Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Kopriwsztica (ludn. 2600) leżąca nad rzeką Topolnicą o 110 km od Sofii i 80 km od Płowdiwu. Jest to miasteczko-muzeum z ponad 250 zabytkami z okresu bułgarskiego Odrodzenia. Od XIV w. istniała tu bogata osada z piękną architekturą, trzykrotnie niszczona pożarami i odbudowywana na nowo. Mieszkańcy Kopriwszticy byli świetnymi kupcami, handlowali aż z Istambułem i Aleksandrią. W XIX w. ludność miasta osiąga 12 000, budują się nowe obszerne domy, szkoły, cerkwie, fontanny i mosty. W 1837 r. Otwarto tu pierwszą szkołę świecką.

W 1867 r. Wasyl Lewski założył swój komitet rewolucyjny. 20 kwietnia 1876 r. wybuchło tu Aprilskoto Wystanie (Powstanie Kwietniowe) – proklamowane przez Todora Kableszkowa i dowodzone przez Georgi Benkowskiego – obaj urodzili się w Kopriwszticy. Jest to jedna z bohaterskich i tragicznych stronic w bułgarskiej historii.

Kopriwsztica jest jednym z niewielu miasteczek, które w pełni zachowały oryginalną architekturę w stylu bułgarskiego Odrodzenia. Domy mają malownicze ganki i podwórza, ogrodzone wysokimi kamiennymi murami z drewnianymi odrzwiami. Ulice są ciasne z wieloma ujęciami wody pitnej. Najważniejszym obiektem architektury i etnografii jest t.zw. „Oslekowa Kyszta”. W domu rodzinnym Georgi Benkowskiego przechowuje się drewnianą armatę i pamiątkowy sztandar powstańczy. Koło domu poety Dimczo Debelianowa jest grób jego matki. Interesująca jest też cerkiew „Św Mikołaja” i „Mauzoleum – Grobowiec Powstańców z 20 kwietnia”. Z Kopriwszticy bierze początek wiele szlaków i eko-ścieżek, m. in. na najwyższy szczyt Sredniej Gory – Bogdan.

Hotele w Miasto

Klisura (1 800 mieszkańców) znajduje się na trasie Podbałkańskiej Sofia – Burgas (o 110 km na wschód od Sofii) i linii kolejowej o tej samej nazwie. Klisura weszła do historii Bułgarii w 1876 r. podczas bohaterskich walk ludności w Powstaniu Kwietniowym. Pomnik legendarnego bohatera Borimeczki („Ten, który walczył z niedźwiedziami”) dziś stoi u wrót miasteczka. Ruiny cerkwi „Św Mikołaja” przypominają bohaterską obronę z 1876 r. Relikwiami są do dziś „Pawurdżiewata” i „Kozinarowata Kyszta” z historyczną studnią – domy, gdzie w walkach zginęły całe rodziny. Echem tych historycznych wydarzeń są coroczne uroczyste obchody rocznicowe z salwami armatnimi, zmianą warty i capstrzykiem przy dźwiękach pamiętnego hymnu powstańców „Pustite Klisurcy”.

Po wyzwoleniu z niewoli ocmańskiej pierwszym zrekonstruowanym obiektem była „Czerwenakowata Kyszta”. Dziś mieści się tam muzeum etnografii z autentycznym „dukianem” – sklepikiem jak w dawnych czasach. Jest tam także jedyne w Bułgarii Muzeum Ziemniaka, które organizuje co roku pod koniec października Święto Ziemniaka. W „Kozinarowej Kyszcie” znajduje się wystawa etnograficzna ukazująca życie Bułgarek w XIX w. z typowym wystrojem pokoju do pracy. „Pawurdżiewijat Dom” jest zdobiony bogatymi malowidłami ściennymi, znajduje się w nim jedyna w Klisurze zachowana do naszych czasów „rozowarna” – miejsce gdzie produkowano olejek różany.

W historycznej miejscowości „Zli Doł” znajduje się Kompleks Auto-Turystyki Związku Automobilistów Bułgarskich. Proponuje się wycieczki rowerowe, piknik w górach, lecz nejwiększą atrakcją są konne i piesze wyprawy, pod wodzą doświadczonego przewodnika górskiego, trasami w Parku „Bałkan Środkowy”. Stąd można wyruszyć oznakowanym szlakiem do schroniska „Weżen” – skąd zaczyna się wspinaczka na trzeci co do wysokości szczyt tego łańcucha - „Weżen” (2 198 m n.p.m.) i pochód do rezerwatu przyrody „Cariczina”.

Szczyt Bogdan (1604 metrów) pochodzi od legendarnego przywódcy rebeliantów Bogdan. Ze wszystkich stron otoczone jest lasem, ale uznał, cudowny widok. Na południowym podnóża szczytu, w tym lasów bukowych ogromne skały pokryte mchem i geranium, które nazywane są "Jaskini koniczyny". Ze szczytu sięgają rzeki Piasacznik, Kriwa Reka i Luda Jana. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved