Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Kazanłyk (ludn. 63 000) leży u podnóży Starej Płaniny i doliny rzeki Tundży, 200 km od Sofii. Pierwsza osada była tu w epoce kamiennej (neolitu), w VI tysiącleciu przed Chrystusem. W IV/III w. przed Chr. było tu carstwo władcy trackiego Sewta III. Kiedy budowano zbiornik wodny Koprinka, natknięto się na starożytne miasto Traków – Sewtopolis. Sewtopolis to twierdza obronna, wokół której tworzy się osada. Ludność to rzemieślnicy, wytwarzający ponad 50 rodzajów wyrobów, a także zajmujący się uprawą krzewu różanego. Przeniesiony z Indii przez Persję, Syrię i Turcję, gatunek róży, z którego wytwarza się olejek różany, znalazł tu odpowiednie warunki – temperaturę, wilgotność powietrza i glebę.

W 1820 r. w Kazanłyku powstała pierwsza firma handlowa sprzedaży olejku różanego. W XIX w. region ten staje się centrum uprawy i przemysłu różanego. Kazanłyszki olejek zdobył wiele złotych medali na wystawach w Europie i Ameryce. Silnie zakorzenione są tu kulturalne i oświatowe tradycje. Po Wyzwoleniu rozwija się tu przemysł tekstylny, produkcji samolotów i zbrojeniowy. Dziś Kazanłyk zajmuje ważne miejsce w gospodarce bułgarskiej. Rozwija się tu hydraulika, produkcja zbrojeniowa, perfumeryjna i kosmetyków i in.

Przyroda stworzyła tu wspaniałe warunki wypoczynku i uprawiania sportu. Pobudowano wiele nowych schronisk w Starej Planinie. Co roku przybywa tu wielu wczasowiczów, aby uprawiać turystykę pieszą, rowerową, taternictwo, wspinaczkę skalną, narciarstwo i in. Miasto wydało wielu wybitnych artystów i jest znane jako „miasto 100 malarzy”.

Święto Róży - na cześć królowej kwiatów, od 1903 r. do dzisiaj, w pierwszym tygodniu czerwca w Kazanłyku jest organizowane Święto Róży. W programie jest koronowanie królowej Róży i tradycyjne rytuały zbioru i procesu odparowania płatków tego kwiatu. Wszystko to odbywa się wśród wesela, pieśni i tańców regionu Tracji, tańców kukierów (przebierańcy ze strasznymi maskami na głowach), i in. Odbywa się i świąteczny pochód z uczestnikami Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Dolin Władców Trackich - w regionie Kazanłyszkim jest wiele zabytków z epoki trackiej. Tutaj znajdowała się stolica cesarza Sewta III – Sewtopolis, Grobowiec Kazanłyszki, grobowce Goljama Kosmatka, Swetica, Ostrusza, Szuszmaniec, Grifoni, Helwecja i in., nie mające odpowiedników w starożytnym budownictwie.

Grobowiec Kazanłyszki został odkryty w 1944 r. i jest jednym z dziewięciu zabytków bułgarskiej historii i kultury, włączonych do listy pomników historycznych i architektonicznych o znaczeniu światowym UNESCO. Znajduje się on w północnej części miasta. Jest to arcydzieło architektury trackiej i stanowi w pełni zachowany pomnik sztuki zdobniczej z epoki wczesnohellenistycznej (IV-III w. p.n.e.). System ornamentów jest wyjątkowo złożony i interesujący. Przedstawieni są dwaj walczący rycerze, ubrani w zbroje i z uzbrojeniem z tamtej epoki. Centralna kompozycja to uczta ku czci zmarłego i jego małżonki. Sceny z galopującymi końmi i bitwą z rydwanami znajdują się w głębi i w tle.

Sewtopolis znajdowała się na małym półwyspie na rzece Tundży. Została odkryta podczas budowy zapory wodnej Koprinka i dziś znajduje się na dnie tego zbiornika. Gród został założony w końcu IV w. p.n.e. przez Sewta III i istniał do 275 r. p.n.e. Miał on mocne mury obronne, był pobudowany wg greckich planów urbanistycznych, z systemem kanalizacji i wodociągów. W centrum miasta położona była agora (plac miejski o rozmiarach 46 na 48 m) z ołtarzem, poświęconym bogowi Dionizosowi. W południowo-zachodniej części znajdowała się cytadela z pałacem carskim – rezydencją Sewta III. Tutaj odnaleziono napis z nazwą grodu. Była tu także świątynia poświęcona starym bogom trackim – kabirom.

Sewtopolis był ośrodkiem rzemieślniczym i handlowym, centrum menniczym. Sewt III był pierwszym władcą trackim, który bił monety z własnym wizerunkiem – przedstawiony jako rycerz na koniu. Podczas prowadzenia wykopalisk odkryto także wiele wyrobów ceramicznych, monet i amfor pochodzących z różnych miast greckich, świadczących o ożywionych kontaktach handlowych Sewtopolisu.

W mogile "Wielka Kosmatka" w pobliżu Szipki, jest jeden z największych i najbogatszych grobowców trackich znajdujących się na terenach Bułgarii. Grobowiec ten pochodzi z V w. p.n.e., ma korytarz o dł. 26 m. i trzy komory. Są tam odrzwia z bogato zdobioną płytą marmurową, a jedna z komór jest wyciosana w bloku granitowym o ciężarze ponad 60 ton. W grobowicu tym był pochowany wielki władca Traków car Sewt III. Na dwóch naczyniach odkryto napisy świadczące, że są jego własnością, a jego wizerunek – na czterech złotych monetach.

W grobowcu odnaleziono wiele drogocennych darów – około 20 przedmiotów ze złota, ponad 70 z brązu i srebra w tym unikalne arcydzieło sztuki antycznej – głowa brodatego mężczyzny odlana w brązie, ze szlachetnymi kamieniami zamiast oczu. est ona naturalnej wielkości i była częścią posągu, dzieła – jak sądzą specjaliści, największego rzeźbiarza antyku Fidiasza (lub jego ucznia). Wśród znalezisk ze złota wyróżniają się: “kiliks” (kielich na wino) ważący 300–400 g, z dwoma delikatnymi uszkami i wieniec z dębowymi liśćmi i żołędziami. Interesujące jest też srebrne naczynie, przypominające dzisiejszy symbol firmy “Shell”.

Grobowiec “Sweticata" to oddalona o 2 km od miasta Szipka mogiła, w której znaleziono szczątki jednego z najpotężniejszych władców trackich – Teresa. W połowie V w. p.n.e. zjednoczył on plemiona Odrysów i pokonywał w bitwach Greków i Macedończyków. Uważa się, iż Teres był naśladowcą mistycznego kultu legendarnego poety i pieśniarza – Orfeusza. Część przedmiotów i drogocennych rzeczy osobistych była zniszczona.

Między zachowanymi przedmiotami jest masywna, wykonana z czystego 23-karatowego złota, maska w formie ludzkiej twarzy naturalnej wielkości, o zadziwiającej wadze – 682,5 g. Jest to wizerunek cara Teresań. W archeologii jest znanych kilka takich fiali z cienkiej złotej folii i ich waga nie może się równać tej znalezionej w Sweticy.

Interesującym znaleziskiem jest też złoty pierścień o wadze 15 g, z filigranowym wyobrażeniem wioślarza – olimpijczyka lub odpoczywającego oszczepnika. Ozdoba ta idealnie się zachowała, bez żadnej rysy czy skazy. Innymi unikatami są: pięknie zdobione naczynia, srebrna fiala, hydria (naczynie na wodę) z brązu, wielkie amfory, groty strzał z brązu, żelazne ostrza włóczni, żelazny miecz i wspaniale zachowana zbroja z brązu.

Wioska "Srednogorowo jest małej, spokojnej wsi 11 km od Kazanłyk. Ecopath łączy wsi w pobliżu jeziora Koprinka gdzie istnieją możliwości do połowu szczupaka, karpia i innych. Możliwości mieszkań są zróżnicowane w willi, domów prywatnych i rodzinnych hoteli. Niektóre z nich organizujemy wycieczki, pikniki, zwiedzanie atrakcji kulturalnych i innych.

Hotele w miejscowości
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved