Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Tetewen (13 000 mieszk.) leży 410 m n.p.m. i jest oddalony o 120 km od Sofii. W jaskiniach: Morowica, Bajowica i Draganczowica zostały odkryte znaleziska z dawnych epok. Tracy pozostawili tu wiele swych grobowców, Rzymianie – ruiny dróg, mostów, wież obserwacyjnych i monet. Nauwa Tetewen jest wymieniona po raz pierwszy w tureckim rejestrze z 1421 r. W XVII w. jest to rozwinięty ośrodek rzemieślniczy – Ałtyn Tetewen (Złoty Tetewen). W 1801 r. miasto zostało zrównane z ziemią przez Turków. Od tego momentu nie odzyskało ono nigdy niegdysiejszego znaczenia. Dziś rozwija się jako ośrodek turystyczny.

W monasryrze "Sw. Eliasz" znaleziono krzyż z czasów cara Sziszmana, który obecnie znajduje się w muzeum w Londynie. Zabytkami są: kościół "Wszystkich Świętych" ze ścianami o grubości 1,5 m. i będące muzeami domy miejscowych wielmożów – Bobekowa, Hadżiiwanowa i Jorgowa kyszta. Miasto sławi się produkcją wspaniałej śliwowej rakii. W Muzeum historyczne pokazuje rozwój Tetewen od starożytności do Wyzwolenia, rozdział XVIII-XIX wieku. Odzwierciedlone są głównym zajęciem ludności w tym czasie - bydło, drewno, rzemiosła i handlu.

Ribarica ma 1 400 mieszk. i jest najpiękniejszym zakątkiem okolic Tetewenu. Położona 600 m  n.p.m., 12 km od miasta, wzdłuż rzeki Bieli Wit.  Urokliwe są rozsiane wszędzie małe wille i domy, tonące w zieleni, zapewniające wypoczynek w domowej atmosferze. W okolicy działają stare młyny wodne, które jeszcze mielą zboże, warzelnie znanej śliwowicy, gospodynie robią smaczne wypieki z bałkańskim serem.

Tu jest jedna z "zielonych pereł" Parku Narodowego Środkowego Bałkanu – rezerwat przyrody "Cariczina". Carska córa Tamara była tu uzdrowiona z ciężkiej choroby leczniczymi ziołami i do dziś ludzie zbierają kwiatki rośliny o ogniście czerwonych płatkach. Inne rezrwaty to: Boatin i Kozia Stena. Jest tu wiele schronisk: "Georgi Benkowski", "Eho" i "Weżen. Można wyruszyć z nich na wycieczkę rowerową do mostu rzymskiego nad rzeką Kostynią i jaskinii Jakowa. Oprócz pieszych wypraw z przewodnikiem górskim atrakcją są też: przejażdżki kabrioletem, foto-safari, pikniki w lesie, łowienie ryb.

Hotele w Ribarica

Pieczara "Syewa Dupka". Nazwana została tak od imion dwóch braci, którzy ukrywali się przed Turkami. Znaleziono tu ceramikę i monety z okresu rzymskiego imperatora – Antoniusza. Jaskinia jest bajecznie piękna. Pierwsza sala to Kupena – od stalagmitu, przypominającego kupę siana; następna – Srutiszte – powstała w wyniku trzęsienia ziemi. W salach: Herman, Belijat Zamek i Kosmos jest nieprawdopodobna wprost akustyka – śpiewało tu wiele znanych chórów.

Głożenski Monaster „Św. Jerzego Zwycięzcy” - znajduje się w malowniczej okolicy w północnej części Starej Płaniny i z daleka przypomina zamek z XIII w. Został on założony przez księcia Georgiego Głoża. Jak glosi legenda, wkrótce po zalożeniu, z klasztoru zaczęła znikać cudowna ikona św. Jerzego. Kilkakrotnie odnaleziono ją na szczycie pobliskiego wzgórza i fakt ten został zrozumiany przez mnichów jako znak, iż tam właśnie powinien znajdować się monaster. Długie wieki istniały więc dwa klasztory połączone tunelem, który niestety był zasypany podczas trzęsienia ziemi w 1928 r.

Kościół klasztorny został wzniesiony podczas budowy nowego monasteru, w XIV w. Był on bogato zdobiony malowidłami ściennymi. W 1913 r. trzęsienie ziemi zburzyło go do fundamentów. Dzisiejszy kościół został pobudowany na pozostałościach dawnego w 1951 r. w formie stosunkowo ciasnego lecz wysokiego budynku. 
2005-2022 BgTourInfo © All Rights Reserved