Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Borowec, Szczyt Musała
Bansko, Razłog, Dobriniszte
Welingrad, Jundoła
Kostenec, Momin Prochod, Dołna Bania
Belica, Jakoruda, Dobyrsko
Samokow, Bełczin, Gowedarcy
Melnik, Rożenski monaster
Saparewa Bania, Panicziszte, Maliowica

Samokow (30 000 mieszk.) jest położony w pólnocnej Rile na brzegu najdluzszej bulgarskiej rzeki Iskyr, 950 m. n.p.m. Miasto jest oddalone o 60 km od Sofii i o 12 od Borowca. W tym regionie znajduje sie jeszcze sześć miejscowosci wypoczynkowych. Niegdyś miasto bylo osadą rzymską. Ludność zajmowala się wydobyciem i przetapianiem rud. Bulgarscy rzemieslnicy podtrzymywali kontakty z górnikami w Europie Zach. - saksonczykami. Miasto bylo podbite przez Turków w 1372 r. W koncu XVII w. powstała duża i nowoczesna szkoła sztuk pięknych, ktora stworzyła własny styl „szkołę samokowską”. Pierwsza w Bulgarii drukarnia – „Izba Drukarska” Nikoly Karastojanowa - zaczęla tu działać w 1827 r.

Dokumenty świadczące o początkach przemysłu w tym miescie sa przechowywane w Muzeum Historycznym w Samokowie. Cerkiew „Wniebowziecie Matki Boskiej” została wzniesiona w 1790 r, “Sw. Nikołaj” w 1859. Meczet „Bajrakli dżamija” datuje się z XVII w. i jest arcydziełem zdobnictwa. Wystrój architektoniczny i detale zdobnicze są podobne do bułgarskich i swiadcza o bułgarskim pochodzeniu twórców. Wśród godnych uwagi zabytków są też ujęcie wody źródlanej „Goljamata czeszma” z 1662 r.

Samokowski żeński monaster została założona w 1772 r., pierwszy ksieni znany jest babcia Fota. W 1872 r. klasztor jest zapisana w kodeksach Metropolitan Kościoła. W klasztorze często przewidziane bogate wdowy z Samokov do budowy komórek i ich wzięli na siebie córki i wnuczki ubodzy krewni dziewczynek. W ten sposób klasztor stopniowo rośnie. Kościół został zbudowany w 1837-1838. Klasztor jest kolebką edukacji dziewcząt w mieście. W swojej słynnej fryz biały, zakonnice udział w Międzynarodowej Wystawie w Liege (1905), oświadczenie o kraje bałkańskie w Londynie (1907) oraz w Bułgarii Pierwsza wystawa przemysłowa w Plovdiv (1892). Kart tych wystawy można oglądać w refektarzu klasztoru - dołączyć złożone domu Hadżhistamowa.

Wieś Gowedarcy (2000 mieszk.) znajduje się 80 km od Sofii, u podnóża łańcucha górskiego Riła, nad rzeką Czerni Iskyr, 1270 m. n.p.m. Śnieg jest w około 160 dni w roku, śnieg ma ponad 70 cm. Sluży ona jako baza wypadowa tras turystycznych do jezior „Sedemte Rilski Ezera”, do Monastyru Rilskiego, Doliny Maliowiszkiej i na szczyt Maliowica. Baza turystyczna we wsi Gowedarcy zapewnia świetne warunki uprawiania sportów zimowych. Łagodne skłony Maliowiszkiej Riły pozwalają na całodzienne rajdy piesze.

Dla zwolenników kolarstwa górskiego są tu trasy asfaltowe, polne drogi i trasy przełajowe. W pobliżu schroniska „Maliowica” malownicze masywy skalne przyciągają alpinistów bulgarskich i gości z zagranicy. Rzeki i jeziora zadowalają najwybredniejszych nawet wędkarzy a masywy leśne - turystów - zbieraczy leśnego runa. Dolina rzeki Łakaticy zmienia się zimą w naturalną trasę do biegów narciarskich, a trasy zjazdowe w okolicy służą początkującym i zaawansowanym narciarzom. W odległości 20 km znajduje się Borowec, gdzie są wyśmienite warunki dla narciarzy, i w dzień i nocą, ponieważ są tu i trasy do zjazdów nocnych.

Beli Iskyr jest oddalony od Borowca o 8 km nad doplywem rzeki Iskyr o tej samej nazwie. Odległość tę można przebyć pieszo, bowiem jest ona bardzo malownicza. Wieś ta przyciąga turystów swym pięknym położeniem i wspaniałą atmosferą. Są tu hotele rodzinne. Organizuje się występy zespołów folklorystycznych, degustacje przysmaków tutejszej kuchni, inscenizacje miejscowych obyczai i tradycji ludowych oraz pokazy rzemiosł. Codzienny repertuał włącza też jazdę konną w górach i wędkarstwo.

Wieś Bełczin jest położony w malowniczej dolinie rzeki Palakaria między Góry Riła, Werila, Witosza i Plana. Leży 50 km. od Sofii i tylko 15 minut od Borowec. Charakteryzuje się dekoracje bardzo łagodny i zdrowy klimat i piękne. Region ten charakteryzuje się obecnością wody mineralnej ze sprawdzonymi skutki działań profilaktycznych i leczniczych. Bełczin znajduje się w pobliżu wielu szlaków turystycznych w orientacji na środowisko naturalne i kulturowe. Obszar jest bogata w wody termalne, zasoby naturalne regionu, w połączeniu z wodą mineralną uzdrowienia, tworzenie warunków dla zdrowia klimatu i centrum odnowy biologicznej. Temperatura wody wynosi 40-41oC i charakteryzuje się smak łagodny. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved