Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Kapinowski Klasztor "Św Mikołaja" został zbudowany rzeki Weselina, 18 km od Weliko Tyrnowo i uderzająco podobna do średniowiecznej warowni. Napis na absydzie kościoła klasztornego raporty, że w 1272 to miejsce było świątynią. Zgodnie z legendą klasztor założył pod wodzą króla Iwan Assen II i była ważnym centrum religijnym. Wraz z upadkiem Tyrnowo w rękach tureckich, dopóki nie został zniszczony, a na koniec XVII wieku został ponownie przywrócony.

Najnowsze odbudowa jest na początku XIX wieku. W 1835 roku kościół klasztorny został zbudowany w 1864 roku i budynków mieszkalnych, w kościele klasztoru przechowywane bogaty zbiór ikon. W 1860 roku mnisi pomoże zorganizować powstanie Hadji Stawri. Klasztor odegrał aktywną rolę w przygotowaniach do "Powstania kwietnia" (1876).

Kilifarewski Klasztor zbudowany ok. 1348-1350 na pobliskim wzgórzu. Założycielem jest wybitny bułgarski duchowny Teodozjusza z Tyrnowo, który z pomocą cara Iwana Aleksandra zamienia ją w jednym z najważniejszych centrów kształcenia i literatury średniowiecznej Bułgarii. Klasztor został zniszczony przez Turków, wielki literacki centrum całkowicie zniszczone. W 1718 roku został ponownie przywrócony do swojej obecnej lokalizacji, ale na koniec wieku wielokrotnie zdewastowane i zrekonstruowany.

W 1840-1842 Kolio Ficzeto zbudowany dziś nawie kościoła "Św Demetriusza". Zachowuje starej części ściany ołtarza i dwie kaplice Św Teodozjusza i Św Ivan Rilski. Ikonostas i ikony stworzone przez malarzy Triawni. W skład kompleksu wchodzi pięknym dwupiętrowym budynkach mieszkalnych w stylu renesansowym (1849 r.)

Merdanski Klasztor "Św Czterdziestu Męczenników" - wieś Merdania, na drodze Weliko Tyrnowo-Elena. Około kilometr od klasztoru dziś znalazła ruiny średniowiecznego klasztoru z czasów cara Iwana Assen II. W 1853 r, najbogatszym elenchanin Hadji Kesariy Horozov oku zbudowano kościół, budynki, i został opatem klasztoru w nowo utworzonej. Opat aktywnych uchstie bunt "Welczowa Zawera" (1835), a później stał się zwolennikiem Wasyla Lewskiego.

Kościół jednonawowy budynek z dużym wejściem i wysoką kopułą, malowany około 1882-1884 g, niektóre ikony są z połowy wieku. Fontanna w ogrodzie i wysokie mury otaczające klasztor, cieszą się obecnie. Opat znaleźć małe szkoły i wieczorem dla mieszkańców Merdania i okolicznych wiosek. Po jego śmierci w 1893 roku, większość mnichów opuściło klasztor, który stopniowo malały. Został on później odnowiony i przekształcony w klasztor żeński, jak jest dzisiaj.

Klasztor Patriarcha "Świętej Trójcy" jest około 10 km od Weliko Tyrnowo, w spokojnej dzielnicy, otoczony niedostępnych skałach. Pierwszy klasztor w tym obszarze w 1070. W 1368 roku wycofał się pustelnika Teodozjusz Tyrnowa w małej jaskini w skałach, to przychodzi i innych mnichów. Ostatni władcy bułgarskiej Iwan Alexander i Iwan Sziszman często odwiedzał klasztor i miał poparcie mnichów.

W 1393 Tyrnowo zostało podbite przez Turków. Mieszkańcy są zmuszeni do przyjęcia islamu lub umrze, uboju, są 300 mnichów z klasztoru. Według legendy, gdy zamówienie jest ręcznie Patriarch Ewtimii, kata w powietrzu zamarza i pozostaje nieruchoma. Zostało to przyjęte przez Turków jako święty symbol i Evtimii został na zesłanie w klasztorze Baczkowski.

Tuż przed Wyzwolenia, klasztor został odrestaurowany dzięki pomocy Kolio Ficzeto i Zachari Zograf urządzone kościoła. Trzęsienie ziemi w 1913 r. zniszczył świątynię i innych budynków, a następnie został odbudowany z elementami, które nie są w innych klasztorach renesansu. Kościół kopuły, które są zakazane w cerkwiach w czasie niewoli. Od 1946 r. klasztor żeński i rozwijała się w ostatnich dziesięcioleciach. Kościół w obecnej postaci, ma 10 lat i wciąż jest wyświetlany.

Petropawlowski Klasztor "Św. Piotra i Pawła" jest jednym z 14 klasztorów wokół Weliko Tyrnowo, które zostały zbudowane w czasie Drugie Państwo Bułgarskie i był jednym z najlepiej zachowanych. Wstaje nad pełnym i niedostępnych skałach płaskowyżu Arbanasi, około 6 km. na północny wschód od Weliko Tyrnowo. 31-m. dzwonnica licznika przypomina średniowiecznego zamku. Klasztor roztaczają się wspaniałe widoki na równinie Dunaju i Stara Płanina.

Po upadku Bułgarii w rękach tureckich, nekolkotratno klasztor został zniszczony, a człowiek ponownie. W 1662 roku Cesarza Piotra Wielkiego obdarza go gilt ewangelii. Mnisi w podejmowaniu aktywnych uchstie zbiórek Wyzwolenia Narodowego. Bunt Wdowa Mara, jej syn Stoyan (1700) i mają rozpocząć się tutaj, jako opat Sofronii jest jednym z jego organizatorów. W klasztor ukrywa i rebeliantów.

W 1874 roku bp Ilarion otwiera tutaj pierwszy bułgarski seminarium, który istnieje do 1885 r. Podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1913 roku niszczy kościół klasztorny, wschodnie skrzydło klasztoru i innych mniejszych budynków. Po długim remoncie, klasztor dziś znowu otrzymuje turystów z całego świata.

Plakowski Klasztor "Św proroka Eliasza" jest w 18 km. na południe od Weliko Tyrnowo. Ze względu na bliskość z Kapinovski Klasztor- tylko 2 km., nazywane są podwójne klasztorów. Klasztor został założony w czasie Drugie Państwo Bułgarskie, został rozebrany w upadku Bułgarii pod panowaniem osmańskim. Odrestaurowany w 1450, później kilkakrotnie spalony i zniszczony. W 1835 roku klasztor słynie zorganizowanej bunt "Welczowa Zawera", jeden z kierowców były opat klasztoru Ojciec Sergiusz. Po kruszeniu powstania została zniszczona ponownie.

Obecny kościół klasztorny kompleks w 1845 r., kościół ma trzy wysokie absydy i 6 masywne cylindryczne kolumny ze stolicami, jego zachodniej stronie jest otwarta Narteks. Nad wejściem jest fresk namalowany z nazwiskami darczyńców. Kościół przechowuje cenne ikony Chrystusa i 12 apostołem (1845). Ta ikona, i kilka innych prac Zachary Zograf. Papiery wartościowe inne starych rękopisów i inkunabułów. Budynki mieszkalne i majestatyczne 26-m. dzwonnica zostały zbudowane Koliu Ficzeto (1856).

Preobrażenski Klasztor "Św Przemienienia" znajduje się w bardzo malowniczym miejscu około 10 km. od Weliko Tyrnowo. Leży u stóp czystej skały po lewej stronie rz. Jantry. Od dziedzińcu klasztoru znajduje się bardzo piękny widok kym wąwozu rzeki, za które są widoczne i innego klasztoru - Klasztor Patriarcha "Świętej Trójcy". Klasztor została założona w XIV wieku , obecny budynek wzniesiono w XIX wieku. Budowa kościoła katedralnego rozpoczął Dimitar iz Sofii, powieszony przez Turków z udziału w bunt "Welczowa Zawera". Uzupełnione jej Koliu Ficzeto i unikalną architekturą. Obraz powstał przez Zachary Zograf (1849-1851).
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved