Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Sliwen (110 000 mieszkańców) jest położony 270 m n.p.m. u podnóża Sliwenskiego Bałkanu w odległości 270 km od Sofii i 115 km od Burgas. Nazwa pochodzi od miejsca, gdzie to jest - połączenie dolina z góry. Osada powstała tu w VII-X w. na szlaku od Dunaju do Carygradu (Istambuł) przez przełęcz Wratnik. Pierwsze źródła pisane to tekst arabskiego geografa - Ibn Idrisi z 1153 r.

W ciągu wieków niewoli tutejsza ludność strzegła okolicznych przełęczy górskich i hodowała sokoły myśliwskie. W 1828 r. miasto liczy 20000 mieszka ców. Potem, podczas Wojny Rosyjsko-Tureckiej 15 tys. ludzi ucieka z miasta wraz z wycofującymi się wojskami rosyjskimi i osiedla się w Rumunii, Besarabii i Rosji Południowej.

Miasto było centrum handlowym i rzemieślniczym. Szczególnie rozwinięte było tkactwo materiałów wełnianych, a w 1836 otworzono tu pierwszą na Półwyspie Bałkańskim fabrykę włókienniczą zatrudniającą 500 robotników. Były tu znane w Europie targi, przyjejdżali na nie handlowcy z Turcji, Polski, Węgier. Drugą ważną dziedziną była produkcja broni.

Turyści powinni zwiedzić Muzeum Historyczne i Muzeum Sztuki Bułgarskiego Odrodzenia. Muzeum Hadżi Dimitra to zespół składający się ze zrekonstruowanego domu rodzinnego bohatera, gospody i zabudowań gospodarskich. Muzeum Etnograficzne w Sliwen mieści się w budynku z XIX w. Pomnik Hadżi Dimitra w centrum miasta został wzniesiony w 1935 r.

Świadkiem wielowiekowej historii miasta jest 600-letnie drzewo - wiąz, rosnące także w centrum. Poza miastem znajduje się kolejka linowa, którą można się udać na zbocza Sliwenskiego Bałkanu, na 600 m. n.p.m. 38 km od Sliwenu leży Aglikina Polana, znana w bułgarskiej historii jako miejsce obozów powstańczych.

Muzeum w branży tekstylnej jest pierwszą fabrykę tkanin na Półwyspie Bałkańskim - fabryki Dobry Zhelyazkov. W trzech-piętrowy budynek pracowało 20 maszyn przędzalniczych, 6 krosien mechanicznych i 500 pracowników. Muzeum przemysłu włókienniczego to pierwsza specjalistyczna muzeum przemysłowe typu w Bułgarii. Ekspozycje są na trzy główne działy - ręczna produkcja wyrobów włókienniczych, tkane materiały i pre-maszyna produkcji.

Park Przyrody "Sinite kamyni" stawia 7094,1 ha zróżnicowane, strome i bardzo nierówny relief. Park jest ogrodzony, rozległy las. Powietrze jest tu bardzo czyste, klimat jest tu górski, powietrze czyste, teren bogato ukształtowany i otoczony lasami. "Sinite Kamyni" zapewnią Państwu wspaniały wypoczynek. W kompleksie turystycznym Karandiła i w samym Sliwenie jest wiele hoteli i kwater prywatnych, biuro turystyczne proponuje wycieczki i materiały reklamowe.

Na terenie chronionym znajdują się szczyt Bułgarka (1118 m n.p.m.), twory skalne: Chałkata (Obrączka), Kominite (Kominy), Kuklite (Lalki), Eniowa bułka (Panna Młoda), Kałojanowi kuli (Wieże Kałojana), jezioro Karandiła i wiele innych ciekawych obiektów. Rośnie tu ponad 700 gatunków roślin, z których 27 jest w bułgarskiej Czerwonej Księdze oraz wiele gatunków zwierząt.

Pierwsi ludzie pojawili się na tych terenach jeszcze w epoce kamiennej, a w jaskinii Zmeewi dupki (Pieczary Smoka) odnaleziono kamienne siekiery i naczynia gliniane z V - III w. p.n.e. Jest też wiele ruin starych zamków i klasztorów. Rezerwatem archeologicznym, zwanym Tuida, są ruiny rzymskiej twierdzy z III – V w., a nad rzeką Manastirską znajdują się ruiny klasztoru "Sw. Spas", zwanego też "Sw. Konstantin i Elena". Jest to jeden z 24 klasztorów wzniesionych na tych terenach w XIII – XIV w., i znanych pod nazwą "Sliwenska Mała Sw. Gora".

Sliwenski mineralni bani to zespół uzdrowiskowy o 12 km. od Sliwenu, we wsi Złati Wojwoda. Znajduje się on 245 m. n.p.m. i był znany jako uzdrowisko jeszcze w epoce antycznej. Kompleks balneologiczny składa się z kilku sanatoriów, domów wypoczynkowych i hoteli. Są tu świetne warunki do wypoczynku oraz kuracji. Wody mineralnej gorące, niskie zmineralizowanego. Jest to przydatne w leczeniu następujących chorób: trawienia (pokarmowego, wątroby, żółci, przewlekłe trzustki), ruchowej i obwodowego układu nerwowego.

Sliven
Sliven
Sliven
Sliven
The Blue Stones Nature park
The Blue Stones Nature park
Sliven Mineral Bat's
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved