Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Aprilsy (4 700 mieszk.) oddalonym od Sofii o 205 km. Ma ono bogatą historię i wiele zabytków. W 1812 r. otwarto tu przykościelną szkołę, a w 1850 r. – świecką. W 1872 r. Lewski zorganizował komitet rewolucyjny. Tutejsi mieszkańcy masowo uczestniczyli w Powstaniu Aprilskim w 1876 r. Po 100 latach cztery sąsiednie wsie łączą się i powstaje miasteczko.

Położone u podnóża gór miasto jest otoczone ze wszystkich stron skałami. Duża ilość domów wczasowych, prywatnych kwater oraz gościnność górali pozwala dobrze wypocząć. Doświadczeni taternicy mogą podjąć wspinaczkę na szczyty: Botew, Maragidik i Trigław. Blisko znajduje się Dżendem z najwyższym w Bułgarii wodospadem – Rajsko Pryskało. Jest tu też jedyny w Starej Płaninie rezerwat róży alpejskiej.

Debnewo jest 25 km. północno-wschodniej Trojan, w dolinie rzeki widima. W centrum wsi są ruiny średniowiecznych umocnień twierdzy w XII wieku. Tutai zbiorach Muzeum posiada trzy działy: archeologii, etnografii i historii najnowszej.

Szipkowo leży w dolinie rzeki Ryżdawiec, która jest dopływem rzeki Bieli Osym, w strefie Parku Narodowego "Bałkan Środkowy". Nazwa miejscowości pochodzi od dużej ilości krzewów dzikiej róży (szipki) rosnących w okolicy. Uzdrowisko "Szipkowski Mineralni Bani" położone jest na wysokości 700 m n.p.m. Klimat jest tu umiarkowany, przyroda – czysta, ze starymi lasami, rwącymi, górskimi potokami, skałami i pieczarami.

W rejonie uzdrowiska jest wiele tras i eko-ścieżek. Na stokach wzgórz można zbierać jagody, jeżyny, grzyby i wiele gatunków leczniczych ziół. Największym bogactwem Szipkowa sąjednak lecznicze wody mineralne. Są tu 2 źródła oraz pięć studni głębinowych. Woda ma temperaturę 18–38 oC, kuracja to picie wody lub procedury w Centrum balneologicznym.

Cziflik jest w górnym biegu rzeki Bieli Osym, wśród wzgórz Trojanski Bałkan. Najniższej części wynosi 600 m npm, najwyższym - szczytem "Boba" ("Fasoli") - 1707 m. Połączenie gór i wody mineralnej jest atrakcyjnym punktem na turystycznej, jak również przez osoby, lubiący zabawy wodne, a te, proszę przejść do okolicznych schronisk górskich. W górnej części Cziflik to szybko rozwijający się ośrodek w pobliżu zewnątrz źródła mineralne, które są wypełnione wielkim odkrytym basenem olimpijskim wielkości. Wody mineralnej w temperaturze 50 îŃ.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved