Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Neseber jest jednym z najstarszych miast w Europie. Jest spadkobiercą antycznej trackiej osady Mesambria powstałej 2000 lat p.n.e. Od 510 roku p.n.e. było to greckie miasto – kolonia Mesemwria. Znajdował się tam teatr i świątynia Apolla. Bite były monety ze złota, srebra i bronzu. W 72 r. p.n.e.. miasto podbili Rzymianie.

W 812 r. chan Krum podbił miasto, w 864 r. car Borys I odstąpił je Bizancjum, a car Simeon ponownie je zawojował. Od XI w. zaczęto używać nazwy Neseber. Ciekawe od strony architektonicznej są też stare domy Neseberu, utrzymane w unikalnym starobułgarskim stylu.

Stare Miasto znajduje się 850 metrów długości i 350 m szerokości. Neseber stracił 1 / 3 swojego terytorium, który zatonął w morzu. Resztki murów twierdzy można zobaczyć pod wodą około 80 metrów od brzegu. Do dziś pozostał zachodniej ścianie bramy, który bronił miasta.

Badania archeologiczne wykazały, bogate zbiory zabytków starożytnych Mesambria i średniowiecznych Neseber. Większość z nich to nowe wystawy w Muzeum Archeologicznym. Oto dyplomy z UNESCO w 1983 r., która w starej części miasta jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Znajduje się tu 41 starych cerkwi, np.: Stara metropolia "Św. Sofia" (V w.), Nowa metropolia "Św. Stefan" (X-XI w.), cerkiew "Św. Paraskiewa"(XII–XIV w.) i inne. W cerkwi "Chrystos Pantokrator" (XIV w.) mieści się dzisiaj galeria sztuki, a "Św. Joan Aliturgetos" (XIII-XIV w.) to majstersztyk bułgarskiej architektury cerkiewnej.

Pomorie – dawne Anchialo – powsało w VI – V w. p.n.e. Ważne szlaki w pobliżu i słone jezioro, w którym odparowywuje się duże ilości soli, gwarantują mu szybki rozwój handlowy. Morze jest źródłem dochodów rybaków, a winnice dają coroczne obfite plony miejscowym Trakom, a może i osadnikom. Miasto było niszczone pożarami i odbudowywane wielokrotnie przez Rzymian, Bizantyjczyków, krzyżowców, Bułgarów i Turków.

Eksponaty zbiorów archeologicznych są niemymi świadkami pełnego wzlotów i upadków życia miasta. Unikalne zabytki, to: Tracki Grobowiec Kopułowy, muzeum "Stare Solanki Anchialskie", cerkwie "Christos" i "Św. Bogurodica", klasztor " Św. Georgi" i skansen "Stare Domy Pomorijskie". Dziś Pomorie jest centrum handlowym i kulturalnym. Produkuje się tu wina białe i czerwone, specjalne, luksusowe rakije i gatunki brendi, nagradzane na wielu międzynarodowych wystawach. Miasto to jest też ośrodkiem turystyki leczniczej.

W kompleksie sanatoryjnym przez cały rok tysiące pacjentów z Bułgarii i zagranicy korzysta z leczniczych właściwości znanych pomorijskich błot i solanek. Urok kamiennych uliczek, romantycznych nadmorskich bulwarów i stylowych domów, duża plaża i możliwość kuracji przyciąga wielu wypoczywających. Jest też wiele możliwości uprawiania sportu i rozrywek. W kalendarzu kulturalnym znajdują się Tydzień Morza i Dni Jaworowa (znanego bułgarskiego poety).

Muzeum Soli jest jedynym w bałkańskich muzeum, specjalizuje się w produkcji soli przez odparowanie wody morskiej. Położony w pobliżu starego miasta. W starożytnej Anhialo, sól morska jest produkowany od niepamiętnych czasów. W przeszłości, sól była uboga, a czasami do wartości złota, nawet dla niej i wojen. Muzeum prezentuje starożytnej techniki, unikatowa kolekcja fotografii, modeli i autentyczne wyposażenie i narzędzia.

Miejscowość wypoczynkowa Rawda położona jest między Burgasem i Neseberem, 5 km na południe od Słonecznego Brzegu. Proponuje się tu pełnocenny wypoczynek, spokój i domową atmosferę po dostępnych cenach. Dobra komunikacja autobusowa zapewnia łączność z pozostałymi kurtami w tym rejonie. Od dawna Rawda była znana z baz wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży, obecnie jest ośrodkiem wczasów rodzinnych. Stała się przykładem rozwoju inicjatywy prywatnej w Bułgarii – pobudowano tu bardzo dużo pięknych hoteli rodzinnych i pensjonatów. Ludzie są tu wyjątkowo gościnni, a prywatne gospody i tawerny proponują smaczną i tanią kuchnię. Są tu dobre warunki do uprawiania surfingu i żeglarstwa.

Achelloj. Pośrodku – między Burgas i Pomorie płynie rzeka Achelloj. Tutaj, na jej brzegach, w 923 r. car Simeon rozgromił wielką armię bizantyjską. Jest to największe zwycięstwo, odniesione przez Bułgarów w ciągu wielu wieków wojen z Bizancjum. Znajduje się tu wielki kemping. Większość z 240-tu domków jest uprzednio zarezerwowanych, ale na polu namiotowym jest wystarczająco dużo miejsc na namioty i przyczepy.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved