Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Obzor jest położony nad zatoką, pomiędzy przylądkiem "Św. Atanasa" i górami Eminskimi, przy ujściu rzeki Dwojnicy. W promieniu 50 km nie ma zakładów przemysłowych ani portów, co sprzyja wypoczynkowi na łonie przyrody, łączącej morze i góry. Obzor jest cichą miejscowością wypoczywkową z 10-kilometrową plażą. Oddalony jest o 60 km od Warny, 75 km od Burgasu i leży na trasie E-79.

Wyjątkowo dogodne położenie miasta jeszcze w starożytności przyciągało Hellenów, którzy założyli tu kolonię "Nawłoch". W czasach Imperium Rzymskiego została wzniesiona twierdza "Heliopolis" (Słoneczne miasto). Znaleziono pozostałości z tamtego okresu ruiny świątyni Jowisza, rzymskiej łaźni i wodociągów. Później przebiegała tu granica między Bułgarią i Bizancjum, znajdowały się tu twierdza i mury obronne o nazwie Koziak. Nazwa Obzor została nadana miejscowości przez Turków w XVI w.

Rozwój kurortu rozpoczął się w 1925 r., kiedy to zostały wybudowane pierwsze wille i domy wypoczynkowe. Dziś goście mogą wybierać między górami i brzegiem morza. Plaża ma 10 km długości i 60 m szerokości. Szczególnie piękne są plaża południowa i plaża Irakli, gdzie grzbiet Starej Płaniny opada ku morzu stromą skałą wysokości 97 m. Piasek jest tam drobny, delikatny, o złocistej barwie.

Tereny górzyste ze źródłami wody mineralnej są idealnym miejscem na spacery, biwaki i pikniki. W Obzorze jest boisko piłki nożnej, kort tenisowy, place sportowe. W sezonie letnim odbywa się tu wiele imprez sportowych i kulturalnych. Pod koniec lipca organizowane jest tradycyjne święto Neptuna, częste są też gościnne występy bułgarskich artystów i zespołów.

O mieście
Historia
Przyroda
Hoteli

Biała (2 300 mieszkańców) jest oddalona od Warny o 59 km, a od Burgasu o 79 km. Miasto zostało założone przed 5-ma wiekami. Biała ma duże osiągnięcia w produkcji win, tutaj produkuje się wspaniałe wino "Dimiat". Biała jest kurortem morskim. Obszerna plaża, las liściasty, ciepła i czysta woda morska to zalety tego miejsca. W bazie wypoczynkowej "Byczwata" (Beczka), jak i w czterech kempingach można niezbyt drogo wynająć domki lub rozbić namiot. Miasto dysponuje też dużą ilością kwater prywatnych.

Szkorpilowcy jest około 40 km. na południe od Warny. Plaża o długości 13 km. i szerokości do 100 metrów jest najdłuższa na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Wyjątkowo ciche i urocze miejsce odpowiednie dla turystyki rodziny, dla rodzin z małymi dziećmi, rybacy, żeglarze i miłośnicy przyrody. Niedaleko od miejscowości znajduje się rezerwat rzadkich gatunków roślin i zwierząt "Longoza". Od północy i południa otoczony jest przez dwie rękaw rzeki Szkorpilowska.
Hotele w miejscowości 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved