Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Płowdiw (370 000 mieszkańców) leży w zachodniej części Niziny Górnotrakijskiej, 150 km od Sofii i 400 km od Warny. Jest to drugie co do wielkości miasto w Bułgarii. Ma lotnisko i znajduje się na trasie autostrady do Sofii i Istambułu. Krzyżują się tu arterie komunikacyjne i linie kolejowe łączące większe miasta bułgarskie. Płowdiw jest jednym z najstarszych miast europejskich, pochodzi z okresu, kiedy powstawały Troja i Mykeny. Pierwsze ślady działalności ludzkiej datują się z epoki kamiennej, przed 8000 lat była tutaj osada, a miasto istnieje od 3000 lat, od czasów Wojny Trojańskiej. W I tysiącleciu p.n.e. Tracy założyli tu osadę Eumolpias, która w 342 r. p.n.e. została podbita przez Filipa Macedońskiego, nazwana Filipopolis i przekształcona w ważną twierdzę.

Pod panowaniem rzymskim jest dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i politycznym o nazwie Trimoncjum. Miasto jest wielokrotnie niszczone pożarami podczas najazdów Hunów i Gotów, a Słowianie nadają mu nazwę Pyłdin. W 815 r. chan Krum włącza je do państwa bułgarskiego, a w czasie niewoli tureckiej jest znane jako Felibe. W okresie bułgarskiego Odrodzenia odzyskuje ponownie swą rangę a po Kongresie Berlińskim staje się stolicą Wschodniej Rumelii. Po Zjednoczeniu ziem bułgarskich w 1885 r. weszło w skład państwa bułgarskiego.

Hotel "Ego"
Położony w centrum miasta, w sąsiedztwie głównej ulicy i Starego Miasta. Międzynarodowe Targi jest tylko 15 minut spacerem. Hotel jest ciche miejsce do wypoczynku, pracy i spotkań. W całej hotel może pomieścić 50-55 osób. Pokój śniadaniowy oferuje zarówno śniadanie 16 osób. Przeciw hotelu znajdują się 4 restauracje serwujące międzynarodowe i tradycyjne dania kuchni bułgarskiej. Hall "EGO" jest wielofunkcyjnym i jest blisko organizują konferencje i spotkania dla około 25-30 osób. Wraz z zarządzania hotel organizuje różnego rodzaju imprezy - spotkania, konferencje, wywiady i prezentacje.
Informacje dotyczące

Teatr antyczny jest najwspanialszą budowlą z czasów rzymskich w tych okolicach. Miejsca dla widzów są położone amfiteatralnie w dwu półkolach po 14 rzędów każde. Teatr mógł pomieścić 7000 osób. Na każdej ławce była wyrzeźbiona nazwa dzielnicy. Dwupoziomowa scena, wysokiej jakości materiały i wykonanie wskazują na doskonałość ówczesnej architektury i budownictwa.

Stadion rzymski znajduje się pod dzisiejszym centrum handlowym Płowdiwu i jest fantastycznym znaleziskiem z czasów imperatora Septimusa Sewera (193-211 r.). Ma on 30 000 miejsc (co wskazuje na wielkość miasta w tamtych czasach) i jest zbudowany w formie podkowy. Najwspanialsze zawody były organizowane na wzór greckich olimpiad. Podstawowymi dyscyplinami były rzut dyskiem i oszczepem, biegi, skoki, zapasy i łucznictwo.

Stary Płowdiw (Trichyłmie) to najstarsza część miasta położona na trzech wzgórzach. Jest to połączenie architektury bułgarskiego Odrodzenia z tą z czasów Traków, Rzymian, Bizancjum i Średniowiecza. W XIX w. bułgarscy budowniczy wznieśli to Stare Miasto z wąskimi, brukowanymi uliczkami, piękne domy z wykuszami, cienkimi kolumnami i dębowami odrzwiami, ciche zielone podwórza i szemrzące, marmurowe „czeszmi” – ujęcia źródlanej wody pitnej. Muzeum Etnograficzne, galerie sztuki, cerkwie i uliczka rzemiosł ludowych są godnymi obejrzenia obiektami Starego Płowdiwu. W wielu starych domach urządzono muzea.

Muzeum Etnograficzne mieści się w zabytkowym budynku z 1847 r. (okres bułg. Odrodzenia) z barokowymi elementami. Ma on średnią część wysuniętą do przodu i dwa boczne skrzydła, jest otoczony pięknym ogrodem. Mieściła się w nim pensja dla panien, firma wyrobu kapeluszy, magazyn tytoniu. Od r. 1943 jest on muzeum regionalnym ze stałą ekspozycją o pięciu działach tematycznych. Działy rolniczy i rzemiosł ukazują rozwój gospodarczy Bułgarii w okresie Odrodzenia i we wczesnym kapitaliźmie. Reprezentowane są przez uprawę zbóż, ogrodnictwo, uprawę róży i tytoniu, hodowlę owiec i in.

W trzecim dziale pokazano stroje ludowe i rzemiosło tkackie z XIX i pocz. XX w., a następny jest poświęcony folklorystycznym kostiumom i ludowym instrumentom muzycznym. Jest tu oddzielna sala poświęcona instrumentom muzycznym, na których grano w środowisku mieszczańskim, ze względu na inny styl muzykowania uprawiany w miastach. Ostatni dział został poświęcony architekturze i budownictwu w okresie bułgarskiego Odrodzenia.

Kysztata na Nedkowicz. To dom mieszkalny znanego kupca Nikoły Nedkowicza. Jest to przykład typowego późno-klasycystycznego budynku z 1863 r. Odbywa się tu wiele różnorodnych imprez kulturalnych. Podczas odrestaurowania zachowano oryginalny wygląd obiektu. Brak tu przepychu, króluje wygoda i przytulność. Salon ma stosunkowo małe rozmiary i był używany jako jadalnia, a dwa piętra mają oddzielne schody. Robi wrażenie umiejętne połączenie piękna i funkcjonalności oraz oryginalność form architektonicznych i zdobniczych. Oszczędność form jest przełamana ozdobami z brązu i drewna, pozłacanymi ornamentami, stylowymi meblami. Pokoje „Zielony” i „Czerwony” odznaczają się wyjątkowo bogatym wystrojem.

Dom-Muzeum "Chindipian" został wybudowany w 1835 r. Jest on unikalny ze względu na autentyczny wystrój zachowany do dzisiaj – malowidła ścienne, urządzenie wnętrz, łazienka w rzymskim stylu. Dom ten oddaje w pełni ducha okresu bułgarskiego Odrodzenia. Szczególnie piękne są sufity, zdobione malowidłami – pejzażami z Aleksandrii, Wenecji i Istambułu, każda sala zyskuje dzięki nim swój odrębny styl.

Cerkiew "Św. Marina" jest głównym chramem Płowdiwskiej Eparchii (jednostka administr.) Cerkwii Prawosławnej). Została wzniesiona na ruinach starej chrześciańskiej świątyni w 1856 r. Sprawia wrażenie przebogaty ikonostas („carskie wrota”) z 1828 r. i oryginalne ikony z okresu bułgarskiego Odrodzenia.

Dżumaja dżamija (Ułu Dżamija) jest to jeden z największych i najstarszych meczetów w Bułgarii. Jego nazwa Dżumaja (w jęz. tureckim - piątek) pochodzi stąd, że nabożeństwa muzułmanów odbywają się w piątki. Meczet ten został wzniesiony za czasów sułtana Murada II (1359-85) przez syna zwierzchnika tureckiego Płowdiwu i Wschodniej Rumelii. Rekonstruowany był w latach 1785 i 1818.

Jest uważany za jeden z trzech najwspanialszych meczetów na Płw. Bałkańskim. Jest to masywna budowla o grubych kamiennych ścianach, o rozmiarach ok. 33 na 45 m. Kopuła meczetu jest pokryta ołowiem, a wielokątny minaret jest zbudowany z czerwonych cegieł z elementami z białej zaprawy murarskiej. Piękny zegar słoneczny odmierzał czas panowania sułtana. Ozdobą meczetu są malowidła ścienne z XIX w. oraz loże dla sułtana i imama.

Czifte bania to nazwa starej łaźni tureckiej z XVI w, pomnikiem kultury. Została częściowo odrestaurowana w ramach Europejskiego Miesiąca Kultury w Płowdiwie. Przewiduje się urządzenie w tym budynku centrum sztuki współczesnej.
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved