Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Park Narodowy "Szipka" - każdy naród ma swoje pomniki – świątynie. Dla Bułgarów taką pamiątką narodową jest Szipka. Tutaj, na szczycie o tej nazwie, w czasie wojny Rosyjsko-Tureckiej (1877-1878) rozegrała się jedna z najbardziej zaciętych bitw, które spowodowały wyzwolenie Bułgarii z wielowiekowej niewoli tureckiej. Wraz z wojskami rosyjskimi walczyùo tu 6000 bułgarskich powstańców. Park Narodowy obejmuje Pomnik Wolności na szczycie Szipka, zabytkową Cerkiew "Bożego Narodzenia" w pobliżu miasta, szczyt "Orłowo Gnezdo" i wieś Szejnowo.

Pomnik Wolności wyrasta jakby wprost ze skały i ma 31,5 m wysokości. Wzniesiony został w 1934 r. z dobrowolnych datków bułgarskiego narodu. Na górę wiodą 894 stopnie a nad głównym wejściem wznosi się lew z brązu – symbol państwa bułgarskiego. W krypcie znajdują się szczątki poległych, a na pozostałych 7 piętrach jest stała wystawa – odznaczenia i sztandary, zdjęcia i dokumenty, broń. Z tarasu widokowego otwiera się panorama na rekonstrukcję działań wojennych na polu walki.

Szczyt "Orle Gniazdo" to miejsce, gdzie rozegrała się decydująca bitwa z najeźdźcą tureckim w obronie przełęczy, która trwała od 21 do 23 sierpnia.

W Szejnowo jest "Pomnikiem zwycięstwa", miejsce, w którym jest on przenoszony wypasu Veysel Pasza.

Buzłudża - niedaleko jest i szczyt "Buzłudża", u podnóża którego Turcy pokonali oddział bohatera narodowego - Hadżi Dimitra w lipcu 1868 r.

Cerkiew "Bożego Narodzenia" - w pobliżu miasta Szipka została wzniesiona w hołdzie żołnierzom rosyjskim i powstańcom bułgarskim, w stylu rosyjskiej architektury cerkiewnej. Pozłacane kopuły i bogato zdobiona fasada wspaniale wyglądają na tle gór. Ikonostas jest drewniany, z pozłacananymi rzeźbami i 83 ikonami. Był darem mnichów rosyjskich z klasztoru na górze Aton w Grecji. Imiona poległych zostały wyryte na 34 marmurowych płytach, a w krypcie złożono ich szczątki. Cerkiew ma 17 dzwonów, największy z nich waży ok. 12 ton. Jest tu wspaniała akustyka.
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved