Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Sozopol jest najstarszym miastem bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego. Pierwsza osada powstała tu w IV-III tysiącleciu p.n.e. Podczas badania dna morskiego w porcie w Sozopolu odkryto pozostałości siedzib ludzkich, naczyń glinianych i narzędzi z epoki bronzu, kamienne kotwice i sztok z II-I tysiąclecia p.n.e.Świadczą one o rozwiniętym żeglarstwie w najdawniejszych epokach. Jeszcze w końcu VI w. p.n.e. miasto miało w swymherbie i na bitych tam monetach – kotwicę.

Miasto Apolonia Magna (Wielka) było zawsze centrum handlowym, utrzymującym kontakty z miastami helleńskimi: Miletem, Atenami, Koryntem, wyspami Rodos, Lesbos i in. Wpływy, jakie Sozopol miał w całej Tracji były możliwe dzięki porozumieniu z władcami Carstwa Odryskiego w V w. p.n.e. W 72 pne miasto zostało podbite przez Rzymian, a jego mur okalający została zniszczona. Mark Lukulus zastrzeżenia posąg boga Apollo na Kapitolu w Rzymie. W IV w. miasto było znane jako Sozopolis. دِمه 812 ك. W 812 Khan Krum skrótowo je w państwo bułgarskie. Zostało podbite przez Turków w 1459 (6 lat po Konstantynopolu). W obronie miasta uczestniczyła geneuzki i weneckich okrętów.

Hotele w Miasto

Stare Miasto jest uznana za muzeum, XVIII-XIX kościołów i wiele domów z drewna i kamienia, tworząc niepowtarzalny charakter architektury współczesnych Sozopolu. Ikony i wspaniałe drewniane rzeźbione ikonostas przedstawione szczególne osiągnięcia sztuki i rzemiosła z tego okresu. Imponująca renesansowych domów, starych ikon i wspaniały rzeźbiony ikonostas w Kościele. Co roku we wrześniu miasta gospodarze popularnych festival "Apollonia".

Kościół "Św Maryja"(XV w.) jest pseudo-absydzie bazyliki i jest zabytkiem kultury pod ochroną UNESCO. Największy kościół "Św Jerzego" jest pseudo-bazylika z jedną absydą, wybudowany na początku XIX wieku. Kościół "Św. Zosima" został zbudowany w 1957 r. na ruinach starożytnej świątyni. Św. Zosim był męczennikiem z miasta zwanego Sozopol, w Pizydii, w Azji. W Średniowieczu mieszkańcy bułgarskiego Sozopolu przyjęli go za swojego patrona, wykorzystując tę przypadkową zbieżność.

Muzeum Archeologiczne jest budowa świątyni "ŚwCyryla i Metodego" (1888) oraz w siedzibie Domu Kultury. Muzeum posiada szereg unikalnych w dwóch dziedzinach: archeologia (V Tysiącleciu pne-XVII w.) i sztuki chrześcijańskiej (XVII-XIX w.)

Klastory na wyspie "Św. Iwana" pochodzą z X-XII w. Jest to dobrze zachowany pomnik architektury sakralnej składający się z cerkwi: "Św Bogurodica Kaleosa" (trzynawowa bazylika z X w.) oraz klasztoru "Św Joana Predtecza" wraz z kuchnią klasztorną, siedzibą opata i 16 celami mnichów z XII wieku.

"Meden rid" to pasmo wzgórz, które opasuje Sozopol. Pokryte jest ono gęstym lasem dębowym. Miejscami drzewa stanowią gęstą dżunglę,nie do przebycia dla człowieka. Są tu złoża miedzi i srebra. Dobyw rud zaczął się przed 3 tys. lat. Dzisiaj kopalnie są zamknięte, a teren jest zabezpieczony według wymagań Unii Europejskiej. Meden rid był naturalnym wałem obronnym od napadów z głębi lądu. Tracy dodatkowo powiększyli siłę obronną tych terenów budując warownię Atia w części północnej. Warownia podudowana jest z wielkich, kruchych kamieni, bez zaprawy (typowy sposób budowy Traków). W fundamentach budowli, podczas poszukiwań odkryto przedmioty z VI w. p.n.e. – monety i posążek młodego mężczyzny.

Wzgórze "Bakyrłyka" (Miedziowe) jest położone we wschodniej części łańcuch Strandża, i ma jedynie 375 m wysokości. Z tego powodu wspaniale się nadaje do wspinaczki skalnej. Z góry roztacza się piękna panorama na zatoki – Burgaską i Sozopolską oraz wyspy. Na szczyt można dotrzeć dobrze oznakowanymi ścieżkami i szosą. Atia jest dziś małą wioską, lecz warownia znajduje się na terenie bazy wojskowej i nie może być zwiedzana.

Diuni to modna miejscowość wypoczynkowa 40 km od Burgas. Plaża ma 4,5 km dlugości i ponad 100 m szerokości. Pokryta jest delikatnym piaskiem z wydmami. Brzeg jest porośnięty lasami, jest tu dużo otoczonych zielenią domów willowych. Morze jest tu czyste, bez gwałtownych uskoków. Zatoka jest osłonięta od wiatrów z północy. Diuni nosi odznakę "Blue Flag". Podzielona jest na kilka stref, z których każda ma swój odrębny styl i architekturę, np.: "Zelenika", "Marina" czy "Pelikan", z luksusowymi 3- i 4-gwiazdkowymi willami.

Rezerwaty Przyrodnicze "Ropotamo - Weleka". Tereny dorzeczy Ropotamo i Weleki są jedną z siedmiu stref wilgoci w Bułgarii. Tu znajduje się najstarszy rezerwat w Bułgarii - istniejąca od 1933 r. - "Silkosija". Unikalna strandżanska przyroda jest chroniona dzięki temu i jeszcze ośmiu rezerwatom, jak np.: "Popowi skali", "Oazis", "Silistar", "Ujście Weleki", i in.

"Ropotamo" został ogłoszony rezerwatem w 1992 r., aby zachować lilie wodne i prawie podzwrotnikowy las. U ujścia rzeki Ropotamo utworzył się liman, wypełniony morską wodą. Znajduje się tu skała o fantastycznych kształtach, zwana "Głową lwa".

Weleka ma 147 km długości i wypływa z terytorium Turcji. Przecina granicę bułgarską płynąc malowniczym przełomem w skałach z licznymi meandrami. Rzeka ma tu skaliste dno i wiele progów skalnych. Potem, dzięki wielu dopływom, staje się szeroka, z zakolami. Wlewa się do Morza Czarnego przez malownicze, szerokie ujście – estuar. Rzeka zalewa przybrzeżne lasy, nadając im charakterystyczny wygląd "łongozu", t.j. nieprzebytego, splątanego gąszczu drzew i pnączy.

"Alepu" to błota, które są oddzielone od morza łachą piaskową. Ma tu gniazda wiele gatunków ptaków.

"Zmijski ostrow" W zatoce Alepu jest mała wyspa, "Zmijski ostrow", noszący też imię Św.Tomasza, którego kaplica znajduje się na wyspie. Na brzegu są pieczary, do których można się dostać jedynie nurkując pod wodą. Podobno piraci ukrywali w nich niezliczone bogactwa. Znajduje się tu jedyny w Bułgarii teren z dziko rosnącymi kaktusami.

Pobliski rezerwat "Arkutino" to błota porośnięte chronionymi pływającymi wodnymi liliami, irysami i pełzającymi lianami.

"Przylądek oliwny" zwany "oliwnym" jest najbardziej na wschód wysuniętą częścią Strandży i trzecim co do wielkości przylądkiem na wyrzeżu bułgarskim. Jego strome ściany czynią go niedostępnym. W przeszłości cieszył się złą sławą, u jego brzegów rozbiło się wiele statków. Większość z nich przewoziła amfory z oliwą, stąd ta niezwykła nazwa. 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved