Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Płowdiw
Pazardżik, Warwara, Batkunski monaster
Stara Zagora, Nowa Zagora, Czirpan
Kazanłyk
Kałofer, Paweł Bania
Chaskowo, Dimitrowgrad, Swilengrad
Karłowo, Bania
Panagiuriszte, Strełcza
Kopriwsztica, Klisura, Szczyt Bogdan
Sopot  

Stara Zagora (156 000 mieszk.) jest jednym z największych miast bułgarskich. Leży w paśmie wzgórz „Srednaj Gora” 197 m n.p.m. Jest oddalona od Sofii o 230 km, od Płowdiwu – o 90, 300 km. od Warny. Jest to jedno z najstarszych miast Bułgarii, krzyżują się tu szlaki ze wschodu na zachód i z północy na południe. W VI w. przed Chr. Stara Zagora była ważną osadą tracką o nazwie „Beroe”. W II w. Rzymianie zakładają tu miasto „Ulpia Augusta Trajana”. W późniejszym okresie zostało ono zburzone i odbudowane przez osiadłe tutaj plemiona słowiańskie, które nadały mu nazwę „Wereja”. W IX w. osada przekształca się w ważny gród wojskowy, strategiczny oraz w centrum kulturowe pod nazwą „Boruj”.

Turcy nazywają miasto „Eski Hisar” (Stary zamek) i „Eski Zagra” (Żyzna ziemia). Od 1871 r. zyskuje ono oficjalną nazwę Stara Zagora. W latach bułgarskiego Odrodzenia stało się ważnym centrum handlowym, a podczas Wojny Wyzwoleńczej spłonęło doszczętnie i zostało ponownie odbudowane. Późniejsze lata to okres gwałtownego rozwoju gospodarczego Starej Zagory. Stara Zagora jest znana jako miasto lip i kolebka twórców. Urodziło się tutaj wielu bułgarskich artystów - pisarzy, śpiewaków operowych i malarzy. Cała centralna część miasta jest rezerwatem archeologicznym.

Odnalezione tu siedziby ludzkie z neolitu (VI tysiącl. p.n.e.) są najlepiej zachowanymi wykopaliskami z tej epoki w Europie. Antyczne forum z czasów rzymskich nosi tę samą nazwę jak i ówczesne miasto - „Augusta Trajana”. Mozaika podłogowa z IV w., która była częścią bogatego domu, znajduje się w centralnej części miasta. Pomnik ku czci „Obrońców Starej Zagory 1877” ma 50 m wysokości. Park „Ajazmoto” rozciąga się na wzgórzach Srednej Gory w północnej części miasta.

Starozagorski Łazienki Mineralne kurort z bogatej historii, położone wśród południowych leśnych ostrogi z Surnena Sredna Gora, 12 km od Stara Zagora. Od tracki i czasów rzymskich, ciekawe zabytki zachowały się - baseny przejrzystych marmuru oraz urządzenia do kąpieli. Ośrodek jest przejściowy, kontynentalny złagodzone kuchni śródziemnomorskiej. Woda mineralna jest ciepły, lekko zmineralizowana. Leczenie i zapobieganie obejmuje następujące choroby: układu ruchu, obwodowego układu nerwowego, ginekologicznych, urologicznych nerek i przewodu pokarmowego.

Nowa Zagora (25 000 mieszk.) leży 30 km na wschód od Stara Zagora. Pierwsze oznaki życia w regionie do końca to-VII mil. Marmurowe rzeźby Zeusa, Hera, Apollo, Asklepiosa, Hercules i tablice wotywne z Tracji jeździec podać informacje o 20 świątyń i osad. Podczas bizantyjskiego imperium, obszar znajduje się w pobliżu stolicy, Konstantynopola, i jest częścią systemu obronnego. Przez wieki te tereny były areną nieustannej walce między Bułgarami i Bizancjum. Po bitwie pod Czernomen w 1371 roku, w regionie został zdobyty przez Turków.

W czasie panowania tureckiego społeczeństwa udział w walce zbrojnej z prześladowców w wielu zespołach haidouk. Novozagortsi są jednymi z pierwszych, które mają być włączone do krajowych Kościół walczy na początku 1836. W czasie wojny wyzwoleńczej z 1877/78, Nova Zagora w środku działań wojennych, w wyniku zostało zabitych i tysiące bezdomnych, spalonych domów, kościołów i szkół.

Gmina posiada duże możliwości w zakresie turystyki - kultury, polowania, spa, wiejskich. W Muzeum Historyczne ma eksponatów ze wszystkich epok i biblioteka tracki rydwan. Wywrotki z długim kopiec w Karanowo jest imponująca z bogatą dekoracją. W. czterokołowy z największych Korten na wozie otwarte na świecie.

Mogiła w Karanowo jest 10 km na północny zachód od Nova Zagora. Oto wszystkie dotyczyły prehistorycznych epok - od kamiennej do epoki brązu, kopiec był zamieszkany przez około 3000, wyniki tych badań poruszono wiele istotnych kwestii w kamiennej i brązu.

Czirpan położony jest 40 km. od Stara Zagora i 55 km od Płowdiw, w pobliżu dwóch autostrad z Sofii do Stambułu i Morza Czarnego. Prace wykopaliskowe na terenie Karasura wykazują pozostałości osadnictwa z V tysiąclecia pne. Rzymskie miasto Pizus jest 7 km od obecnego miasta i Czirpan jest jego obecnym miejscu od początku XV wieku. W okresie renesansu miasto z dobrze rozwiniętym rolnictwem i rzemiosłem. Chirpan jest kolebką Georgi Danczow - Zografina, wielu znanych rewolucjonistów i rewolucyjnego poety Peiu Jaworowie. Obywateli były jednymi z pierwszych, aby rozpocząć organizowanie walce o zjednoczenie Bułgarii.

Język dom-muzeum Peiu Jaworow został otwarty w 1954 r. i nieco układ pomieszczeń, wystawa zdjęć oraz artykuły oryginalne obecne życie i drogę twórczą wielkiego poety bułgarskiego. Muzeum jest centrum roczne obchody tradycyjnych dniach kultury Jaworowie w stycznia.

Czirpanski Klasztor “Św. Atanazy” jest najstarszym klasztorem na całym kontynencie europejskim. Położony powyżej 15 km na południowy wschód od Czirpana. Klasztor wznosi się wzgórze zgrabna, odkryli pozostałości dawnej twierdzy rzymskiej. Uważa się, że Św Atanazy znajduje się klasztor założony w 344. W tym czasie, patriarcha Aleksandrii Atanazy uczestniczyło dzisiejszej Bułgarii ląduje w związku z prowadzeniem Sobór Serdica-Sofia (343-344 r.). Według biografii świętego, przebywa na drogach w pobliżu Beroe (dziś Stara Zagora) oraz założył klasztor.

Lokalizacja została wybrana ze względu na jej strategiczne położenie przy głównej drodze między Konstantynopola (obecnie Stambuł) i Serdica (Sofia), oraz bliskość do ważnych twierdzy. 50 metrów od klasztoru jest święty pustelnica używane do modlitwy i samotności na czczo.

Klasztor wielokrotnie niszczone i obywateli ponownie. Wasil Lewski i rewolucjoniści ukrył się w nim w czasie walk wyzwoleńczych. Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku wybudowano nowy budynek. Jednym z oferowanych świadczeń jest egipski ikona św Atanazy, biorąc pod uwagę w trakcie wizyty patriarchy Aleksandrii Petros VII w 2003 r.

Mericzleri leży o 60 km na wschód od Płowdiwu, nad rz. Maricą, na wys. 150 m n.p.m. Tutejsza woda mineralna jest wykorzystywana w leczeniu i profilaktyce chorób przewodu pokarmowego, przemiany, cukrzycy, podagry i przewlekłych zatruć metalami ciężkimi.
 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved