Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Plewen (ludn. 136 000) położony jest w środkowej części Równiny Dunajskiej nad rzeką Wit, 175 km. od Sofii. Plewen jest stolicą regionu. Istniał jeszcze w czasach trackich pod nazwą "Storgozja", która zachowała się i w okresie rzymskim. Słowianie nazwali miasto "Kamieniec", a od 1266 r. nosi ono nazwę Plewen. Rozkwitało jako ośrodek rzemiosła i handlu. Na skutek bohaterskigo oporu przeciwko najeźdźcy tureckiemu zostało zburzone. W XVII w. miasto znowu zaczęło się rozwijać.

Miasto stało się sławne wskutek decydującej blokady i bitwy w czasie Rosyjsko-Tureckiej Wojny Wyzwoleńczej w l. 1877 1878. Po wojnie Plewen szybko się rozwija, dziś jest to siódme co do wielkości miasto bułgarskie. Prawie wszystkie zabytki są związane z Wojną Wyzwoleńczą. Jest tu około 200 pomników w miejscach krwawych walk, a w centrum miasta widnieje Mauzoleum-Grobowiec żołnierzy rosyjskich i rumuńskich. W pobliżu znajduje się Muzeum Wolności, a Pomnik Wolności wznosi się na wysokim szczycie nad rzeką Wit. Wyjątkowy jest i Park "Kajłyka", który rozciąga się w dolinie rzeki Tuczenicy. Plewen jest otoczony t.zw. "Zieloną Zoną" strefą zieleni o powierzchni 25 000 dekarów, w której skład wchodzą parki: "Kajłyka", "Generał Ławrow", "Generał Genecki" i in.

Panorama Plewenska jest jedną z 33 takich na świecie, i jedną z najwększych, jeśli chodzi o rozmiary. W mieście tym toczyły się 5-miesięczne boje w czasie Rosyjsko-Tureckiej Wojny w 1877-1878 r. Panorama ukazuje te wydarzenia za pomocą obrazów, rzeźb i innych frorm sztuki. Została odsłonięta w 1977 r. Jest ona tak realistyczna, że widz czuje się tak, jakby znajdował się w centrum bitwy.

Warownia "Storgozja" - w II-I tysiącleciu p.n.e. w miejscowości Kajłyka istniały osady z epoki brązu i żeleza, oraz twierdza tracka Storgozja. Odkrycia archeologiczne wskazują, że Kajłyka istniała i w Średniowieczu. Zachowały się i zostały odrestaurowane mury obronne, wczesnochrystiańska bazylika, horeum.

Regionalne Muzeum Historyczne promuje zabytki kultury z Pleven regionu, gdzie odkryto znaleziska archeologiczne - rzymskiego miasta w pobliżu miasto rzymskie Ulpija Oescus (Gigen), twierdza Storgozia, bułgarski twierdzy w Nikopol. Sekcje sa "Archeologii", "Historii Bułgarii XV-XIX wieku", "Nowoczesne Najnowszej i Historii", "Etnografii" i "Przyrody".

Wieś Griwica jest oddalona o 6 km. Tu, po wyzwoleniu Bułgarii, zostało wzniesione mauzoleum w hołdzie żołnierzom rumuńskim, którzy polegli w walkach. Znajduje się ono w dużym parku z wieloma pomnikami.

Miasto Pordim znajduje się 21 km od Plewenu. Tutaj, w czasie Wojny Wyzwoleńczej znajdował się sztab główny Armii Rosyjskiej i cara Aleksandra II, obecnie jest to muzeum. Jest tu także "Muzeum Żołnierzy Rumuńskich 1877-78".

W miejscowości Dolni Dybnik (15 km od Plewenu) jest wiele pamiątek pozostałych z Epopei Pleweńskiej. Trzy jeziora w pobliżu są ulubionym miejscem wypoczynku, sportów wodnych i łowienia ryb.

Wałczitran jest 22 km od Plewenu, w 1924 r. odkryto tu skarb złota.

Lukowit jest na obu brzegach rzeki Panegi, na drodze z Sofii do Plewen i Ruse. Najstarsze ślady ludzkiego życia sięga od 2-3 tysięcy lat przed naszą erą. Srebrny skarb Traków w drugiej połowie IV wieku pne., Został uznany w 1953 roku składa się z płyty, wnioski o accoutrements koni, 5 fiolek, 3, i puchar zaprosić. Obiekty wykonane są ze srebra, niektóre z nich były złote. Fiala i misy są bogato zdobione ornamentami.

W pobliżu znajduje się wiele pięknych kanion rzeki i unikatowe formacje skalne "Karlukowsko krasowy płaskowyż". Badaliśmy łącznie 240 jaskiń, sześć, i dwa rock zjawiska zostały uznane za pomniki przyrody. Jaskinie są badane, Świat speleologiczne Wspólnota wybrała obszar odniesienia w międzynarodowym programie badania dla porównania krasowych regionów świata "PIGEK". Niektóre jaskinie są unikatowe zabytki kultury ludzkiej od paleolitu do XIV wieku.
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved