Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Borowec, Szczyt Musała
Bansko, Razłog, Dobriniszte
Welingrad, Jundoła
Kostenec, Momin Prochod, Dołna Bania
Belica, Jakoruda, Dobyrsko
Samokow, Bełczin, Gowedarcy
Melnik, Rożenski monaster
Saparewa Bania, Panicziszte, Maliowica

Kostenec (10 000 mieszk.) u stóp Riła, położona ok. 75 km od Sofii, Światowej sławy narciarskie Borowec ośrodku jest 28 km. Region ten jeszcze w epoce brązu i żelaza był zamieszkały przez trakijskie plemię „besi”. Potem Kostenec był częścią rzymskiej prowincji Serdika. W pobliżu twierdzy Trajanowi Wrata w 986 r. car Samuił rozgromił armię cesarza bizantyńskiego Wasilija II. Miasto się rozrosło w czasie budowy linii kolejowej Sofia - Istanbuł w 1884 r. W 1964 r. trzy osady - Kostenec Bania, Momin Prochod i Momina Bania łączą się tworząc miasto Kostenec.

Wody mineralnych są 47-73oŃ temperatura, wody jest lekko zmineralizowana, hydrocarbonate, siarczan sodu, nieco fluoru, z trochę radości, dużo niższe całkowitej twardości wody. Źródeł znane były już w starożytności, są zachowane pozostałości rzymskich łaźni.

Momin Prochod nazwano uzdrowiskiem o znaczeniu krajowym, ma sanatorium dla SPA i rehabilitacji. Wody z 9 źródeł są tu zebrane i ujęte w jeden basen. Woda ta jest na drugim miejscu pod względem radioaktywności w Bułgarii, zaraz po Nareczenskich baniach i na trzecim - w Europie. Wody łagodzeniu i leczeniu chorób układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i pokarmowego i problemy alergii metabolicznych i innych.

Dołna Bania jest w malowniczej dolinie, w pobliżu prawego brzegu rzeki Marica do południa otoczony jest na północnych zboczach Góry Riła. Sofia jest 70 km., tu idzie droga z Plovdiv w Borowcu (19 km) i Samokow. Łagodny i zdrowy, górski klimat, czyste powietrze, obecność gorących źródeł mineralnych stały się kurortem wypoczynkowym. W 1700 zbudowane dwa budynki wokół źródeł mineralnych. Jeden został zbudowany na fundamentach rzymskiej, a dziś jest znany jako "Rzymskiej łazience".

Dolna Bania ma prywatnego lotniska, pole golfowe, kryty i odkryty basen. Gmina w rezerwie "Ibyr", która jest istotną częścią Parku Narodowego "Riła". Wody w tych źródeł jest lekko zmineralizowana, zasadowe, radioaktywnych, temperatura jest 62-65îŃ. Wody nadają się do leczenia i profilaktyki chorób układu ruchu i warunków pourazowych, układu oddechowego i nerwowego, ginekologicznych i chorób skóry, niedokrwistość średniego, problemy z metabolizmem i zapobiegania próchnicy ze względu na jego wysoką zawartością fluoru.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved