Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Borowec, Szczyt Musała
Bansko, Razłog, Dobriniszte
Welingrad, Jundoła
Kostenec, Momin Prochod, Dołna Bania
Belica, Jakoruda, Dobyrsko
Samokow, Bełczin, Gowedarcy
Melnik, Rożenski monaster
Saparewa Bania, Panicziszte, Maliowica

Riła to najwyższy łańcuch górski na Półwyspie Bałkańskim, ze szczytem Musała (2925 m n.p.m.), zajmujący 6 miejsce pod względem wysokości w Europie. Panuje tu kontynentalny i przejściowo-śródziemnomorski klimat. W górach Riła mają swe źródła największe rzeki bułgarskie – Iskyr, Marica i Mesta. W dziale wschodnim wznosi się najwyższy oraz jeszcze 11 szczytów, znajdują się Musalenskite Ezera i kurort Borowec.

W części środkowej jest wiele jezior polodowcowych, wśród nich znajduje się największe tego typu jezioro na Półwyspie Bałkańskim – Smradliwoto. Północno-Zachodnia Riła to między innymi - symbol bułgarskiego alpinizmu – szczyt Maliowica (2730 m) oraz największe na Półwyspie Bałkańskim jeziora – Sedemte Rilski Ezera.

W części południowo-zachodniej łańcucha rozciąga się najstarszy rezerwat biosfery – Parangalica. Tu znajduje się i monumentalny pomnik bułgarskiej kultury – Rilski Monaster.

Pirin to rajski zakątek, łańcuch górski łączy w sobie wyniosłe szczyty z urodzajnymi dolinami, przeszłość historyczną i żywe tradycje, mity i legendy. W 1976 r. Utworzono rezerwat Park Przyrody "Pirin", włączony do rejestru zasobów przyrodniczych o światowym znaczeniu organizacji UNESCO.

Pirin, ze swym szczytem Wichren (2914 m n.p.m.), jest drugim w Bułgarii i trzecim na Półwyspie Bałkańskim - pod względem wysokości – łańcuchem górskim. Panuje tu typowo górski klimat, z wpływami śródziemnomorskimi w dolinach rzek Strumy i Mesty. Jest tu 60 szczytów o wys. ponad 2500 m.

W Północnym Pirinie znajduje się ok. 150 jezior. Z zaśnieżonych szczytów i jezior bierze początek wiele rzek – dopływów Strumy i Mesty.

Wyniosły Pirin proponuje miłośnikom sportów zimowych wzorowo utrzymane trasy zjazdowe i wyciągi. W Parku Narodowym "Pirin" jest wiele eko-ścieżek i tras turystycznych, a także komfortowe hotele w malowniczych miejscowościach wypoczynkowych - Bansko, Dobriniszte, Razłog. Miasteczka te noszą urok i romantykę stylu bułgarskiego Odrodzenia i strzegą tradycji i obyczajów ludowych.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved