Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Sopot (ludn. 12 000) leży u stóp stromych, południwych stoków Środkowej Starej Płaniny, o 5 km od Karłowa, 135 km od Sofii i 65 od Płowdiwu. Jest to miasto rodzinne patriarchy bułgarskiej literatury – Iwana Wazowa, a także ważny ośrodek przemysłowy. W okresie bułgarskiego Odrodzenia miasto było znane jako „Ałtyn (Złoty) Sopot”. Rozwijało się jako ważny ośrodek handlowy i rzemieślniczy. Zostało zniszczone w czasach Powstania Aprilskiego i Wojny Wyzwoleńczej (1876 – 1877).

Dom rodzinny Iwana Wazowa został zbudowany w XV˛˛˛ wieku, podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1877) dom został spalony. W roku 1935 został całkowicie przebudowany pod kierunkiem dyrektora Muzeum Etnograficzne w Sofii.

W pobliżu miasta są ruiny dwóch twierdz bułgarskich „Aniewskoto Kale” z XII w. i „Sopotskoto Kale”. Sopot jest bazą wypadową w góry „Trojanski Bałkan”. Wyciągiem krzesełkowym za pół godziny można dotrzeć na wys. 1600 m, do schroniska „Nezabrawka”. Jedna ze stacji wyciągu – w miejscowości „Pocziwałoto” (1350 m. n.p.m.) – jest ulubionym miastem lotniarzy. Istnieje wiele dobrze oznakowanych szlaków turystycznych z Sopotu do schronisk „Nezabrawka” i „Dobriła” oraz szczytów „Ambarica” i „Botew”.

Klasztor żeński „Matka Boska" znajduje się zaledwie 150 metrów na północ od centrum miasta. W XV wieku istniały kapliczki, które w 1665 roku został założony klasztor. W 1877 r. została zniszczona przez Turków, ksieni okrutny zabił. winnica w stoczni jest więcej niż 350 lat i jest uważana za jedną z najstarszych w Bułgarii.

Rozino (4 000 mieszk.) leży na trasie i linii kolejowej Sofia – Burgas. Piękne są obszerne ogrody różane otaczające całą wieś. Rozino to punkt wypadowy do schroniska „Echo” i Narodowego Parku „Centralen Bałkan”. Gospodarze chętnie zaproponują piknik w lesie z poczęstunkiem – miejscowym smakołykiem „czewerme” (wspaniałe mięso z rożna) i folklorem karakaczańskim.

Kyrnare (1 000 mieszk.) na trasie Sofia – Burgas, 12 km od Sopota. W lipcu w Parku Narodowym „Centralen Bałkan” jest organizowany art-plener „Dżofara”. Wyjątkową atrakcją jest dom malarza Wesko Welewa, będący swego rodzaju atelier i galerią sztuki. Wybudował on również oryginalną cerkiewkę „Sw. Duch”, która jest zdobiona malowidłami w stylu „new age” autorstwa dziesięciu bułgarskich „ikonopisców” – malarzy ikon. Kyrnare to punkt wypadowy tras do rezerwatu przyrody „Steneto” i schroniska „Dermenka”.


 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved