Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Borowec, Szczyt Musała
Bansko, Razłog, Dobriniszte
Welingrad, Jundoła
Kostenec, Momin Prochod, Dołna Bania
Belica, Jakoruda, Dobyrsko
Samokow, Bełczin, Gowedarcy
Melnik, Rożenski monaster
Saparewa Bania, Panicziszte, Maliowica

Melnik jest najmniejszym miastem w Bułgarii, rezerwatem kulturalno-historycznym i miastem-muzeum. Jest to połączenie nieprawdopodobnej przyrody, legendarną historią, kulturą i wspaniałym winem. Klimat sprawia, że w Mielniku leczy się choroby płuc, nerek i schorzenia reumatyczne. Dzisiejsza malownicza osada była niegdyś ważnym centrum gospodarczym i kulturalnym z ponad 25 tys. mieszkańców i 70-cioma cerkwiami. Starożytni Tracy wznieśli fundamenty, a po nich przyszli Słowianie, Bułgarzy, Grecy, Rzymianie, Turcy ... Dziś Melnik ma 250 mieszkańców.

Panuje tu niepowtarzalna atmosfera dawnych wieków. Stare domy zachwycają wspaniałą architekturą, piwnicami, w których przechowuje się wino, wystrojem wnętrz świadczącym o poczuciu piękna i praktycyźmie Bułgarów. „Boliarska Kyszta” jest najstarszym zachowanym domem w Bułgarii. Wzbudzają zainteresowanie także ruiny monastyru „Sw. Nikoła” z XII w., twierdza „Sławowata krepost” (XIII w.), Most Rzymski, stara łaźnia turecka i pozostałości kilku cerkwi. Okolica pokryta jest niespotykanymi dziełami przyrody – są to „Melniszki Piramidy”. Przez tysiące lat erozja kształtowała ten niezwykły świat.

Prócz historii i architektury Melnik to także – wino. W zboczach okolicznych wzniesień z piaskowca wygrzebano wiele piwnic-jaskinii, w których dojrzewa, leżakuje i przechowuje się słynne melniszkie wino. Prawdopodobnie nigdzie indziej nie stosuje tej oryginalnej technologii.

Muzeum Historii Miejskiej składa się z kamienia i podłogi na parterze salon - łącznie 8 pokoi. Na parterze muzeum pokazuje podstawowych środków do życia w regionie - wino. Poniżej znajdują się zdjęcia z piwnic, beczek, etc. Związanych z używaniem i przechowywanie wino.

"Kordopulowata kyszta" to największy na Półwyspie Bałkańskim, zbudowany w XIX wieku przez bogatego kupca. W tunelu w skale jest ekspozycja piwnicy wina ogromne beczki. Wystroju wnętrz z malowideł ściennych, rzeźb i witraży.

Rożenski monaster położony jest 5 km. z Melnik w niższych partiach gór Pirin i jest jednym z największych klasztorów w Bułgarii. Wg annałów przechowywanych w klasztorach w Aton, w Grecji, monaster Rożenski powstał w 890 r. Cerkiew klasztorna „Narodzenia Matki Boskiej” dała nazwę pobliskiej wsi – Rożen. Za panowania cara Kałojana i jego bratanka Despoty Aleksego Sława (XII-XIII w.) wzniesiono kilka nowych budynków klasztornych. Monaster jest dobrze utrzymanym i odrestaurowanym zabytkiem, otwartym dla zwiedzających i dla gości.

Budynki klasztorne na planie nieprawidłowego sześciokąta, otaczają piękny wewnętrzny dziedziniec, z kościołem w centrum. Budynki pochodzą z różnych okresów i są w różnorodnym stylu. Jadalnia, kostnica i budynki folwarczne są najstarsze – jeszcze sprzed pożaru. Są tu znane malowidła na szkle i rzeźby w drewnie. Klasztor Rożenski ma swą cudowną ikonę Matki Boskiej przechowywaną w urnie, w kaplicy „Św. Kosmy i Damiana”. Jest to jedna z niewielu kopii w poświęconym żelazie. Istnieje podanie, że za czasów panowania cesarza bizantańskiego – Teofilusa, znanego ze swej bezkompromisowej walki z czcicielami ikon, pewna wdowa – aby uchronić święty obraz – rzuciła go w wody rzeki Strumy. Przez długie lata ikona płynęła rzeką, aby w końcu dotrzeć do monasteru Iwiron w Grecji, w 999 roku. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved