Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Łowecz (50 000 mieszk.) znajduje się 170 km od Sofii i 35 – od Plewen. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej interesujących miast bułgarskich. Jego okolice były zamieszkiwane od najdawniejszych czasów. Miasto Melta było stolicą trackiego plemienia Meldi. W Średniowieczu.było ono ważnym centrum wojenno-strategicznym. W czasie powstania braci Asena i Petyra w 1185 r. broniło dostępu do bulgarskiej stolicy – Tyrnowo.

Twierdza Łoweszka bała jedną z najdłużej broniących się przed Turkami (padła w 1446 r.). W początkach okresu niewoli osada twierdzy posiadała wyjątkowo duże prawa. Tutaj nie osiedlali się Turcy, i nie zabierano dzieci bułgarskich do armii tureckiej, zachowano cła na korzyść strony bułgarskiej. W 1784 r. Łowecz znalazł się pod oblężeniem, i był spalony. Łowecz stracił swe przywileje. Rozwijał się w dalszym ciągu jako ośredek oświaty i kultury.

Obecnie jest to piękne i nowoczesne miasto, które troszczy się o zachowanie atmosfery dawnych wieków. edyny kryty most na Półwyspie Bałkańskim w XIX w. łączy centrum miasta z rezerwatem architektonicznym "Warosza". W Zespole Etnograficznym "Drasowa Kyszta" ukazano byt bogatego rodu kupców, a "Raszowa Kyszta" to dom tutejszego inteligenta z 30-40-tych lat XX w.

Jest tu muzeum i pomnik Wasyla Lewskiego. W muzeum można obejrzeć najbogatszą kolekcję rzeczy osobistych Lewskiego – jego małą drukarnię, fałszywe tureckie pieczęcie, kwity, szablę, sztylet i oryginalny portret z 1870 r.

Jaskinia Dewetaszka znajduje się 15 km od miasta Łowecz i jest jedną z największych w Bułgarii. Ma ona 150 m długości, wejście ma 35 m wysokości. Zostało w niej odkryte jedno z najciekawszych znalezisk z epoki neolitu na ziemiach bułgarskich.

Kykrinsko Chancze (gospoda) upamiętniło się w historii tym, że tu został schwytany przez Turków Apostpoł Wolności (jak go nazywają Bułgarzy) – Wasił Lewski, w grudniu 1872 r. W 1873 r. był on stracony przez powieszenie. Muzeum znajduje się we wsi Kykrina, o 17 km od Łowecz. Kykrinsko Chancze przyciąga wspaniale zachowanym stylem i atmosferą bułgarskiego Odrodzenia.

Sewliewo leży w Środkowo-Północnej Bułgarii, oddalone jest o 180 km od Sofii i o 280 km od Warny. Powstało ono w X w., kiedy to na naturalnie umocnionym terenie została wzniesiona twierdza, wokół której wyrosło średniowieczne miasto. Twierdza była zburzona przez Turków w końcu XIV w. W drugiej połowie XVIII w. Sewliewo stało się głównym miastem tureckiej jednostki administracyjnej obejmującej ok. 50 miejscowości. W 1834 r. została wyremontowana stara cerkiew z XVII w., a w 1846 r. była założona jedna z pierwszych szkół świeckich w Bułgarii. Wasił Lewski utworzył tu komitet rewolucyjny, a po jego straceniu, jego współpracownicy zorganizowali następny komitet, który przygotował Powstanie Aprilskie.

W maju 1876 r. w górach toczyły się bitwy między powstańcami i wojskami tureckimi. Zostały splądrowane i spalone cztery duże wsie i wiele mniejszych. Ośmiu przywódców powstania było powieszonych na Placu Sewliewskim. Życie kulturalne Sewliewa rozpoczęło się przed 130 laty otwarciem czitaliszte (świetlica z czytelnią). Interesujące są i inne cerkwie w tym regionie, z unikalnymi rzeźbionymi "carskimi wrotami" i ikonami.

9 km od Sewliewa jest oddalona wieś Sennik – miejsce urodzenia znanego na całym świecie siłacza i zapaśnika w stylu wolnym – Dana Kołowa. W jego domu rodzinnym jest teraz muzeum. Miejsca nadające się do uprawiania motorowych sportów wodnych i rybołówstwa to ośrodek wypoczynkowy na zalewie "Aleksandyr Stambolijski" (20 km od Sewliewa) i baza w miejscowości Bagdałata (5 km).

Batoszevski Klasztor jest 10 km na południe od Sevlievo, na rzeki Rosicy. Klasztor został założony w 1250, zniszczone w wyniku spadku Bułgarii pod panowaniem osmańskim. W 1809 pustelnik usłyszał historię pastirka którzy widzieli to miejsce matki z dzieckiem, siedzi na kamieniu i płakać, że nie jest zapomniany bezdomnych. Mnich mieszkał w małym baraku, do kamienia. Budowa klasztoru rozpoczęła się po epidemii dżumy w 1831 roku, pierwszego opata (1836) był Hadżi Makary, klasztor stał się znaną szkołę religijną.

Klasztor bierze aktywny udział w walce przeciwko tureckim prześladowców. Rewolucjonistów często organizował tajne spotkania za jego murami. Podczas klasztoru Powstanie kwietniowe (1876) został podpalony przez Turków, ale nagle zaczął padać deszcz i kościół oszczędził z płomieni. Abbot David był torturowany, diakon Krzysztof dołączył rebeliantów i pop Kalinik został zamęczony.


Ловеч
Ловеч
Деветашка пещера
Севлиево
Севлиево
Батошевски манастир
Батошевски манастир
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved