Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Karłowo (28 000 mieszk.) leży w dolinie o tej samej nazwie, która jest częścią znanej Rozowej Doliny (Doliny Różanej). Znajduje się 140 km od Sofii i 60 – od Plowdiwu. W tym mieście urodził się bułgarski bohater narodowy - „Apostoł wolności” – Wasił Lewski. W pocz. XIX w. odnotowuje się szybki rozwój gospodarczy i kulturalny miasta. Wtedy następuje gwałtowny rozwój rzemiosła, u brzegów Starej Rzeki powstaje wiele warsztatów, których produkcja jest sprzedawana w Egipcie, Rumunii, Austrii. Karłowo staje się dużym ośrodkiem z okazałymi domami i zegarem miejskim. Rosyjsko-Turecka Wojna Wyzwoleńcza jest przyczyną upadku miasta, w 1877 r. Karłowo spłonęło w wielkim pożarze.

Miejskie Muzeum Historyczne mieści się w domu rodzinnym Wasiła Lewskiego i jest cennym pomnikiem kultury i architektury z 1871 r. Nad miastem góruje pomnik bohatera przedstawiający go stojącego z pistoletem w ręce i lwem (symbol Bułgarii) u nogi. W pobliżu pomnika jest cerkiew „Św Mikołaja”, w jej podwórcu znajduje się grób matki „Apostoła Wolności”. W cerkwi „Św. Bogurodica” można obejrzeć malowidło przedstawiające moment wyświęcenia Lewskiego na diakona Cerkwi Prawosławnej. Wieża kościelna pochodzi z 1897 r.

Karłowo jest to miasto rodzinne wielu działaczy bułgarskiego Odrodzenia, np. Christo Prodanowa – pierwszego Bułgara, który zdobył Ewerest. O kilometr od miasta jest oddalony wodospad Karłowski. Zalew Domlian – 15 km od Karłowa – to miesce wspaniałe na kemping i pieszą turystykę.

Bania – Karłowski Mineralni Bani – to uzdrowisko u podnóży południowych stoków łańcucha Sredna Gora, w dolinie rz. Striamy, o 45 km od Płowdiwu i o 15 od Karłowa i Hisary. Przyroda w okolicach miejscowości jest wyjątkowo malownicza i stwarza wspaniałe warunki wypoczynku i turystyki. W uzdrowisku jest wiele źródeł o temp. 35-50,5oC. Wody te są średnio mineralizowane, stosowane są do kąpieli. Są tu i pokłady leczniczego błota torfowego. Klimat także sprzyja kuracjom i rehabilitacji.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved