Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Koteł (7200 mieszk.) jest położony w malowniczej dolinie 527 m n.p.m. Znajduje się 330 km. od Sofii, 175 km od Warny, 125 km od Burgas. Zalety tych okolic to monumentalna przyroda, kryształowo czyste powietrze i woda. Bułgarzy nazywają Koteł "opoką patriotyzmu" i "kołyską bułgarskiego Odrodzenia". Miasto szczyci się pyszną architekturą późnego Odrodzenia i wspaniałym rozwojem tkactwa, "kotlenskie" kobierce są znane w kraju i zagranicą. Najwcześniejsze informacje o mieście znajdują się w tureckim rejestrze z 1586 r. Jego mieszkańcy strzegli okolicznych przełęczy górskich.

Gałatanskoto ucziliszte (szkoła z 1869 r.) jest to drewniany, dwupiętrowy budynek, w którym obecnie mieści się wystawa arcydzieł kotlenskiego rzemiosła – wspaniałych kobierców. Muzeum Etnograficzne znajduje się w domu z 1872 r. Urządzenie pomieszczeń odpowiada oryginalnemu wyglądowi sprzed lat. W centrum miasta jest muzeum, w którego 4 salach można zobaczyć materiały dotyczące życia i działalności 200 bohaterów walk wyzwoleńczych, urodzonych w tym regionie Bułgarii. Muzeum Naukowo-Przyrodnicze posiada ok. 30 000 eksponatów flory i fauny regionu Wschodniej Starej Płaniny.

W 1894 r. pożar zniszczył prawie całe miasto, ocalały jedynie okolice, które świadczyły o dawnej świetności. Ocalało jednak 110 budynków z czasów bułgarskiego Odrodzenia, co czyni Koteł rezerwatem historycznym i pomnikiem architektury. Szkoła Muzyczna im. Filipa Kutewa jest pierwszą w Europie szkołą średnią specjalizującą się w folklorze. Uczniowie mają unikalną możliwość śledzenia całego procesu wytwarzania instrumentów ludowych. Jest tu bogata baza naukowa i bytowa, Sala Koncertowa, sala taneczna, bogata biblioteka muzyczna i hotel dla gości i turystów.

Żerawna leży w małej kotlinie Wschodniej Starej Płaniny, 640 m n.p.m. Znajduje się o 14 km od Koteł, 190 km od Warny, 110 km od Burgas i 330 km od Sofii. Klimat jest tu umiarkowany, okolice – to malownicze pagórki, szczyty i hale. Pierwsza osada powstała tu w XII w. W XVII w. Miejscowość przeobraża się w ważny ośrodek rozwoju rzemiosła i kultury. Dziś jest to ciekawy architektonicznie i chroniony skansen w stylu bułgarskiego Odrodzenia, z dobrze zachowanymi, wąskimi kamiennymi uliczkami i 1- lub 2-piętrowymi domami z drewna, otoczonymi kamiennym murem.

Cerkiew "Sw. Mikołia" jest wspaniałym przykładem wschodnio-prawosławnej świątyni z unikalną wystawą ikon. Niepowtarzalne są też: Galeria Malarstwa, największy i pięknie zdobiony rzeźbą w drewnie dom "Sawa Filaretow" oraz licząca 300 lat siedziba Rusi Czorbadżiewa. Tu znajduje się dom współczesnego pisarza bułgarskiego – Jordana Jowkowa – w którym obecnie jest poświęcone mu muzeum. W okolicach Żerawny jest wiele schronisk, tras turystycznych, eko-ścieżek, a nad tamą "Żerawna" są wspaniałe warunki do łowienia ryb.

Medwen (200 mieszkańców) leży na południowych stokach Stara Płanina, wśród lasy około 40 km od Sliwena i 12 km od Koteł. W. zachował swój wygląd renesansowy, wielu domach są zabytkami kultury. Jest to miejsce narodzin słynnego pisarza i rewolucyjne Zahari Stojanow i aktora Stoian Baczwarowa.

Wieś Iczera jest jednym z najpiękniejszych w Stara Płanina, znajduje się w pobliżu Sliwen. Cara Symeona Wielkiego wpłat wsi i jej terenu wokół najbardziej lojalni bojar, często odwiedzanych miejscowości na polowanie, tak w. był nazywany "Królem sypialni". Miejscowość otoczona jest lasami i lawny z wielu pięknych dzikich kwiatów, ziół i grzybów w powietrzu jest niewiarygodnie czyste i orzeźwiające.

Wokół miejscowości znajduje się bardzo odpowiednie i przyjemne miejsca do uprawiania sportów rowerowych, pieszych wędrówek oraz pikniku, Rzeka Luda Kamczia jest rybaków raju. Wsi domy zachowały wiele renesansowych, w całości z drewna i duże, przestronne balkony. Wieś szczyci się pięknym kościołem "Św Demetriusza w Salonikach" (1842).
 
2005-2022 BgTourInfo © All Rights Reserved