Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Panagiuriszte (21 000 mieszk.) jest położone w małej dolinie łańcucha górskiego Sredna Gora, 90 km od Sofii. Nazwa miasta pochodzi z greki i dosłownie znaczy „Sprawiedliwy sąd”. W XIII w. miasto nosiło nazwę Kamenograd i posiadało przywilej, głoszący iż żaden żołnierz turecki nie ma prawa tutaj przenocować. Mimo to wiele razy padało ono ofiarą napadów i zniszczenia. W XVII w. Panagiuriszte osiągnęło apogeum swej wielkości i rozbudowy.

W czasie Powstania „Aprilskiego” (1876) miasto było w centrum działań wojennych i politycznych. Cała ludność brała udział w walce zbrojnej. To właśnie tutaj został uszyty i wyhaftowany sztandar – symbol powstania - ze słowami „Wolność lub śmierć”. Pomimo bohaterskiej postawy ludności wielokrotnie przeważająca liczebnością i siłą armia turecka podbija miasto, i po raz kolejny zostaje ono zniszczone pożarem.

Miejskie Muzeum Historyczne jest poświęcone Powstaniu Aprilskiemu. „Dudekowa”, „Tutewa” i „Dżunowa kyszta” to zachowane w oryginalnym stanie domy tutejszych bogatych obywateli ukazujące w całym bogactwie życie i byt bułgarskiego narodu w XIX w. W centrum znajduje się cerkiew „Wniebowzięcia Matki Boskiej”. Strefa wypoczynkowa „Panagiurski Kołoni” jest położona w najwyższym miejscu między Panagiuriszte i Złaticą, 1500 m n.p.m. Jest tu wiele domów wypoczynkowych, willi i obozów dla dzieci.

Historyczna miejscowość "Oboriszte" znajduje się około 10 km. miasta, w niewielkiej dolinie, pokryte gęstym lasem bukowym. 14-16, kwiecień 1876 w tym miejscu spotyka pierwszym bułgarskim Zgromadzeniu Narodowym. Spotkanie podejmowaniu decyzji w sprawie ogłoszenia powstania w kwietniu.

Panagjurski złoty skarb złoto to rzadkie znalezisko archeologiczne, pomnik kultury z epoki helleńskiej. Odkryte w 1949 r., składa się z dziewięciu bogato zdobionych naczyń, o łącznej wadze 6 kg i 164 g. Istnieją różne hipotezy o pochodzeniu skarbu Panagjurskiego. Ten fenomen sztuki antycznej ukazuje nam Traków jako naród z ukształtowanymi tradycjami i sztuką, o ogromnym znaczeniu dla światowej kultury.

Największe naczynie to amfora z uchem w kształcie centaura. Na dnie jest przedstawiona scena z małym Herkulesem, duszącym dwa węże. Jest tu też siedem rytonów – naczyń w kształcie rogu. Pięknie zdobiona fiala – maska w formie twarzy ludzkiej, o średnicy 25 cm, waży 846 g i jest największym i najcięższym przedmiotem tego typu pochodzącym z czasów antycznych.

Strełcza znajduje się 40 km na północ od Pazardżik, 60 km od Płowdiw, 14 km od Panagiuriszte i 100 km na wschód od Sofii, 475 metrów nad poziomem morza. Położony w południowej stóp Sredna Gora w malowniczej dolinie leśnej dolinie rz. Luda Iana. Tracki grobowiec kopułą pochodzi z V wieku pne. od plemienia Bessi. Kompleks składa się z grobowca i świątyni mauzoleum-sanktuarium. W grobowcu odkryto rydwan szkielety koni z amunicją i ceramiki.

Średniowiecznej twierdzy jest używany między IX-XIV w. aż trwa około 40 minut. Są złożone i ciekawe domy w oryginalnym stylu renesansowym, ruiny osady rzymskiej, Tracji świątyń, mostów, rozrzuconych po całym obszarze, muzeum historyczne.

Woda mineralna w gorących i słabo zmineralizowana. Przydatne w leczeniu i profilaktyce układu ruchu, obwodowego układu nerwowego, choroby ginekologiczne, endokrynologiczne Exchange, układu krążenia, układu oddechowego, nerek i dróg moczowych, skóry, przewodu pokarmowego i wątroby oraz chorób żółciowego. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved