Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Sofia
Witosza
Kjustendił, Osogowo, Dupnica, Newestino
Bankia, Słiwnica
Sandanski
Pernik, Żleb rzekę Erma, Zemenski monaster

Pernik (90 000 mieszk.) leży 30 km od Sofii. Miasto jest centrum największego w Bułgarii zagłębia węglowego. Miasto jest regionalnym centrum. Pierwsza osada dolinie jest w neolitu (VI tysiąclecie pne). Wzmacnianie z murów twierdzy rozpoczęła się w IV wieku przed naszą erą. Twierdza była stolicą plemienia Agrianes, sprzymierzeńcy macedoński królów Filipa i Aleksandra Macedończyków. W czwartym wieku został spalony przez Gotów.

Pernik znalazł się w granicach państwa bułgarskiego w IX w. i stał się strategiczną twierdzą, broniącą Sredeca (Sofia) i całej Północno-Zachodniej Bułgarii. Osada została zniszczona przez trzęsienie ziemi w XI w. Po wyzwoleniu Bułgarii z niewoli tureckiej ludność została rozproszona i Pernik miał tylko 1000 mieszkańców. W 1891 r. zostało odkryte perniszkie zagłębie węglowe, a w 1929 r. Pernik otrzymał prawa miejskie.

Od 1995 Pernik jest członkiem Fundacji Europejskiej Carnival Miasta. Każdy nawet lata, pod koniec stycznia w mieście siedzibę Międzynarodowego Festiwalu maskarada gry i celne.

Żleb rzekę Erma jest 4 km na północny wschód od miasta Tryn. Wynosi prawie 10 m. wąwozu skalnego między czystej skały 12 metrów o długości 100 metrów. Woda tworzy mały wodospad i kaskady. Regionu jest sporządzona ekologiczne i skały są przedmiotem wspinaczki. 3 km. przez ໄleb jest wioska Loznica, w której rozpoczyna się szlak turystyczny do chaty "Rui" - punkt wyjścia do wspinaczki górskiej Rui (1706 m).

Zemenski monaster “Sw Joan Bogosłow” znajduje się koło miasta Zemen, 15 km. od drogi międzynarodowej Sofia – Skopie. Leży w pięknej okolicy w górach Koniawskich, w pobliżu przełęczy Zemenskiej. Mimo że jest znany w Bułgarii, klasztor “Sw. Joan Bogosłow” nie należy do największych i obecnie nie działa.

Składa się on z dwóch połączonych budynków, małej dzwonnicy i cerkwi w centrum dużego podwórca. Chram pochodzi z XI w. i jest jednym z niewielu zachowanych zabytków architektury bułgarskiego Średniowiecza. Jest tam interesujący ołtarz z masywną płytą kamienną i posadzka z różnokolorowych płyt marmurowych i z innego kamienia. Większość malowideł ściennych pochodzi z XIV w., a wizerunek św. Anny – z początkowego okresu istnienia kościoła. Kościół został ogłoszony pomnikiem kultury narodowej, a portrety ktitorów są bardzo stare, datowane zaraz po tych Kałojana i Desisławy – w cerkwi Bojanskiej.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved