Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Plewen, Lukowit
Weliko Tyrnowo, Arbanasi, Gorna Oriahowica
Widin, Kozłoduj, Kuła
Szumen, Madara, Pliska, Weliki Presław
Swisztow, Park "Persina"
Klasztory w pobliżu Weliko Tyrnovo
Silistra, Tutrakan, Srebyrna
Park "Rusenski Łom", Skalne monastery

Swisztow (32 000 mieszkańców) leży w odległości 250 km od Sofii i 100 od Ruse. Pierwsi mieszkańcy osiedlili się tu przed 3000 2600 lat p.n.e. Znaleziono tu pozostałości dużego starożytnego miasta, a strażnica "Nove" była siedzibą legionu rzymskiego i ważnym centrum handlowym. W mieście jest 120 zabytków i pomników kultury i sztuki, niektóre z nich to całe zespoły z XVII XIX w. Warto obejrzeć stary budynek klasztoru "Św. Piotra i Pawła" z 1644 r. i cerkwie "Św. Proroka Eliasza" z 1835 r. W 1873 r. założone zostało pierwsze w Bułgarii gimnazjum.

W czasach niewoli tureckiej Swisztow był ważnym ośrodkiem rozwoju kultury i handlu pozostającym całkowicie pod panowaniem sułtana. Eksponaty zgromadzone w Muzeum Etnograficznym ukazują dobrobyt ludności na tych ziemiach. Przedmioty bytu mają charakter dzieł sztuki. Pokazano tu wiele unikatów starych lamp, zegarów, tkanin i innych.

Swisztow jest pierwszym wyzwolonym miastem w Bułgarii po pięciu wiekach panowania tureckiego. W parku "Zabytki", gdzie Rosjanie zmuszeni Dunaju zbudowane są z marmuru, granitu i pomniki wojskowe atrybuty są zachowane. Katedralna "Śweta Trojca" wzniesiona przez budowniczego Kolio Ficzeto w 1836 r. Chram ten jest najwyższym miejscem w Swisztow, jego dzwonnica pochodzi z 1886 r., a dzwony są darem rosyjskiego cara Aleksandra.

Dom-muzeum "Aleko Konstantinow" został ofiarowany przez wielkie bułgarski pisarz gminy dla potrzeb kulturalnych miasta. Oryginalny materiał na drugim piętrze opowiedzieć o życiu społeczno-ekonomicznych, historycznych i literackich działalności. Odrestaurowane wnętrze domu z drugiej połowy XIX wieku, był eksponowany i serce pisarza.

Antyczne miasto rzymskie "Novae" zostało założone ok. 45 r., oddalone od Swisztow o 4 km. było siedzibą legionu rzymskiego. Wokół obozu stopniowo zaczęli się osiedlać kupcy i rzemieślnicy i powstała osada. Podczas prac archeologicznych odnaleziono tu bezcenne ślady świetnej przeszłości miasta.

Park przyrodniczy "Persina" rozciąga się na całej długości Niziny Swisztowsko-Belenskiej, wzdłuż stromego brzegu Dunaju i obejmuje wszystkie bułgarskie wyspy na tym odcinku rzeki. Nizina ta jest częścią Równiny Dunajskiej. Pośrodku niziny, między miejscowościami Belene i Dekow znajduje się nieco wyższa część ok. 35 m n.p.m. Ta część dzieli na pół cały ten bagnisty teren, który często jest zalewany przez Dunaj.


 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved