Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Przełęcz Iskyrsko Defile e jedna z pereł bułgarskiej przyrody. Leży w Zachodniej Stara Płanina gdzie rzeki Iskyr przebijają się przez góry i formy wąskiej szczelinie skalnej. Zbocza wąwozu są strome, niemal nie do przebycia. Do wieku temu w miejscu prawie niedostępne i nieznane, w 1889 r. przeciągnięto przez przełęcz linię kolejową, pobudowano drogi i dopiero wtedy zaczęło się tam osadnictwo i powstały miasta.

Iskyrsko Defile odkrywanie przepięknej scenerii, w szczególności podczas podróży pociągiem z Sofii. Można zobaczyć wspaniałe zabytki Kytinski piramidy, Skał Lakatnik i zjawiska krasowe. Kilka miejscowości w regionie są punktem wyjścia dla wielu alpinistów trasach. Największe osiedle jest Swoge i znajdują się nad malowniczymi wioskami w dolinie, gdzie widoki są niesamowite. Niedaleko miejscowości Zasele jest jednym z najpiękniejszych i największych wodospadów w kraju Skaklja.

Kompleks "Zasele" - Swoge
Blisko do miasta Swoge, Wazowa droga i wodospad Skaklia. Położony na więcej niż 20 dekarach, między zdrowymi łąkami i stuletnim bukowym lasem, najwyższa i najpiękniejsza części wsi Zasele, kompleks Bożilowo proponuje niepowtarzalną panoramę na Iskyrskoto przejście z widoku orła. Duża przestrzeń powoduje dobry nastroj i radość. Spokój, odpoczynek, przyroda, czystość i wygoda.
Informacje dotyczące

Jaskinia "Temnata dupka" znajdująca się w pobliżu rzeki Iskyr, w Łakatniszkim Rejonie Krasowym, 50 km od Sofii. Składa się z dwóch głównych galerii, połączone poprzeczną korytarzy w sumie około 3 km. Rzeka przepływa wewnątrz dwukrotnie kształt galerii, jeziora, progi, wodospady.

Czerepiszki monaster "Wniebowzięcia Matki Boskiej" znajduje się 30 km od Wracy i jest położony w unikalnej przełęczy „Iskyrsko Defile”. Samochodem można się tam dostać drogą Sofia – Mezdra. Został on wzniesiony za cara Iwana Sziszmana (1371 – 1393), a potem był zrujnowany przez Turków. W końcu XVI w. został odbudowany przez św. Pimena Sofijskiego. W późniejszym okresie stał się ośrodkiem oświaty i kultury bułgarskiej. Wielkie wrażenie robią na turystach malownicze budynki klasztorne, w większości z 1836 r. Cerkiew „Sw. Georgi” zachowała swój oryginalny wygląd z 1612 r.

Z tamtego okresu pochodzą zabytkowe: „Czerepiszko Ewangelie” – księga z oprawą ze złota z 1512 r., bogato zdobiona rycinami o tematyce biblijnej; „Ewangelie Mnicha Danaiła” i „Jakobowata Kniga”. W pobliżu rozegrała się ostatnia bitwa jednego z oddziałów Christo Botewa, dowodzonego przez Georgi Apostołowa.

Monaster Narodzenia Bogurodzicy (Siedem ołtarzy) znajduje się w bardzo pięknym miejscu, nad rzeką, w pobliżu wsi Osenovlag na drodze Sofia-Mezdra. Powstał on w Drugiej bułgarskiej królestwo za panowania Piotra Delian. Obok była rzymskiej fortecy, która obecnie jest brama klasztoru. Utworzenie klasztoru i legendy, że "Siedem ołtarzy" opiera się na 7 bojarów w XI wieku, stąd jej nazwa.

W 1737 roku Sultan Mahmud "Bezbożne" nakazał zniszczenie wielu klasztorów i kościołów oraz "Siedem ołtarzy" został zrównany z ziemią. Po zakończeniu wojny rosyjsko-tureckiej w 1769 został przebudowany i powrócił do życia przez dwóch braci, księży.

"Siedem ołtarzy" jest otoczone wysokim kamiennym murem, a Kościół znajduje się w środku podwórza. Kompleks posiada również dzwonnica i dwa prostopadłe budynków. Dzwonnica ma dwa dzwony z 1799 i 1940 r. Stosunkowo mały ogród jest imponujący, z zadbanym ogrodem z wielu kwiatów, krzewów i drzew starych, z których jeden jest starożytny sekwoja.

Kościół jest wyjątkowy z siedmioma osobny ołtarz, który nie ma odpowiednika w innym Bułgarski Kościół. Czterech głównych postaci ołtarzu krzyża. Pozostałe dwa ołtarz jest osiągana dzięki małej kaplicy na 2 wejściach. Ten ostatni, 7. ołtarza przed wejściem do kościoła. Każdy ołtarz stanowi odrębną kaplicę w języku bułgarskim świętego, swój freski i ikonostas. Uważa się, że cudowne ikona Narodzenia Najświętszej Maryi Panny został przywieziony z Góry Athon podczas tworzenia klasztoru. Massive żyrandol ma wspaniałe rzeźby i malowidła na tematy religijne. Wszystkie obrazy w kościele jest więcej niż sto lat.

 
2005-2022 BgTourInfo © All Rights Reserved