Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Tyrgowiszte (45 000 mieszkańców) leży na poziomie 170 m n.p.m. Oddalone jest od Sofii o 340 km, a od Warny o 120 km.Pierwsze ślady ludzkiej cywilizacji pochodzą w tych okolicach z epoki miedzi i kamienia (Halkolitu). Odnaleziono pozostałości osady trackiej, rzymskiej, osady i umocnień z czasów bizantyjskich i Bułgarskiego. W 1573 r. po raz pierwszy się pojawiła stara nazwa tej miejscowości ″Eski Dżumaja″. W 1658 r. miasto stało się centrum administracyjnym. W czasie Rosyjsko-Tureckiej Wojny Wyzwoleńczej mieszkańcy ówczesnej Dżumaji bohatersko bronią miasta, nie pozwalając Turkom na jego podpalenie podczas wycofywania wojsk.

W 1934 r. miasto otrzymało nazwę Tyrgowiszte. Organizowane są tu Targi Wiosenne i Wystawa Artykułów Przemysłowych. Jest tu ponad 30 budynków o interesującej architekturze, z których większość znajduje się w starej dzielnicy "Warosza". W starej szkole "Św. Kirił i Metodi" dziś mieści się Miejskie Muzeum Historyczne. W samym centrum miasta Tyrgowiszte znajduje się dom kultury "Napredyk", przy którym działają zespoły amatorskie.

W okolicy jest wiele ujęć wody mineralnej o temperaturze 27 . W pobliżu miasta znajduje się Park Łowny, jezioro Borowo Oko i Park Tyrgowiszko Żdreło. Most Rzymski znajduje się na rzece Starej, 60 km od Tyrgowiszte. Niezależnie od swojej nazwy most ten był zbudowany w XVI w. Jest tu też "Gyrbawa czeszma " naturalna skała wapienna o wysokości 4 m i kształcie łuku triumfalnego.

Razgrad (50 000 mieszkańców) leży na brzegu rzeki Biały Łom i jest oddalony o 60 km od Ruse i o 130 km od Warny. Przez miasto prowadzi droga oraz linia kolejowa Ruse Warna, które są najkrótszym połączeniem między Dunejem i Morzem Czarnym. W okolicach, w miejscowości Hisarłyka, podczas wykopalisk odnaleziono trzy prahistoryczne osady oraz 30 trackich płyt nadgrobnych. Z czasów rzymskich pochodzą pozostałości miasta-twierdzy "Abritus". Tutaj w bitwie z Gotami, w 251 r. poległ cesarz Derij Trajan.

W XIII w. była tu osada bułgarska Chrysgrad, którą Turcy nazwali Razgrad. Z tego okresu pochodzi meczet "Ibrahim Pasza" (1616) i wieża zegarowa. Wśród zabytków Razgradu są: cerkiew "Sw. Nikołaj Czudotworec" (1860), ujęcie wody "Momina Czeszma" (1885) i pełny gracji żeliwny posąg dziewczyny utrzymany w klasycznym stylu. W miejscowym muzeum znajduje się figurka Złotego Pegaza, trackie reliefy z brązu i in.

Rezerwat Archeologiczny "Abritus" rozciąga się na 10 ha i jest pomnikiem kultury narodowej. Jest jednym z najlepiej przebadanych zurbanizowanych i narażone starożytnych miast w kraju. Ponad 2000 lat tutaj nie było trackie rozliczenia. Rzymianie osiedlili się w połowie wieku, kwitnące miasto, trwał aż do końca VI wieku do inwazji Awarów.

Meczet "Ibrahim pasza" został wzniesiony przed 300 laty. Jest to trzeci co do wielkości meczet na Półwyspie Bałkańskim i figuruje on w wykazie UNESCO.

Isperich jest 37 km na północny wschód od Razgrad na południowych stokach płaskowyżu Ludogorsko. Trwały procesy doprowadziły do powstania unikalny kompleks krasowych - jaskinie, zakamarki rock i otworów, itp. Miasto powstało w 1545 roku na miejscu średniowiecznego miasteczka. Od 1960 roku miasto zostało nazwane Isperih na założyciela państwo bułgarskie. Muzeum Historyczne została założona w 1978 roku.

Rezerwat Historyczne i archeologiczne "Sborianowo" położony jest 10 km. od Isperih w kanionie rzeki Krapinetz. Pierwsze oznaki życia w tych miejscach były pod koniec epoki kamienia. Trackich plemion Getry zawrócić w centrum politycznym, kulturalnym i religijnym. Rezerwat obejmuje ponad 140 badań archeologicznych i zabytków kultury w trackie, Bułgarzy, chrześcijanami i muzułmanami, a niektóre z nich działają do dziś.

Grobowiec Tracki w miejscowości Swesztari została w 1982 roku. Składa się z korytarza i trzech komór kwadratowych. To jeden z łóżka stoi rzeźba elewacji miniaturowe świątyni. Rytuał uświęcenia króla przedstawione częściowo ściany pod sklepieniem komory. Książę na koniu, z dwoma miecza wsporników, jest to niezgodne z bogini, która przyniosła mu złotą koronę, a następnie przez cztery kobiety z darami.

Ściany komory sąsiadujących z kolumnady i łuki wspierane kariatydy i 10 (postacie kobiet z długimi, drobno sulcate rękawów sukni, przepasany paskiem pod biustem). Włosy, twarze i ubrania były barwione, ciemny brąz zakonserwowane farbą. Figury kariatydy i malowane sceny na sklepieniu są niedokończone, może władca zmarł nagle. W obszarze 2 km, są zastrzeżone kolejnych 26 grobów z różnych rozmiarach. Cały obszar został uznany za rezerwat archeologiczny. Królewskiego grobowca w Swesztari został uznany przez UNESCO do światowego dziedzictwa.

Demir Baba Teke jest tjurbe (grobowiec tureckiego świętego), część historyczno-rezerwat archeologiczny Sborianowo zbudowany w połowie XVI wieku, prawdopodobnie w trackie sanktuarium z IV wieku pne. Grobu świętego w środku wewnętrznej przestrzeni, zbudowane z ceglanymi murami. On jest na stałe zanurzony przez dary i wykazują bardzo rzadko. W 1970 roku Demir Baba Tekke została uznana za zabytek kultury. Zabytek kościelny jest czczony przez chrześcijan i muzułmanów. Do 1927 r. kopuły był muzułmański półksiężyc i chrześcijańskiego krzyża. Splot tradycji wyraża się dziś w istniejących rytuałów, które odbywają się tam.


 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved