Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Sofia
Witosza
Kjustendił, Osogowo, Dupnica, Newestino
Bankia, Słiwnica
Sandanski
Pernik, Żleb rzekę Erma, Zemenski monaster

Kjustendił to jedno z najstarszych miast bułgarskich. Tracy odkryli tutejsze wody mineralne i założyli osadę w V w. p. Chr. W I w. Rzymianie przekształcili osadę w ważną twierdzę i znane uzdrowisko Pautalia. W dokumentach bizantyńskiego imperatora Wasilisa II z 1019 r. miejscowość jest wspomniana jako Wełbyżd. Miasto weszło w skład państwa bułgarskiego za czasów cara Kałojana (1197-1207). Potem nadano mu nazwę Kjustendił od imienia władcy feudalnego Konstantina Dragasza. W połowie XV w. miasto zostaje podbite przez Turków, jego rozwój następuje w okresie bułgarskiego Odrodzenia. Po wyzwoleniu niektóre rzemiosła związane z tureckim rynkiem zbytu zanikają, rozwija się uprawa i przemysł tytoniowy oraz turystyka balneologiczna.

Klimat w tym regionie jest kontynentalnie-śródziemnomorski. Wody mineralne w okolicach Kjustendiłu mają stały skład chemiczny i temperaturę. Są czyste, bezbarwne, o przyjemnym smaku.W pobliżu jest też złoże leczniczego torfu koło wsi Bajkał.

Szczególnie interesująca jest Galeria Obrazów największego malarza bułgarskiego Władimira Dimitrowa - „Majstora” (Mistrza). „Asklepion” z czasów Pautalii to wspaniałe lecznicze termy rzymskie i chram boga zdrowia Asklepiosa. Innymi wartymi obejrzenia zabytkami są cerkwie „Św. Jerzego” (XII w.), „Wniebowzięcia Matki Boskiej” (1816), wieża „Pirgowata kuła” (XIV w.) i meczet „Achmed Bej” (1531). W poludniowej części miasta znajduje się park „Hisarłyka” z ruinami twierdzy rzymskiej. Z Kjustendiłu wyrusza się na szlak w piękne góry Osogowo. We wsi Sziszkowcy jest bogata kolekcja obrazów Władimira Dimitrowa - „Majstora”.

Osogowska Płanina (Osogowo) w Bułgarii i Macedonii, najwyższym szczytem jest Ruen (2251 m.). Północne zbocza schodzimy stromo do Kjustendił. W górach występują rozległe lasy iglaste i liściaste, są tu dobre warunki do tselegodishen turystyczne: szlaki turystyczne, stoki narciarskie, hotele, domki letniskowe. Powietrze jest wyjątkowo czyste i przyjazne dla osób z chorobami układu oddechowego

Newestino położony jest 15 km. z Kyustendil, 30 km. od miasta Dupnica i około 100 km. z Sofia, słynie z wody mineralnej. Gmina w północno-wschodnich stokach i zboczach Osogowska Płanina w południowej i południowo-zachodnie zbocza górskie Vlahina. Okupowane jego północnej części doliny Strumy. Krajobraz przecinają liczne silne podgórskich i doliny.

Most „Struma niewiasta” - po drodze do Kjustendiłu mija się przez masywny most na rz. Strumie. Wg dawnego napisu wyrytego na płycie wmurowanej w ścianę mostu był on zbudowany w latach 1469 – 1470. Legenda głosi, że most budowali trzej bracia z pobliskiej wsi. Podczas budowy woda wciąż burzyła wzniesioną konstrukcję. Braciom było wstyd, nie chcieli aby ucierpiało ich dobre imię i honor budowniczych. Postanowili złożyć w ofierze jedną z żon – tę, która pierwsza przyniesie obiad swojemu mężowi.

Najwcześniej przyszła żona najmłodszego brata – Struma niewiasta. Trzej mężczyźni złapali kobietę i na siłę ją zamurowali w podstawie średniego przęsła. Kobieta płakała i prosiła, aby zostawili otwory na jej piersi, tak aby mogła karmić swe niemowlę i na wysokości oczu, aby mogła je widzieć. Ludzie mówią, że do dziś podczas nocnej burzy nosi się płacz nieszczęśliwej matki. Jej pokarm wsiąkał w kamienie mostu i do dzisiaj przychodzą tu matki, odłamują kawałki granitu i zabierają je ze sobą aby mieć więcej pokarmu dla swego potomstwa.

Dupnica (43 000 mieszk.) to miasto położone 70 km na południe od Sofii. Leży na wysokości 510 m n.p.m., u podnóża północno-zachodniej Riły, nad rzeką German – dopływem Strumy. German ma swe źródła w okolicy Siedmiu Jezior Rilskich. Miasto jest miejscem, gdzie krzyżują się dwie główne drogi - ze Stambułu do Skopje i Sofii do Salonik. Niedaleko miasta znajduje się "Razmetanitza", gdzie według kronikarzy bizantyjskich Car Samuel zabił swego brata Aarona.

Po raz pierwszy nazwa pojawia się w Turcji Dupnica rejestr z XV wieku oraz w informacji dodatkowej podróży wielu podróżników przeszedł tutaj. Ekonomiczny okres użytkowania jest związane z rud, górnictwa, rzemiosła i handlu rozkwitu, a później tytoniu. Goście mogą odwiedzić Regionalne Muzeum Historyczne, średniowieczną twierdzę „Kułata”, meczet z XIV w., Wieżę Zegarową z 1782 r., cerkwie „Św. Konstantyna i Heleny” odrestaurowaną w 1902 r., „Matki Boskiej” z 1789 r. i „Sw. Nikoła” z 1844 r.
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved