Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Warna
Złote Piaski, Riwiera, Aładża monaster
Burgas  
Albena, Bałczik, Kraniewo
Św. Konstantyna i Heleny, Słynczew den
Region Warny
Szabla, Durankułak, Krapec, Rusałka
Obzor, Biała, Szkorpilowcy
Neseber, Pomorie, Rawda
Primorsko, Kiten, Lozenec
Carewo, Achtopol, Sinemorec

Strandża to łańcuch górski w południowo-wschodniej Bułgarii i w Turcji, ciągnący się między Morzem Czarnym i Doliną Trakijską, od Burgasu do Istambułu. Najwyższym szczytem na terytorium Bułgarii jest Gradiszte (710). Klimat jest tu przejściowo-śródziemnomorski, wpływ okazuje Morze Czarne. Jest to teren pagórkowaty z wieloma zaokrąglonymi wierzchołkami i przecięty licznymi dolinami. Dwa główne grzbiety górskie to: Rezowski i Bosnenski. Główne rzeki to: Weleka i Rezwaja. Wewnętrzna i zachodnia część Strandży to dzikie, masywne skały krasowe, bogate w rozpadliny i przepaście. Jest tam wiele krasowych źródeł i pieczar.

"Weleka" ma 147 km długości i wypływa z terytorium Turcji. Przecina granicę bułgarską płynąc malowniczym przełomem w skałach z licznymi meandrami. Rzeka ma tu skaliste dno i wiele progów skalnych. Potem, dzięki wielu dopływom, staje się szeroka, z zakolami. Wlewa się do Morza Czarnego przez malownicze, szerokie ujście estuar. Rzeka zalewa przybrzeżne lasy, nadając im charakterystyczny wygląd "łongozu", t.j. nieprzebytego, splątanego gąszczu drzew i pnączy. "Rezwaja" jest mniej znana i wciąż jeszcze pozostaje w strefie granicznej. Ona także ma swe źródła w Turcji, płynie w malowniczym korycie skalnym a jej ujście koło wsi Rezowo to meander.

Park przyrodniczy "Strandża" jest najwiąkszym w Bułgarii, jeśli chodzi o powierzchnię, i jednym z najbardziej różnorodnych w Europie pod względem biologicznym. Na jego terytorium jest wyodrębnionych 5 rezerwatów, w tym najstarszy w Bułgarii - "Silikozja". Jest tu 12 miejsc objętych ochroną, jak: rezerwat architektury we wsi Bryszlian, rezerwat folkloru we wsi Byłgari, wiele pomników kultury i zabytków archeologicznych.

Tysiącletni rozwój cywilizacji na tych terenach pozostawił swój ślad: dolmeni, pozostałości trackich świątyń i miejsca składania ofiar, mogiły i nekropole, kaplice i święte źródła. Zachwyca tradycyjna architektura strandżanska we wsi Bryszlian, w Małko Tyrnowo, i in. Bogaty folklor tych stron pieśni, zwyczaje i obrzędy zachowały oryginalny, prastary charakter, jak np. pogański obyczaj tańca na rozżarzonych węglach (t.zw. nestinarski) we wsiach Byłgari i Brodiłowo

Malko Tyrnowo oddalony jest 75 km od Burgasa, 10 km. na granicy z Turcją, do Istanbul tylko 300 km. Gmina jest w całości w obrębie Park przyrodniczy "Strandża". W miejscu dzisiejszego miasta istniała osada tracka, z którego dolmenów i innych nekropolii kopiec, znajdował się tu i Rzymskiego stacji drogowych. Dziś miasto ma miejsce pod koniec wieku XVI. Dostać się do marmuru, w dziesiątkach sklepów rozkwit handlu.

W XIX wieku Malko Tyrnowo było piękne i zamożne miasto około 8000 mieszkańców. Po Berliński Traktat (1878) pozostawał w Imperium Osmańskiego. Podczas Powstanie Ilindeńskie (1903) jest tu powiat Komitet Rewolucyjny. Po brutalnym pogrom około 5000, zbiegł do Bułgarii. Miasto odrzucone obcych mocarstw w 1913 roku.

Muzeum Historyczne jest 5 domów, typowych przedstawicieli renesansu. Archeologicznych sekcja przedstawia płyty z marmuru, kolumny z greckimi napisami, naczynia i dwie szczyt Tracki grobowiec kopułą. Jest ekspozycja ikona miejscowych rzemieślników, a także kolekcji etnograficznej są autentyczne przedmioty z tego regionu. Kościół "Wniebowzięcia Matki Boskiej" jest na fundamentach starego kościoła z 1754 roku. Kościół katolicki "Świętej Trójcy" zostały przeniesione ikony, ołtarz i płyty kościół z Adrianopolem Kościół "Św Cyryla i Metodego".

Wieś Bryszlian jest rezerwat architektury i zespołów z domów typową dla architektury Strandży XVII i XIX wieku. Spośród tych, 9 są zabytki architektury o znaczeniu krajowym, 22 są zespoły. Położony 10 km na północny zachód od Malko Tyrnowo i 65 km od Burgas.

Historyczne miejsce "Petrowa niwa" (Piotrowa niwa) w pobliżu wsi Stoilovo, 20 km od Malko Tyrnowo. W miejscu jest pomnika Ilindeńsko powstania w 1903 roku, objęta ekspozycji muzealnej i kostnica świątyni. Tutaj w 1903 roku IMRO Kongres decyduje o uznaniu powstania, które wybuchło w 18 sierpnia. 26 dni ostatnie walki epopeja słabo uzbrojonych rebeliantów przeciwko 40 000 wojska. Spalonych wsiach ponad 60 tysiące starców, kobiet i dzieci zostało zabitych lub uprowadzonych. Trzy czwarte populacji znajdzie zbawienie w wolnej ziemi bułgarskiej.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved