Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Borowec, Szczyt Musała
Bansko, Razłog, Dobriniszte
Welingrad, Jundoła
Kostenec, Momin Prochod, Dołna Bania
Belica, Jakoruda, Dobyrsko
Samokow, Bełczin, Gowedarcy
Melnik, Rożenski monaster
Saparewa Bania, Panicziszte, Maliowica

Park Narodowy „Pirin” jego początki to 1962 r. Ukształtowanie powierzchni jest tam typowo alpejskie. Najwyższym punktem jest szczyt Wichren – 2915 m. Jest tu ponad 180 jezior polodowcowych. W skład parku Pirin wchodzą rezerwaty „Bajowi Dupki - Dżindżirica”, w którym rośnie chroniona biała i czarna sosna rumelijska (Pinus peuce) i „Julen”. Park Narodowy Pirin jest na liście UNESCO chronionych obiektów przyroniczych i kulturalnych. Zymbolami Pirinu są szarotka i kozica górska. Do Czerwonej Księgi jest wpisanych 113 gatunków, z których 42 są chronione prawem. Można tu spotkać 130 roślin leczniczych. Park Pirin jest odwiedzany przez 16 000 turystów, którzy korzystają z 8 schronisk, 4 hoteli i 16 baz turystycznych.

Pirin śledzić wiele starożytnych kultur - tracki, starożytne, greckie, rzymskie, bizantyjskie, słowiańskie i Proto-bułgarskiej. Oto rozwijających się, jak turystyka, wycieczki górskie, jazda na nartach. Przez terytorium Parku prowadzi też stary szlak winiarski, łączący Bansko z Melnikiem poprzez dolinę rzeki Damianiszkiej – Winarska Porta. Bansko ma swój niepowtarzalny charakter dzięki wyjątkowym cerkwiom „Wniebowzięcia NMP” i „Sw. Trojca”, muzeom Neofita Rylskiego i Nikoły Wapcarowa.

Razłog jest znany dzięki autentycznym obyczajom i festiwalowi folklorystycznemu „Piryn śpiewa”. Melnik jest pomnikiem historii i kultury. W pobliżu – 4 km – znajduje się Rożenski Monastyr. Miasto Sandanski zostało wzniesione na ruinach antycznego grodu. Niedaleko Simitli znajduje się cerkiew „Sw. Arch. Michała”, w której w pocz. XVI w. mieściła się eparchia Krupniszka – regionalne centrum administracyjne Kościoła prawosławnego.

Szczut Wichren - to najpotężniejszy szczyt w północnej części łańcucha górskiego Pirin, jego nazwa w świadomości turystów jest związana ze szczytem burz. Wg mitologii tutaj mieszkał bóg Perun. Szczyt wznosi się majestatycznie między dwiema rzekami – Mestą i Strumą i siodłami górskimi – Predeł i Parilska. Ma on alpejski charakter ze swymi, poszarpanymi grzebieniami, pięknymi jeziorami polodowcowymi, skalnymi progami i morenami. W sąsiedztwie Wichrena wznoszą się inne wielkie wzniesienia - Kuteło I (2908 m.), Kuteło II (2907 m). Tu znajdują się też czarujące jeziora górskie, np. Jezioro Rybne. Marszruty turystyczne zaczynają się w miastach Bansko, Razłog i Dobriniszte oraz schroniskach Jaworow, Wichren, Bezbog i Demianica.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved