Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Sofia
Witosza
Kjustendił, Osogowo, Dupnica, Newestino
Bankia, Słiwnica
Sandanski
Pernik, Żleb rzekę Erma, Zemenski monaster

Sandanski (27 000 mieszk.) leży u stóp łańcucha górskiego Piryn, przy ujściu Sandanskiej Bistricy. Jest znany ze swego unikalnego klimatu i źródeł mineralnych o temp. dochodzącej do 83îŃ. Średnia roczna temp. wynosi 14,7 oC. Zimy są krótkie i łagodne, a jesienie długie i ciepłe. Miasto cieszy się sławą najlepszego naturalnego uzdrowiska dla astmatyków w Europie. Klimat ten jest zalecany także przy przewlekłych chorobach płuc, alergiach i in.

Hotele w Miasto

Sandanski został wzniesiony na ruinach antycznego miasta z II tysiącl. p.n.e. Synem trackiego plemienia Medi, żyjącego w tych okolicach, był Spartakus – przywódca największego powstania niewolników (74 r.) w historii Cesarstwa Rzymskiego. Do VI w. miasto było ośrodkiem chrześcijaństwa, następnie zostało zniszczone przez plemiona barbarzyńców. Nosiło nazwę „Św. Wracz” w cześć Św. braci Kosmy i Damiana, którzy uzdrawiali chorych. W 1947 r. zmieniono nazwę miasta na dzisiejszą od imion tutejszego przywódcy walk wyzwoleńczych – Jane Sandanskiego.

Zespół architektoniczny z pomnikiem Spartakusa ma 7 m wysokości. Muzeum Archeologiczne w centrum miasta przechowuje eksponaty sprzed 27 wieków. Dumą Sandanskiego jest unikalny park miejski „Św. Wracz”, w którym rośnie ponad 200 odmian roślin śródziemnomorskich. Park proponuje wspaniałe warunki wypoczynku i rozrywki: stadion, teatr letni, odkryty basen pływacki, sztuczne jeziorko z rowerami wodnymi i kawiarnia. Co roku we wrześniu odbywa się tu festiwal muzyki związanej z tym regionem „Pirin Folk”.

O 18 km jest oddalony ośrodek uzdrowiskowy „Popina Łyka” z 11-metrowym wodospadem, skąd marszruty wiodą w wysokie góry. Monaster „Św. Bezsrebrenicy Kozma i Damian” znajduje się nad rz. Sandanską Bistricą wśród malowniczych hal, sadów i bogatej roślinności. Jego początki to IV – V w. Prawdopodobnie tutaj, przy źródle „Miroto” bracia – znachorzy Kosma i Damian uzdrawiali chorych. Po najeździe tureckim monaster uległ zniszczeniu, lecz zachowały się fundamenty, na których w 1928 roku odbudowano dzisiejszy klasztor.

Kresnensko defile to malownicza dolina skalna o długości ok. 20 km, i wyjątkowej różnorodności flory i fauny. Jej dnem płynie rz. Struma a bogata przyroda stwarza wspaniałe możliwości uprawiania eko-turystyki. Kresnensko defile stanowi północną granicę Strefy Śródziemnomorskiej.


 
2005-2022 BgTourInfo © All Rights Reserved