Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Kałofer (ludność 4000) jest położony na obu brzegach rz. Tundży między dwoma łańcuchami – Starą Płaniną i Sredną Gorą. Nad miastem wynosi się najwyższy szczyt Starej Płaniny - „Botew”. Miasto jest oddalone o 160 km od Sofii i o 75 od Płowdiwu. Przed wiekami w miejscu tym rosły gęste, niprzebyte lasy. W kierunku zachodnim znajdowało się miasto Zwynigrad. Turcy zniszczyli miasto, lecz nie mogli pokonać zbójników-partyzantów pod wodzą Kalifera Wojwody. Sułtan zezwolił im, aby się osiedlili w lesie. Później zbójnicy porwali najpiękniejsze panny z miasteczka Sopot i założyli nowe miasto – Kałofer.

Punkt orientacyjny to szkoła, która uczy ojca Hristo Botewa. Interesująca jest także cerkiew „Maryi Panny” i „Św. Atanazy”, kamienne mosty na rz. Tundży, domy z okresu bułgarskiego Odrodzenia, fabryka olejku różanego i in. 6 km od Kałoferu jest ośrodek wypoczynkowy „Biała Reka”. W swym górnym biegu rzeka jest przecięta niezwykle malowniczym kanionem „Jużen dżendem”, który jest rezerwatem przyrody. Zejście sprzętu taterniczego. Kurort letni "Panicziszte" stwarza bardzo dobre warunki wypoczynku. 4 km stąd jest najwyższy wodospad w Bułgarii - „Rajsko Padało” (124 m). Stąd wyrusza się na trasy w góry Stara Płanina i na szczyt Botew.

Muzeum Narodowe "Dom rodzinny Hristo Botew" został odbudowany w 1942-1944, wspomnienia brat poety z oryginalne rzeczy. Jest on przedstawiony życia i pracy na czas podejmowanych przez 4 000 eksponatów: osobowych (ręcznych i stacjonarnych zegar akcesoria), drukarnię dziennika "Standard" i "Nowa Bułgaria"

Klasztor żeński "Matka Boska" powstał w XVIII wieku. W 1862 roku liczba zakonnic jest teraz 90 i został zbudowany i tej białej świątyni z kamienia datki zebrane w Rosji. 26 Lipca, 1877 miasto zostało spalone, setki mieszkańców Kałofer i okoliczne wioski, mnichów i mniszek zostało wymordowanych przez Turków. Kości uboju jest w charnel domu pod ołtarzem w południowej części.

Po wyzwoleniu życiu sióstr obszarze postanowiła przywrócić tylko klasztor Matki Boskiej, jak była najwyższa. W 1881 roku klasztor został odrestaurowany i ikony i płyty kościoła przybył jako dar od Rosji. Kościół został namalowany w 1960 roku tylko kopie cudownym obrazem Matki Boskiej i trzech zachowanych ikon masakry, które są spalone i przebili bagnetami. Pod kościołem, gdzie ołtarz był poprzedni drewniany kościół, wiosną wodą święconą. Klasztor posiada także kaplica pod wezwaniem Św Mina, poświęcony w 1950 r.

Klasztor "Św Narodzenia NMP" znajduje się około 7 km. na północ od Kalofer, w malowniczej dolinie rzeki Białej. Około 200 metrów znajduje się wejście do Parku Narodowego "Bałkan Środkowy" i kompleksu turystycznego "Biała Rzeka". Klasztor został założony w 1640, zniszczone przez Turków i vaobnoven w 1819 roku, ponownie zniszczony w 1877 r. i przywrócony w 1881 r. świątynia został odznaczony w roku 2003. Droga prowadzi do klasztoru w mieście, które jest przejezdna dla samochodów

Paweł Bania (4000 mieszk.) to miasteczko i centrum balneologiczne, oddalone o 185 km od Sofii i 85 od Płowdiwu. Klimat jest kontynentalny, gorące lato, sucha jesień i łagodna zima. Lecznicze wody mineralne pochodzą z 7-iu naturalnych źródeł, są lekko mineralizowane, ich temperatura dochodzi do 63 oC. Wysoka zawartość fluoru powoduje, że są one stosowane w leczeniu zwyrodnień stawów, przewlekłego reumatyzmu, artretyzmu, dyskopatii i in. Paweł Bania jest punktem wypadowym na trasy turystyczne do łańcuchów górskich Stara Płanina i Sredna Gora.


 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved