i kuracji.
Informacje dotyczące
Szipkowo
Szipkowo leży w dolinie rzeki Ryżdawiec, która jest dopływem rzeki Bieli Osym, w strefie Parku Narodowego "Bałkan Środkowy". Uzdrowisko "Szipkowski Mineralni Bani" położone jest na wysokości 700 m n.p.m. Klimat jest tu umiarkowany, przyroda czysta, ze starymi lasami, rwącymi, górskimi potokami, skałami i pieczarami. Największym bogactwem Szipkowa sąjednak lecznicze wody mineralne. Są tu 2 źródła oraz pięć studni głębinowych. Woda ma temperaturę 1838 oC, kuracja to picie wody lub procedury w Centrum balneologicznym.
Informacje dotyczące
Warwara
Warwara malowniczej miejscowości 20 km. z Pazardżik, w dolinie rzeki Czepinskiej, na północnym zboczu góry Alabak. Warwara jest stacja malowniczej linii kolej wąskotorowa od września do górskiego kurortu w Welingrad, Bansko i Dobriniszte. źródeł mineralnych (w liczbie 15) są w wąwozie rzeki Czepinska. Oto drugie co do temperatury w Bułgarii - 92oC, zawierających siarkę. Pozostałych 14 sprężyn z różnymi skład chemiczny, leczenie chorób układu ruchowego.
Informacje dotyczące
Welingrad
Welingrad znajduje się na 800 m n.p.m., o 120 km od Sofii i 85 od Płowdiwu. Jest to największe uzdrowisko z wodami mineralnymi w Bułgarii. Turystyka i Spa rozwijać pracę z 43 pozostałych domów, sanatoriów, 20 hoteli, z czego około 1480 łóżek i ponad 300 domów. Bogactwo wód mineralnych, wygodne i nowoczesne kąpieliska, łagodny klimat i wspaniała przyroda przyciągają ponad 200 000 kuracjuszy rocznie. wody między 28 a 86 oC, niskiej mineralizacji, głębokie pochodzenia i krystalicznie czyste, są stosowane w leczeniu i profilaktyce innych chorób.
Informacje dotyczące
Wyrszec
Wyrszec leży w niewielkiej dolinie rzeki Botunia, oddalony od Sofii o 90 km. Jest to jeden z najstarszych kurortów Północnej Bułgarii, ze wspaniałymi warunkami do leczenia i profilaktyki. Są tu wody mineralne, łagodny klimat górski, obszerny park będący miejscem spacerów. Jesień jest tu długa i ciepła, lato niezbyt upalne, a zima łagodna. Wyrszec dysponuje bogatą bazą sanatoryjną i wieloma prywatnymi kwaterami. Szczyt "Todorini Kukli" (Lalki Todorki) blisko do miasta. 12 km na południowy-zachód jest Klisurski Monaster.
Informacje dotyczące
Złote Piaski
Złote Piaski leżą w malowniczej części ekologicznie czystego zalewu, 18 km od Warny. Kurort ten znajduje się na terenie Parku Przyrody "Złote Piaski". Hotele, lokale, tereny sportowe i miejsca rozrywki ciągną się nie tylko wzdłuż brzegu morskiego, lecz także w lesie, który przechodzi bezpośrednio w plażę. Złoty piasek zaczyna się w miejscu, gdzie kończą się drzewa. Ogromnym bogactwem kurortu są lecznicze wody mineralne. Złote Piaski są nosicielem "Niebieskiej flagi" międzynarodowej nagrody dla ekologicznie czystych kurortów.
Informacje dotyczące
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved