Nasze propozycje
BG
ENG
DE
RU
PL
 
  Bułgaria
  Historia
  Informacja turystyczna
  Morze Czarne
  Dunaj i Region Podbałkański
  Góry Stara Płanina – Bałkan
  Witosza i Dolina Strumy
  Dolina Róż i Trakia
  Góry Riła i Pirin
  Góry Rodopy

  100 miejsc turystycznych
  Tracy
  Bułgarskie klasztory
  Zabytki
  Źródła wód mieralnych
  Wczasy na Wsi
  Turystyka Łowiecka i
  Wędkarska
  Turystyka Ekologiczna

  Sofia
  Warna
  Płowdiw
  Burgas

  Foto-album
  Mapa strony
  Informacje o nas
Wraca, Park "Wraczanski Bałkan", Pieczara Ledenika
Gabrowo, Etyra, Bożency, Sokolski Monaster
Montana, Berkowica, Wyrszec, Cziprowcy
Botewgrad, Etropole, Skrawena
Trojan, Trojanski monaster, Czerni Osym, Oreszak
Park Narodowy "Bałkan Środkowy”, Szczyt "Botew"
Park Narodowy "Szipka"

Elena (77400 mieszk.) jest położona na wys. 300 m n.p.m. i jest oddalona od Sofii o 280 km. i 230 km. od Warny. Znajduje się w porośniętej lasami liściastymi Kotlinie Elenskiej, nad rzeką Elenską. Jest to odrodzeniowe centrum kultury, oświaty i walki o niezależność bułgarskiej. Cerkiew "Św. Mikołaj" z XVI w. Znajduje się na wpół pod ziemią, ponieważ była budowana w tajemnicy. To jest kościół "Wniebowstąpienia Pańskiego".

W Muzeum Odrodzenia można zobaczyć wiele ikon. Wieża zegarowa była wzniesiona przez nieznanego budowniczego w 1812 r. W pobliżu są dwa monastyry – Kapinowski i Płaczkowski. Sympatycy wspinaczki skalnej mogą ją uprawiać na zewnątrz albo w sali, ci, którzy wolą wędrówkę mają do dyspozycji wiele tras i eko-ścieżek. Nad zalewem i tamą "Jowkowcy" można wypocząć i łowić ryby. Zorganizowano specjalne miejsca do biwakowania i barbecue.

Triawna (12 000 mieszkańców) jest położona na północnych stokach Starej Płaniny, w dolinie rzeki Triewnenskiej, 440 m n.p.m. Miasto jednakowej odległości od Sofia i Warna - 245 km. Jest tu łagodne, górskie powietrze, stare lasy, rzeka o bystrym nurcie i stare, stylowe domy. Odnaleziono pozostałości z epoki trackiej i rzymskiej. Przez pobliską Przełęcz Tewnenską mija szlak łączący Mizję i Trakię.

Osada z XII wieku, brak urodzajnych ziem w pobliżu spowodował rozkwit rzemiosła i sztuk pięknych w mieście, jeszcze od XII w. – murarstwa, rzeźbiarstwa, ikonopisu, zdobnictwa. W ciągu wieków stały się one głównym zajęciem tutejszej ludności, źródłem utrzymania, oraz przyniosły jej sławę. W XVII w. Triewnenska Szkoła Zdobnicza – pierwsza w okresie bułgarskiego Odrodzenia – znana była tekże w Rumunii, Serbii, Turcji i Persji.

Stare Miasto w Triawnie jest chronioną strefą architektoniczną – ze 140 zabytkami. Plac Kap. Diado Nikoła to zespół kilku pomników architektury bułgarskiego Odrodzenia – najstarsza jest cerkiew "Sw. Archangieł Michaił" ze Średniowiecza. Wieża Zegarowa (1844) i "Kiwgirenija (durszlakowy) Most (1845) są symbolem miasta. Triewnwnensko ucziliszte (1839) jest jedną z pierwszych szkół świeckich w Bułgarii. Daskałowata Kyszta to muzeum rzeźby w drewnie. Ze względu na sprzyjający klimat powstało tu pierwsze w Bułgarii sanatorium gruźlicze. Wody mineralne sprzyjają kuracji – w pobliżu jest Balneologiczne Sanatorium.

Drianowo (10 000 mieszk.) leży na zachodnich skłonach Starej Płaniny, w dolinie rzeki Drianowskiej. Znajduje się na ważnej magistrali Ruse – W. Tyrnowo – St. Zagora, oraz przy linii kolejowej, łączącej Bułgarię Płn. i Połudn, Centrum społeczności. Pierwsze źródła informacji o mieście datują się z 1430 r. pod nazwą "Dinaraw, nazwą Drianowo jest w książce klasztoru Zograph w 1500 r. Tu także było wielu mistrzów sztuki rzeźbiarskiej i budowniczych, dlatego miasto rozkwita w Odrodzeniu. Mieszkańcy uczestniczą aktywnie w walkach wyzwoleńczych, w Powstaniu Aprilskim i dramatycznej obronie Monastyru Drianowskiego.

W obecnych czasach okolice Drianowa to wspaniała baza turystyczna i wypoczynkowa. Ze względu na zdrowy klimat, miasto jest definiowana jako "Miasto stulatków". Przed Muzeum "Kolio Ficzeto" góruje figura z brązu z geniuszem. Kolejnym zabytkiem jest kościół "Św Mikołaja". Na budowę "Domu Lafcziewa" nie używany jeden gwóźdź. W "Świętej Trójcy" wielkie rzeźbione stropy.

Drianowski monaster „Św. Archangeł MichaiIł” została założona w XIV wieku przez Królów braci Piotra i Asena w miejscowości Małkija Św. Archangeł. Był on jednym z ważnych ośrodków isychazmu (mistyczno-religijny kierunek w Kościele Prawoslawnym). W XV w. został zniszczony przez Turków, w obecnym miejscu powstał w końcu XVII w. Kościół główny był jednonawowy i znajdował się na wpół pod ziemią. W czasach przeora Rafaiła, w l. 40-tych XIX w. rozpoczęto restaurację monasteru. Zostały pobudowane budynki mieszkalne i nowy kościół. klasztor stał się jednym z największych klasztorów w regionie Tyrnowo.

Mnisi z Drianowa aktywnie uczestniczyli w walkach wyzwoleńczych. W klasztorze znajdował się jeden z komitetów rewolucyjnych i często był on odwiedzany przez Wasyla Lewskiego. Nie było tajnych zapas żywności i broni.

Monaster odegrał ważną rolę w organizacji Powstania Aprilskiego przeciw najeźdźcy tureckiemu, tu znajdowały się zapasy broni, amunicji i żywności. 29 kwietnia 1876 r. do klasztoru przybywa oddział popa Haritona. Otoczeni przez Turków powstańcy bronią się zaciekle przez 9 dni. Większość z nich ginie a klasztor jest zrównany z ziemią.

W początkach lat 90-tych został on odbudowany. Kościół nie ma fresków, w ścianach specjalnie pozostawiono otwory po szrapnelach. Zachowano nawet kielich ofiarny przebity tureckim pociskiem. W 1897 r. dobudowano nowe skrzydło budynków klasztornych i pomnik-grobowiec na cześć powstańców. W 1925 r. wzniesiono i dzwonnicę.

Jaskinia "Baczo Kiro" znajduje się w ścianie skalnej malowniczego wąwozu. Pierwsi mieszkańcy to jaskiniowcy. W jaskinii tej odnaleziono ponad 6000 fragmentów ze środkowej i późnej ery kamiennej. Od początków epoki starego żelaza do Antyku okolice te były zamieszkałe przez Traków. Pieczara ma wszystkie zabezpieczenia i jest udostępniona dla zwiedzających, dla których wydzielono dwie trasy. Stanowi ona skomplikowany 3600–metrowy, 4-piętrowy labirynt galerii i bocznych korytarzy. Efektowne oświetlenie zbliżone do dziennego pozwala zobaczyć oryginalne formacje skalne. Krople wody bogatej w wapno w ciągu tysiącleci wyżłobiły stalaktyty, stalagmity, stalaktony i wiele baśniowych rzeźb w skale.

Wieś Byrdeni znajduje się 7 km. z Triawvna, wyjątkowo atrakcyjnym dla turystyki wiejskiej. Wsi wyjątkowych warunkach naturalnych i klimatu, pięknym widokiem, ostre powietrze, czysta wodę i lód, zieleń lasów i łąk, ciche i śnieżna zima. Na stałe mieszka w wiosce prawie nie było, ale w weekendy w. jest pełna ludzi.

Wieś Gostilica znajduje się w malowniczej dolinie wzdłuż małych rzeki Jantry, 11 km. na północny zachód od miasta Drianowo, u podnóża góry w las sosnowy i oferuje doskonałe warunki do odpoczynku. Miłośnicy sportów wodnych - surfing, narty wodne, wioślarstwo i żeglarstwo, mogą w praktyce al tamy. "Al. Stamboliiski".

Wioska Mahalnicy znajduje się w Elenski Bałkan, 5 km. od miasta Elena. Tylko o kilometr jest tamy. "Iowkowcy", można łowić karpie i tołpyga. Istnieje kilka możliwych ścieżek ekologicznych spacery do niektórych atrakcji.

Wieś Mijkowcy z XIII w. ś skł się z częścipo ożonych różnej wysoko ś ci, nad drugą, szczytem Czumierna (1536 m. n.m.) ą tu wspaniałe warunki klimatyczne – łoneczne i łe lato oraz niezbyt mroźna zima, z dużą ilości ą śniegu. W pobliskich potokach jest wiele ryb – bałkański kleń i brzana, a w lasach – polany pełne dzikich owoców i ziół. Niedaleko jest dobrze utrzymana eko - ścieżka, trasa narciarska i wyciąg siodełkowy.

Ruhowcy wynosi około 7 km. na południowy wschód od Eleny, do 310 metrów nad poziomem morza z piękną okolicę. W wiosce był jeden z pierwszych szkół w regionie. Otwarto w 1828 roku podczas wojny rosyjsko-tureckiej w 1877-1878 wieś została zniszczona i zniszczone. Kościół zbudowany w 1859 roku, w pobliżu miejscowości odkryto pozostałości dawnego klasztoru.

 
2005-2010 BgTourInfo © All Rights Reserved