Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Pazardżik (80 000 mieszk.) jest położony 205 m n.p.m.. Znajduje się 115 km od Sofii i 35 od Płowdiwu. Miasto zostało założone w 1485 r. Był to ważny ośrodek handlowy i administracyjny na szlaku z Istambułu do Sofii, i stąd do innych miast europejskich. W XIX w. mógł się równać z Sofią i Płowdiwem. Pierwszy Komitet Rewolucyjny Wasila Lewskiego został założony w Pazardżiku.

Muzeum Historyczne mieści się w nowym, reprezentacyjnym gmachu, a Muzeum Etnografii – w największym budynku mieszkalnym z czasów bułgarskiego Odrodzenia, będącym pomnikiem kultury. Kościół katedralny jest największy kościół renesansowy w Bułgarii, wybudowany w 1836/1837 roku. Synagoga z pięknymi malowidłami ściennymi wewnątrz pochodzi z 1850 r.

Dom Muzeum „Stanisław Dospiewski” został zbudowany w 1864 r. Ma dwa piętra z wykusze i znajduje się 6 pokoi z salonem. Bogatym wnętrzu i na zewnątrz malowidłami. W muzeum są przedmioty artysta i jego rodzinę jako najbardziej cenne są portrety rodziny i arcydzieło "Domnika" - "Bułgarska Mona Lisa".

Miasto śmierci wielkiego bułgarskiego pisarza i demokraty – Aleko Konstantinowa – znajduje się 14 km od miasta, w pięknym parku ze skromnym pomnikiem. „Besaparskite Ridowe” to wzgórza oddalone o 10 km od Pazardżika, tutaj znajdowała się niegdyś wielka osada Traków - „Besapara”.

Warwara (2800 mieszk.) malowniczej miejscowości 20 km. z Pazardżik. Składa się z dwóch części – starej, na północnym zboczu góry Alabak i nowej, położonej w dolinie rzeki Czepinskiej. Warwara jest stacja malowniczej linii kolej wąskotorowa od września do górskiego kurortu w Welingrad, Bansko i Dobriniszte.

Panuje tutaj klimat łączący górski z nizinnym – zimy są łagodne a lato – bez upałów. Obecność ciepłych źródeł mineralnych daje niepowtarzalny egzotyce tego obszaru. źródeł mineralnych (w liczbie 15) są w wąwozie rzeki Czepinska. Oto drugie co do temperatury w Bułgarii - 92oC, zawierających siarkę. Pozostałych 14 sprężyn z różnymi skład chemiczny, leczenie chorób układu ruchowego.

Batkunski monaster „Św. Piotra i Pawła” na północnych stokach grzbietu Karkaria, jest odległy od Pazardrzik o 12 km. Pomnikiem kultury, w pobliżu znajdują się ruiny antycznego miasta Batkunion. Założony w XII w., został zniszczony w czasie przymusowej zmiany wiary tutejszej ludności na islam, wprowadzonej przez tureckiego najeźdźcę w XVII w. Wznowił swą działalność w 1692 r. i był ponownie zrujnowany w 1774 r.

W końcu XIX w. świątynia była przywrócona do życia, wybudowano wtedy nowy kościół przyklasztorny - budowa bazyliki bez kopuły z piękną dzwonnicę. W 1867 roku mieszkał w klasztorze słynny bułgarski renesansowy artysta Stanisław Dospevski. W ogrodzie klasztornym rośnie jedna z najstarszych winnic w Bułgarii.


 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved